Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 18 listopada 2022, 18:22

autor: Marek Jura

14. Daenerys Targaryen. Śmierci bohaterów Gry o tron, które bolały

Choć już wcześniej mogliśmy obcować z serialami, w których główni bohaterowie umierali dość niespodziewanie, to właśnie Gra o tron uczyniła z nagłych zgonów ulubionych postaci widzów swój znak rozpoznawczy.

14. Daenerys Targaryen

Gra o tron, showrunnerzy: David Benioff i D.B. Weiss, HBO 2011 - Śmierci bohaterów Gry o tron, które najbardziej bolały - dokument - 2022-11-24
Gra o tron, showrunnerzy: David Benioff i D.B. Weiss, HBO 2011
  1. Ród: Targaryen
  2. Kiedy to się stało: ósmy sezon
  3. Aktorka: Emilia Clarke

Przez pierwszych kilka sezonów Daenerys powoli wyrastała na główną pretendentkę do Żelaznego Tronu. Jej mądre rządy, stanowczość i chęć zjednoczenia wielu skłóconych ze sobą plemion czyniły z niej władcę nieomal współczesnego. Kiedy jednak zaczęła tracić wszystkich bliskich, dał o sobie znać ten sam obłęd, który przed laty stał się udziałem jej ojca.

W czasie oblężenia Królewskiej Przystani w pewnym momencie było już jasne, że wcześniej czy później wojska Cersei kompletnie skapitulują, nawet bez jej udziału. Daenerys jednak wpadła w szał, kiedy nie usłyszała dźwięku oznaczającego kapitulację. Spaliła całe miasto, nie mając litości dla cywili, i nie zaprzestała nawet wówczas, gdy w końcu rozległ się odgłos dzwonu.

Od tej pory zaczęto ją nazywać Szaloną Królową. Sama Daenerys nie zdawała sobie nawet sprawy, jakim potworem się stała. Ostateczne zabił ją Jon Snow, jej kochanek i członek bliskiej rodziny. Choć przyszło mu to z wielkim trudem, wiedział, że dla oszalałej królowej dysponującej smokiem mogącym spopielać całe państwa nie ma już żadnego innego ratunku.

HBO Max kupisz tutaj