Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 21 sierpnia 2008, 08:41

autor: Maciej "Elrond" Myrcha

GC 2008 - Konferencja Sony

Wczoraj punktualnie o 17:00, odbyła się w Lipsku konferencja prasowa firmy Sony. Sala jak można się było spodziewać, wypełniona była po brzegi – no, w końcu to jeden z gigantów elektronicznej rozrywki.

Wczoraj punktualnie o 17:00, odbyła się w Lipsku konferencja prasowa firmy Sony. Sala jak można się było spodziewać, wypełniona była po brzegi – no, w końcu to jeden z gigantów elektronicznej rozrywki, a po drugie konkurenci ze strony „sprzętowej”, Microsoft oraz Nintendo, pierwszego dnia targów nie przygotowali dla fanów większych pokazów. Ale przejdźmy do konkretów.

Minutę po godzinie „zero” na ogromnym ekranie zawieszonym nad sceną rozpoczął się pokaz kompilacji gier: zauważyć dało się przebitki z takich pozycji jak Wipeout HD, Ratchet & Clank: Quest for Booty, MAG, MotorStorm: Pacific Rift, Resistance 2 czy Siren: Blood Curse oraz Home. Po chwili wraz z bardziej intensywnym podkładem muzycznym na ekranie zagościły sceny z Buzz, LocoRoco, Infamous, Fat Princess i The Last Guy.

Po rozgrzaniu publiczności do czerwoności i maksymalnym podniesieniu adrenaliny, Sony robi coś dziwnego – na scenę wychodzi pan, który zaczyna recytować niemiecką poezję zarówno w języku Goethego jak i Szekspira. Co na celu miał ten zabieg – nie wiadomo, aczkolwiek zdołał wprowadzić w osłupienie zgromadzonych. Chwilę potem scenę zajmują żołnierze Helghast, a spiker zapowiada, co też Sony nam na targach pokaże. A pokaże nam same dobrocie - LittleBigPlanet, Killzone 2, MotorStorm Pacific Rift i Resistance 2.

To później – najpierw mowa o ogromnym sukcesie konsoli przenośnej PSP, a następnie o jej następczyni – PSP 3000! Urządzenie posiada oczywiście funkcjonalności swojego starszego brata, jednak oferuje sporo nowości, wśród których wymienić należy ulepszony ekran LCD (zwiększona intensywność barw) oraz wbudowany mikrofon. Premierę urządzenia przewidziano na 15 października tego roku. Cena – 199 euro za zestaw konsola plus gra (przewidziano 8 różnych pakietów).

Jeszcze emocje nie opadły na dobre, a spiker przechodzi do kolejnego punktu prezentacji – tym razem na tapetę zostają wzięte projekty sieciowe firmy Sony Online Entertainment: The Agency, DC Universe Online oraz Free Realms, prezentacji którego spiker poświęca nieco więcej czasu. Na ekranie trailer – jest kolorowo, jest klimat fantasy, jest mnóstwo miejsc do eksploracji i walki – jednym słowem to, co w MMO powinno się znajdować. Potem krótka przebitka The Agency oraz DC Universe Online pełnego sławnych komiksowych bohaterów.

Chwila oddechu, i powrót do sprzętu – nieco wieści od Kaza Hirai, szefa firmy Sony Computer Entertainment. Jak można się spodziewać, konsola PlayStation 3 zaliczyła znakomity rok – sprzedaż urządzenia skoczyła do ponad 14 milionów egzemplarzy, a już w ten piątek w Europie pojawić się ma 80GB wersja PS3 w cenie 399 euro. Co więcej, Sony przygotowało specjalną, limitowaną edycję swojej konsoli, z dyskiem o pojemności 160GB! Co prawda za ten sprzęt trzeba będzie zapłacić 449 euro, jednak Sony oferuje nam w tym 70 euro na pobranie dodatkowych materiałów.