Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Filmy i seriale 18 listopada 2022, 18:22

autor: Marek Jura

2. Eddard (Ned) Stark. Śmierci bohaterów Gry o tron, które bolały

Choć już wcześniej mogliśmy obcować z serialami, w których główni bohaterowie umierali dość niespodziewanie, to właśnie Gra o tron uczyniła z nagłych zgonów ulubionych postaci widzów swój znak rozpoznawczy.

2. Eddard (Ned) Stark

Gra o tron, showrunnerzy: David Benioff i D.B. Weiss, HBO 2011 - Śmierci bohaterów Gry o tron, które najbardziej bolały - dokument - 2022-11-24
Gra o tron, showrunnerzy: David Benioff i D.B. Weiss, HBO 2011
  1. Ród: Stark
  2. Kiedy to się stało: pierwszy sezon
  3. Aktor: Sean Bean

Ze wszystkich śmierci to chyba ta Neda Starka najbardziej zasmuciła i zszokowała widzów. Wcielający się w królewskiego namiestnika Sean Bean był przez cały sezon kreowany na głównego bohatera, jednego z tych, którzy nie mogą zginąć – przynajmniej dopóty, dopóki nie uda im się bohatersko uratować bliskich i przy okazji najlepiej całego świata.

Scenarzyści Gry o tron doskonale wyczuli przyzwyczajenia widzów i znakomicie z nimi pograli, wykorzystując chwilę napięcia przed śmiercią Neda, by przygotować ich na pozytywne rozstrzygnięcie w ostatniej chwili. Zamiast tego nadeszła jednak brutalna i jednoznaczna śmierć.

Ned Stark stracił głowę już w ostatnim odcinku pierwszego sezonu. I to dopiero wtedy wszyscy poczuliśmy, jak dobrym i przełomowym serialem jest Gra o tron. Co więcej, scenarzystom udało się zaskakiwać w podobny sposób widzów w zasadzie do szóstego sezonu. Ile w tym jednak ich zasługi, a ile genialnego materiału źródłowego George’a Martina, to już zupełnie inna sprawa.

HBO Max kupisz tutaj