Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 14 stycznia 2023, 09:30

autor: Jan Tracz

Major Gross – Psy. Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali

Tym razem prezentujemy najważniejszych antagonistów w historii polskiego kina. To postaci, które na zawsze zapisały się w naszej kinofilskiej świadomości. Czy znacie je wszystkie?

Major Gross – Psy

Psy, reż. Władysław Pasikowski, 1992, Silesia Film - Kultowi złoczyńcy z polskich filmów i seriali - dokument - 2023-01-10
Psy, reż. Władysław Pasikowski, 1992, Silesia Film
  1. Kto zagrał: Janusz Gajos
  2. Rodzaj produkcji: film
  3. Rok produkcji: 1992
  4. Gdzie obejrzeć: TV

Na zakończenie zostawiliśmy Janusza Gajosa, czyli prawdopodobnie jednego z najlepszych polskich aktorów w historii kina. Gdyby Gajos urodził się w Stanach Zjednoczonych lub Wielkiej Brytanii, bardzo możliwe, że dziś byłby posiadaczem przynajmniej dwóch Oscarów. Na statuetkę z pewnością zasłużył on za rolę nikczemnego majora Grossa, który pojawia się w pierwszej części Psów. Jest to major, ponieważ przed pojawieniem się policji pracował w SB. To człowiek, który jest ucieleśnieniem wszelakich najgorszych cech, jakie mogą kojarzyć się z tą organizacją.

Aby pokazać zarówno kunszt aktorski Gajosa, jak i charakter tego antagonisty, trzeba przytoczyć jedną z mniej znanych scen. W końcu najmocniejsza sekwencja z udziałem Grossa to ta, w której bez mrugnięcia okiem zabija policjantów w początkowej fazie Psów. I jest tam bardzo wiele elementów, które wpływają na cały wydźwięk tej misternej sceny. Już sam fakt, że Gross morduje z zimną krwią, świadczy o jego braku jakiegokolwiek kompasu moralnego.

Zostało jeszcze 41% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Jan Tracz