futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 2 listopada 2023, 15:08

Resetowanie BIOS/UEFI. Pierwsza pomoc dla komputera

Spis treści

Resetowanie BIOS/UEFI

Aby przywrócić BIOS lub UEFI do ustawień domyślnych, gdy komputer nie daje znaków życia, istnieje kilka możliwości. Jedną z nich jest wyjęcie baterii CMOS na około pół minuty. - Komputer nie chce się włączyć - pierwsza pomoc dla PC - dokument - 2023-11-02
Aby przywrócić BIOS lub UEFI do ustawień domyślnych, gdy komputer nie daje znaków życia, istnieje kilka możliwości. Jedną z nich jest wyjęcie baterii CMOS na około pół minuty.

Jeśli komputer PC nie uruchomi się lub zobaczysz tylko czarny ekran, oczywiście nie możesz dokonać żadnych ustawień w BIOS-ie lub UEFI. Jednak nadal możliwe jest przywrócenie ustawień domyślnych poprzez skasowanie tak zwanego „CMOS”.

W dużym skrócie CMOS to pamięć służąca do przechowywania wybranych ustawień BIOS-u, nawet jeśli komputer jest wyłączony. W przypadku wyjęcia na pewien czas (powinno wystarczyć około 30 sekund) odpowiedniej baterii z płyty głównej, ustawienia domyślne zostaną załadowane przy następnym uruchomieniu komputera.

W zależności od płyty głównej, istnieją również inne sposoby usunięcia CMOS, na przykład przez ustawienie zworki na płycie głównej lub nawet przez naciśnięcie specjalnego przycisku. Jakie są możliwości w Twoim przypadku, możesz przeczytać w instrukcji obsługi płyty głównej, najczęściej w punkcie „Clear CMOS”. Nie martw się, jeśli nie masz już swojej instrukcji pod ręką: podręczniki w formacie PDF można pobrać z oficjalnych stron producenta, na przykład przez smartfon lub na komputerze znajomego.

Lepsze płyty główne są często wyposażone w dwie kostki BIOS-u. Jeśli więc podejrzewasz, że pecet nie chce uruchomić się właśnie z powodu problemu z „Basic Input Output System”, warto będzie aktywować drugi BIOS i ponowić próbę włączenia komputera. Instrukcję, jak to zrobić z całą pewnością znajdziesz w papierowej i/lub cyfrowej instrukcji od swojego modelu płyty głównej.

Wreszcie, niektóre płyty główne oferują pomoc w postaci wskaźnika LED. Dwucyfrowy wyświetlacz na płycie pokazuje różne kody w kolejnych etapach inicjalizacji sprzętu. Co dany kod oznacza i jak rozwiązać związany z nim problem, można sprawdzić w instrukcji obsługi. Np. jeśli komputer utknie przy inicjalizacji pamięci, już wiadomo co jest źródłem naszych kłopotów.

Niektóre płyty główne mają wyświetlacze LED do identyfikowania problemów. Wyświetlane kody wskazują które komponenty mogą być źródłem nieprawidłowości w Twoim PC. - Komputer nie chce się włączyć - pierwsza pomoc dla PC - dokument - 2023-11-02
Niektóre płyty główne mają wyświetlacze LED do identyfikowania problemów. Wyświetlane kody wskazują które komponenty mogą być źródłem nieprawidłowości w Twoim PC.

W najgorszym przypadku płyta główna, procesor lub zasilacz jest uszkodzony, wtedy pomocna będzie tylko wymiana odpowiednich komponentów. Często jest to jednak problem łatwiejszy do rozwiązania i można go bezproblemowo zidentyfikować za pomocą opisanych tu metod.

Jeśli macie inne wskazówki dotyczące rozwiązywania problemów związanych z uruchamianiem komputera (bez użycia młota i kowadła, naturalnie rzecz biorąc), albo zdarzyły Wam się jakieś nietypowe „przygody” podczas startu peceta, dajcie znać w komentarzach!

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem GameStar, należącym do grupy medialnej Webedia. Polskie opracowanie tekstu wykonał Michał Ostiak.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej