futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 2 listopada 2023, 15:08

Gdy komputer się nie uruchamia – pierwsze kroki. Pierwsza pomoc dla komputera

Spis treści

Gdy komputer się nie uruchamia – pierwsze kroki

Jeśli, wbrew oczekiwaniom, Twój nowy komputer nie rozpoczyna pracy zaraz po jego montażu, niekoniecznie jest to powód do niepokoju. Możliwe, że po prostu zapomniałeś podłączyć kabel zasilający, nacisnąć przełącznik zasilania na zasilaczu lub karta graficzna nie jest prawidłowo osadzona w swoim slocie.

Sprawdź ponownie wszystkie wtyki i kable. Szczególnie ważne są kable do zasilania płyty głównej (zazwyczaj wtyczka 24-pinowa), procesora (zazwyczaj dwie wtyczki 4-pinowe) i karty graficznej (jedna lub dwie wtyczki 6-pin/8-pinowe). Warto sprawdzić również małe wtyczki przycisków i diod (czujników pracy) obudowy. Jeśli pecet nie reaguje na wciśnięcie przycisku Power, może to oznaczać, że został on nieprawidłowo podłączony do płyty głównej. Wcale o to nietrudno. Niewielka wtyczka, poza tym, że musi znaleźć się na odpowiednich pinach, powinna być ustawiona w dobrą stronę (plus i minus). Żeby się nie pomylić, najlepiej będzie sięgnąć do schematu podłączenia zawartego w instrukcji od płyty głównej. Powinien on się znajdować także na samej płytce PCB tuż pod pinami służącymi do podpięcia przycisków power, reset i LED-ów i pc speakera.

Jeśli komputer nie uruchomi się pomimo doskonałego montażu i perfekcyjnego okablowania, musisz dalej szukać źródła błędu. Procedura opisana poniżej również ma zastosowanie, jeśli jest to komputer PC, który był w użyciu przez pewien czas i działał doskonale przed jakimkolwiek błędem lub problemem.

Płyta główna

Aby nowo zmontowany komputer PC mógł zostać uruchomiony, odpowiednie kable z zasilacza muszą zostać podłączone do innych komponentów. Należą do nich: 24-stykowa wtyczka... - Komputer nie chce się włączyć - pierwsza pomoc dla PC - dokument - 2023-11-02
Aby nowo zmontowany komputer PC mógł zostać uruchomiony, odpowiednie kable z zasilacza muszą zostać podłączone do innych komponentów. Należą do nich: 24-stykowa wtyczka...

Procesor

…jak również zwykle dwa 4-pinowe złącza do zasilania procesora. Niektóre płyty główne dla platform high-endowych mają trzecie złącze. - Komputer nie chce się włączyć - pierwsza pomoc dla PC - dokument - 2023-11-02
…jak również zwykle dwa 4-pinowe złącza do zasilania procesora. Niektóre płyty główne dla platform high-endowych mają trzecie złącze.

Karta graficzna

Karta graficzna wymaga również dodatkowego zasilania poza energią z gniazda PCI Express. Wykorzystywane są w tym celu różne kombinacje 6- i 8-pinowych złączy. - Komputer nie chce się włączyć - pierwsza pomoc dla PC - dokument - 2023-11-02
Karta graficzna wymaga również dodatkowego zasilania poza energią z gniazda PCI Express. Wykorzystywane są w tym celu różne kombinacje 6- i 8-pinowych złączy.

Czasami warto również po prostu… odłączyć na chwilę komputer od zasilania. Rzadko, ale dzięki temu niektóre pecety „magicznie” wracają do życia.

Problemy z procesorem

Serce komputera potrafi niedomagać, ale to raczej nieczęsta sytuacja. - Komputer nie chce się włączyć - pierwsza pomoc dla PC - dokument - 2023-11-02
Serce komputera potrafi niedomagać, ale to raczej nieczęsta sytuacja.

Błędy uniemożliwiające start blaszaka da się popełnić również podczas instalacji procesora. Pierwszym z nich jest nałożenie zbyt dużej ilości pasty termoprzewodzącej. Jeśli komputer się nie włącza, a inne metody nie pomagają, należy zdjąć chłodzenie CPU i sprawdzić, czy preparat nie wypłynął poza IHS-a. Jeśli pasta zanieczyściła obszar poza wierzchem procesora, niezbędne jest usunięcie nadmiaru najlepiej przy użyciu alkoholu izopropylowego i popularnych pałeczek do czyszczenia uszu.

Drugi, znacznie poważniejszy problem, to wyłamanie pinów na procesorze lub tych w sockecie. W przypadku układów Intela piny znajdują się w gnieździe na płycie głównej. W produktach AMD umiejscowiono je na CPU. Różne piny odpowiadają za inne rzeczy. Po wygięciu lub całkowitym wyrwaniu niektórych z nich komputer może nie działać prawidłowo, lub w ogóle się nie uruchomi. Odchylone od pionu piny da się naprostować w warunkach domowych, używając do tego celu np. pęsety. Na YouTubie jest wiele wideoporadników. Zanim jednak sami zabierzecie się do działania, wiedzcie, że istnieje ryzyko doprowadzenia do jeszcze większych uszkodzeń jednostki. Robicie to więc na własną odpowiedzialność.

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej