Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 28 listopada 2008, 15:52

autor: Maciej "Shinobix" Kurowiak

Pokochaj mnie Laro!

Wygimnastykowana lalka czy ikona feministek i symbol emancypacji? W dniu polskiej premiery Tomb Raider Underworld sprawdzamy, kim naprawdę jest Lara Croft.

Ikona popkultury. Najsławniejsza kobieta w całości złożona z wieloboków. Pierwsza cyfrowa postać płci żeńskiej wpisana do Księgi Rekordów Guinessa. Gwiazda filmu, reklam, komiksów, książek, opracowań naukowych, feministek i władczyni wyobraźni milionów facetów na całym świecie. Lara Croft przeniknęła do naszej rzeczywistości podobnie jak James Bond – nie istnieje, a mimo to jest powszechnie znana. Piękna i piekielnie inteligentna pani archeolog, u której rozmiar biustu idzie w parze z IQ, doczekała się nawet piosenki na swoją część.

Cybernetyczna, wygimnastykowana krzyżówka Dody z Paris Hilton czy kobieca wersja Indiany Jonesa? Cyfrowa lalka, której głównym atrybutem jest falujący biust czy ikona feministek i symbol emancypacji?

Kim pani jest naprawdę, pani Croft?

- Ile ma pani lat? – zapytał lekarz kobietę leżącą na kozetce. – Kim pani jest z zawodu?

- Na pierwsze pytanie nie odpowiem, jestem w takim wieku, jaki przypisują mi ludzie, a z zawodu jestem archeologiem. Proszę przejść do sedna. Przyszłam do pana, by rozwiązać swój problem, a nie odpowiadać na trywialne pytania. Dobrze pan wie, kim jestem i czym się zajmuję. Wszyscy wiedzą.

- Mimo to ma pani problem z samookreśleniem.

- To nie jest problem z samookreśleniem. Prawdę powiedziawszy, nie ma to nic wspólnego z semantyką. Ja naprawdę nie wiem, czy jako bohaterka masowej wyobraźni spełniam tylko rolę falującej biustem kukły, napędzanej pomysłami spoconych mężczyzn, czy jestem tylko marką, w której logo wpisane jest moje własne ciało. Panie doktorze, gdybym potrafiła odpowiedź na te pytania, nie trafiłabym do pana.

- Ale przecież ze wszystkim sobie pani łatwo radzi. Po co pani te pistolety przy pasku? Czy czuje się pani zagrożona?

- Nie. Pistolety to część mojej twardej natury. Tak naprawdę z zawodu jestem heroiną. Mam poprawiać ludziom nastrój. Pokazać, że istnieje ideał kobiety, choć wcale idealna się nie czuję. Rozumie pan to? Jestem aktywna fizycznie, wygimnastykowana, gdy pokazują mnie w jakiejś grze, jestem tam od początku do końca. Gracz czy chce, czy nie chce, wgapia się w mój tyłek i biust przez wiele godzin z rzędu. Choć może mną sterować, to tak naprawdę polecenia wykonuję na swój sposób.

- Wolna i niezależna, tak?

- To pan ma mi udzielić odpowiedzi, choć pewnie moi twórcy chcieli, bym tak właśnie była postrzegana.

Doktor sięgnął po notatnik. Kobieta nie odwróciła głowy w jego kierunku. Leżała nieruchomo z dłońmi splecionymi na brzuchu.

- Istotnie – stwierdził doktor wertując kartki. – Twórca gry na pani temat, niejaki Toby Gard, powiedział kiedyś o pani, że stworzono panią, jako, tu cytuję, silną, niezależną i inteligentną kobietę.

- Już mówiłam, jestem heroiną. Te cechy są częścią konwencji, który chyba reprezentuję. Przede mną były Xena, Eowina, Catwoman i wiele innych zacnych pań.

- I wszystkie panie łączy jedna cecha – odparł szybko doktor.

- Że potrafimy skopać tyłki facetom? – odpowiedziała równie szybko kobieta. – Nie wszystkie heroiny to potrafią, na przykład Wanda, co nie chciała Niemca.

- Być może nie chodzi tylko kopanie tyłków facetom.

- Wiem, do czego pan zmierza doktorze. Wanda była bohaterką, bo wystrychnęła Niemca na dudka i rzuciła się do Wisły. A więc tak czy siak mu dokopała, nawet jeśli nie zrobiła tego fizycznie. Zatem sądzi pan, że w kulturze każda forma występku przeciwko mężczyznom czyniła z kobiet heroiny?

- To pani powiedziała.

Tomb Raider: Legenda

Tomb Raider: Legenda

Tomb Raider: Underworld

Tomb Raider: Underworld

Tomb Raider: Anniversary

Tomb Raider: Anniversary

Tomb Raider: The Angel of Darkness

Tomb Raider: The Angel of Darkness

Tomb Raider (1996)

Tomb Raider (1996)

Tomb Raider II: The Dagger of Xian

Tomb Raider II: The Dagger of Xian

Tomb Raider: The Last Revelation

Tomb Raider: The Last Revelation

Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

Tomb Raider III: Adventures of Lara Croft

Tomb Raider: Chronicles

Tomb Raider: Chronicles

Tomb Raider III: The Lost Artifact

Tomb Raider III: The Lost Artifact

Tomb Raider II: The Golden Mask

Tomb Raider II: The Golden Mask