Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Technologie 18 listopada 2022, 14:37

Starr Bumble Bee II – malutki trzmiel. 10 najdziwniejszych samolotów w historii

Samoloty to jeden z najbardziej użytecznych i niezwykłych wynalazków w historii cywilizacji. Zlikwidował bariery w podróżowaniu i pozwala spojrzeć na świat z zupełnie innej perspektywy – nad chmurami. Oto 10 niezwykłych samolotów w historii techniki.

Starr Bumble Bee II – malutki trzmiel

Fot. Afcrna/Creative Commons - 10 najdziwniejszych, najbardziej niezwykłych samolotów w historii - dokument - 2022-11-28
Fot. Afcrna/Creative Commons
  1. Rok wprowadzenia do użytku / powstania prototypu: 1988
  2. Pochodzenie: Stany Zjednoczone
  3. Producent: konstrukcja amatorska
  4. Dlaczego ten samolot jest niezwykły: najmniejszy w historii

Star Bumble Bee II powstał tylko w jednym celu – pobić rekord Guinnessa na najmniejszy samolot w historii. Jego konstruktor, Robert Starr, już raz otrzymał to wyróżnienie – przy Star Bumble Bee I – ale w międzyczasie pojawił się Baby Bird, który skradł zaszczytny tytuł. Ambitny wynalazca chciał więc przebić rozmiarem rywala i mu się to udało. Nazwa samolotu brzmiąca w tłumaczeniu „trzmiel” nie jest przypadkowa. Według naukowców owad ten nie ma wystarczająco dużej powierzchni skrzydeł w stosunku do swojego ciała, by latać zgodnie z zasadami aerodynamiki – jednak jakoś mu się to udaje – i podobnie było z samolotami Roberta Starra.

Trzmiel II miał tylko 2.7 metra długości, 1.2 metra wysokości i rozpiętość skrzydeł niewiele ponad 1.5 metra. Ważył 180 kilogramów bez pilota i zabierał raptem 11 litrów paliwa. Według podanych osiągów mógł wznieść się maksymalnie na 4 kilometry wysokości i osiągnąć prędkość 305 km/h. Starr pobił rekord Guinnessa 2 kwietnia 1988 roku wykonując dziewiczy lot. Niestety, podczas trzeciego oblotu w maju, samolot rozbił się po tym, jak silnik odmówił posłuszeństwa na wysokości 120 metrów. Starr został ciężko ranny w wypadku, ale w pełni odzyskał zdrowie. Bumble Bee II był jedynym istniejącym egzemplarzem, dlatego w muzeum w Arizonie można dziś podziwiać jedynie pierwszą, nieco większą konstrukcję Starra – Bumble Bee I.

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Autor tekstów. Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Gracz od czasów świetności Amigi. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu recenzji i publicystki GOL-a. Czasem pisze też o filmach i technologii. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym?
Czemu po niebie nie latają samoloty z napędem jądrowym?

Łodzie podwodne czy lotniskowce z napędem jądrowym nie są dziś niczym niezwykłym, ale czy wiecie, że dawniej amerykańscy i rosyjscy wojskowi pracowali nad „atomowymi samolotami”?

MiG-29 - czym jest i co potrafi
MiG-29 - czym jest i co potrafi "polski" samolot z ZSRR?

Ostatnio głośno się zrobiło o polskich MiG-ach-29. Przedstawiamy Wam więc krótką charakterystykę tej już nie tak nowoczesnej maszyny i opisujemy, czego można spodziewać się po samolotach używanych w Polsce od 33 lat.

10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii
10 najdziwniejszych i najbardziej wyjątkowych śmigłowców w historii

Może to samoloty są głównymi bohaterami historii lotnictwa i to o nich najwięcej wiemy, ale śmigłowce wcale nie są mniej ważne czy mniej istotne. Oto 10 wyjątkowych maszyn, które mocno namieszały w świecie techniki.