futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 2 listopada 2023, 15:08

Komputer nie chce się włączyć - pierwsza pomoc dla PC

Co zrobić gdy komputer się nie uruchamia? Przedstawimy Wam kilka porad i wskazówek dzięki którym Wasze blaszaki powrócą do życia niczym feniks z popiołów (przynajmniej taką mamy nadzieję…).

Spis treści

PC się nie uruchamia – powodów może być wiele. Dlatego warto omówić różne warianty tego uciążliwego problemu. Jeśli często pracujesz przy komputerze, prawdopodobnie wcześniej czy później napotkasz problemy. Jeden z najbardziej nieprzyjemnych – sprzęt w ogóle się nie uruchamia i nie daje znaków życia lub pojawia się obraz startowy, a potem cisza. Coś takiego może być bardzo irytujące i niepokojące, szczególnie po montażu nowego zestawu.

Czarny ekran nie musi od razu oznaczać najgorszego! Może być jeszcze niebieski... - Komputer nie chce się włączyć - pierwsza pomoc dla PC - dokument - 2023-11-02
Czarny ekran nie musi od razu oznaczać najgorszego! Może być jeszcze niebieski...

Ale nie panikuj. Źródło błędu często można skutecznie zidentyfikować przy odrobinie cierpliwości. Problem mogą wywoływać czasem bardzo drobne rzeczy, które uda się łatwo naprawić. Pokażemy Ci, jak najlepiej je rozwiązywać i jakie są najczęstsze przyczyny problemów związanych z rozruchem PC.

AKTUALIZACJA 2023

W odświeżeniu rozszerzyliśmy poradnik o problemy z dyskiem i systemem operacyjnym.

Poniżej znajdziecie krótką listę szybkich kroków, które należy wykonać, aby zidentyfikować problem z komputerem. Bardziej szczegółowe rozwinięcie znajduje się na kolejnych stronach tego artykułu.

  1. Jeśli PC się nie uruchamia, w pierwszej kolejności sprawdź, czy zasilacz jest włączony i podłączony do sieci elektrycznej.
  2. Sprawdź ponownie wszystkie wtyki i kable we wnętrzu komputera.
  3. Odłącz od płyty głównej wszystkie komponenty, które nie są absolutnie niezbędne do startu.
  4. Kiedy PC uruchamia się ponownie po wyjęciu komponentów, teraz podłączasz je pojedynczo we właściwe miejsca i po zamontowaniu każdego z nich sprawdzasz, czy nastąpi prawidłowy rozruch.
  5. Jeśli komputer nadal się nie uruchamia, należy sprawdzić, czy karta graficzna nie powoduje problemu – podłączamy monitor do GPU zintegrowanego z procesorem.
  6. Sprawdzamy poszczególne kości RAM, czy działają we wszystkich gniazdach pamięci.
  7. Sprawdzamy ustawienia zegara, czasu lub napięcia pamięci w BIOS-ie (lub w UEFI) komputera.
  8. Przywracamy BIOS lub UEFI do ustawień domyślnych, np. poprzez wyjęcie baterii CMOS na około pół minuty.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej