Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 28 stycznia 2013, 13:15

autor: Filip "fsm" Grabski

Rocznik 84, gra w gry, często chodzi do kina, sporo czyta, serialuje, podcastuje i docenia riffy.

2013 rokiem gier science-fiction - na jakie tytuły warto czekać?

W najbliższych miesiącach do sklepów trafi mnóstwo gier, nawiązujących do szeroko rozumianego gatunku science-fiction. Przedstawiamy najbardziej interesujące propozycje.

Rok 2013 zapowiada się bardzo dobrze dla miłośników science fiction. W nadchodzących miesiącach premierę mieć będzie mnóstwo gier mocno związanych z tym gatunkiem, a tylko w trakcie najbliższych kilku tygodni powinno zadebiutować przynajmniej pięć wartych uwagi pozycji. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie nadchodzących 10 naszym zdaniem najciekawszych tytułów z kosmitami, laserami, wybuchami i niesamowitą technologią w rolach głównych. Ma się rozumieć w 2013 roku pojawi się więcej produkcji fantastyczno-naukowych (jak choćby Metal Gear Rising, Star Trek czy Lost Planet 3, nie mówiąc o wielkiej niewiadomej, jaką jest Star Wars 1313), ale w tym momencie zapraszamy do zapoznania się z naszymi propozycjami – każda ze stosownym komentarzem redakcji i współpracowników.

Dead Space 3

Trzecia część udanej sagi o walce dzielnego inżyniera z potwornymi nekromorfami zadebiutuje już za niespełna dwa tygodnie. Tym razem studio Visceral zabierze graczy na śnieżną planetę Tau Volantis, gdzie Isaac Clarke po raz kolejny będzie musiał powstrzymać reanimowane przez tajemniczy Znak ludzkie zwłoki. Zadanie jest niełatwe, więc twórcy wprowadzają do serii sporą nowość, która stawia pod znakiem zapytania klimat horroru i zaszczucia, znany z poprzednich odsłon. W Dead Space 3 pojawi się nowy bohater: sierżant John Carver, a wraz z nim – kampania kooperacyjna dla dwóch graczy.

Na szczęście co-op będzie istniał tylko jako dodatek i spokojnie da się przejść całą grę w pojedynkę, niemniej trudno mi sobie wyobrazić klimatyczną sekwencję czy dobrze wyreżyserowany przerywnik przeznaczony jednocześnie dla obydwu graczy (choć jest tu potencjał dla fajnego straszenia tylko jednego z bohaterów, którego nawiedzą różne halucynacje niewidoczne i niesłyszalne dla drugiego – niepokój wywołany strzelaniem do pozornie pustego pomieszczenia może wprowadzić niezłe zamieszanie w drużynie). Dead Space 3 przy okazji usprawni sterowanie postaciami i wprowadzi możliwość tworzenia własnych rodzajów broni (w przeciwieństwie do zwykłego ich ulepszania), choć doda też mikrotransakcje. Hmm...

Zielony w temacie g40st: Najpierw muszę się do czegoś przyznać. Nie zagrałem jeszcze w pierwszą część Dead Space, choć pudełko z tym tytułem leży na półce już od kilku lat. Zawsze powtarzam sobie, że nadrobię, i być może premiera „trójki” będzie impulsem, żeby w końcu to uczynić. Na razie przetestowałem demo Dead Space 3 i choć nie wywołało we mnie zachwytu, to nie jestem na nie. Zbadam grę organoleptycznie na dowolnej konsoli w najbliższym stosownym momencie.

Kino SF w 2013 roku: Niepamięć

Filmowe science fiction będzie się miało w tym roku równie dobrze, jak growe. W kwietniu na ekrany kin wejdzie zasilany wielkim budżetem film Niepamięć w reżyserii Josepha Kosinskiego. Ten pan stworzył udany sequel TRON-a, a kolejną produkcję oparł na powieści graficznej własnego autorstwa, więc nie powinno być mowy o fabularnych półśrodkach. Tom Cruise wcieli się w inżyniera, który jako jeden z niewielu ludzi wciąż odwiedza zniszczoną po wojnie Ziemię, celem naprawy pozostawionych tam urządzeń. Szybko okazuje się, że Błękitna Planeta wcale nie jest tak opustoszała, jak każą mu myśleć jego pracodawcy, bezpieczni w swoich orbitalnych statkach-matkach. Tom będzie musiał odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie: kim jest i czy stoi po właściwej stronie konfliktu?

TWOIM ZDANIEM

Na którą z gier czekasz najbardziej?

Watch_Dogs
31,6%
Crysis 3
11,6%
The Last of Us
10,8%
Aliens: Colonial Marines
10,1%
StarCraft II: Heart of the Swarm
8,6%
Metro: Last Light
8,3%
Dead Space 3
5,1%
Remember Me
5%
Inną.
4,1%
XCOM
2,9%
Gears of War: Judgment
1,9%
Zobacz inne ankiety
The Last of Us

The Last of Us

Watch Dogs

Watch Dogs

Dead Space 3

Dead Space 3

Metro: Last Light

Metro: Last Light

Crysis 3

Crysis 3

Aliens: Colonial Marines

Aliens: Colonial Marines

Remember Me

Remember Me

The Bureau: XCOM Declassified

The Bureau: XCOM Declassified

StarCraft II: Heart of the Swarm

StarCraft II: Heart of the Swarm

Gears of War: Judgment

Gears of War: Judgment