Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 26 maja 2022, 16:58

autor: Marek Jura

Niedawno wieczny student, teraz jeszcze wieczniejszy fan RPG. Próbuje być Kingiem, ale nie potrafi.

Najgorsze matki w historii elektronicznej rozrywki

Im więcej w grach fabuły, tym więcej trudnych relacji rodzinnych. Kochające i dumne z dziecka matki też są częścią elektronicznej rozrywki. Tyle, że w pamięć nawet bardziej zapadają te niekoniecznie wzorowe…

Rok temu pisaliśmy o najlepszych matkach z gier komputerowych. Trochę ich było, pamiętacie? Dziś przyjrzymy się tym najgorszym. Tym, dla których zabicie własnego dziecka to tylko kolejny z niezliczonych grzechów albo i konieczność – pragnienie nieśmiertelności okazuje się czasem silniejsze nawet od instynktu macierzyńskiego. Niezależnie od motywacji, którymi kierowały się matki z tej listy, wszystkie można nazwać złymi rodzicielkami. I to tylko wtedy, gdy lubimy używać eufemizmów. To najgorsze matki elektronicznej rozrywki... Chyba że przychodzą Wam do głowy inny przykłady. Koniecznie dajcie nam znać w komentarzach!

UWAGA NA SPOILERY!

W tekście znajdziecie trochę spoilerów dotyczących historii growych matek i nie tylko.

Flemeth

  1. Gra/seria: Dragon Age
  2. Dzieci/podopieczni: Morrigan, Yavana

Flemeth to jedna z najpotężniejszych istot w całym świecie Dragon Age’a. Kilkusetletnia wiedźma może zamieniać się w smoka, korzystać z mocy demona i rzucać najpotężniejsze czary. Morrigan nie była pierwszą dziewczyną, którą ta zaadoptowała. Poprzednie miały znikać w niewyjaśnionych okolicznościach. Zgodnie z ludowymi podaniami Flemeth zjadała ich serca, by utrzymać się przy życiu. Najprawdopodobniej jednak była to jedynie plotka mająca przestraszyć okolicznych mieszkańców.

Później Morrigan dowiedziała się, że znajdowało się w niej więcej niż ziarno prawdy. Wiedźma wychowywała przybrane córki tak długo, jak długo jej ciało pozostawało zdrowe. W chwili, gdy czuła, że jest już bliska śmierci, przejmowała fizyczną powłokę nieświadomej ofiary. Dzięki temu udało się jej przeżyć kilkaset lat. Nie ulega też wątpliwości, że wiedźma była dla swojej przybranej córki niezwykle surowa. Nie pozwalała jej zapuszczać się w pobliże ludzkich osad, samej zdobywać wiedzę i przejawiać nieposłuszeństwo w jakiejkolwiek innej sferze życia. Do jej zadań należał żmudny trening zdolności magicznych i codzienne obowiązki w położonej w środku Głuszy Korcari chacie.

Flemeth nie na darmo nazywano Matką Wiedźm. Inną z jej córek była Yavana, potężna wiedźma władająca zdolnością prekognicji – jedna z tych szczęśliwych kobiet, których ciał jej matka nigdy nie przejęła. Surowe wychowanie i pogarda dla ludzkości przyczyniły się jednak do tego, że i Yavana stała się wygnańcem znienawidzonym przez ludzi – po morderstwach, których dokonała, zaczęto ją nazywać bestią z bagien Tellari. Cóż, jaka matka, taka córka.

  1. Więcej o serii Dragon Age
TWOIM ZDANIEM

Czy mimo wszystko cenisz którąś z tych postaci?

Tak
80,8%
Nie
19,2%
Zobacz inne ankiety
BioShock

BioShock

Martha Is Dead

Martha Is Dead

Silent Hill

Silent Hill

The Binding of Isaac

The Binding of Isaac

Najgorsi ojcowie w historii elektronicznej rozrywki
Najgorsi ojcowie w historii elektronicznej rozrywki

Skoro zaserwowaliśmy Wam niedawno tekst o najgorszych matkach w grach komputerowych, czas na wyrównanie parytetów i kilka słów o najpaskudniejszych tatach. W końcu świętujemy dzień ojca!

One śmierci się nie boją! Oto najodważniejsze bohaterki gier wideo
One śmierci się nie boją! Oto najodważniejsze bohaterki gier wideo

W grach nie brakuje obecnie postaci żeńskich. Może ciut rzadziej widać je na drugim planie, ale na pierwszym sytuacja zdążyła się przez lata zrównoważyć. Niektóre dysponują supermocami, inne niebanalnym originem, a jeszcze inne są po prostu odważne.

Potężne bohaterki gier, przy których nawet Kratos nie czułby się pewnie
Potężne bohaterki gier, przy których nawet Kratos nie czułby się pewnie

Choć nie wszystkie podbiły popkulturowy mainstream, mogą zawstydzić samego Hulka. O kim mowa? O growych heroinach zdolnych skopać tyłki każdemu. A jakim cudem zawstydzają Hulka? Oto przynajmniej kilkanaście powodów.