futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 4 maja 2022, 14:30

Życie na abonament. Płać co miesiąc i niczego nie posiadaj

Zaczęło się niewinnie. Netflix do seriali, Spotify do muzyki. Potem jeszcze Game Pass do gier. Abonamenty dają swobodę wyboru i wygodę, są też korzystne dla firm. Idealny sposób na działanie świata? Wręcz przeciwnie.

Spis treści

Przyszłość abonamentów

Co przyniesie przyszłość? Wydaje się, że obecnie znajdujemy się w punkcie zwrotnym. Po początkowym obustronnym zachwycie abonamentami, firmy zaczynają wykorzystywać taki model działania do granic możliwości, z coraz większą szkodą dla użytkowników.

Nic nie wskazuje jednak na to, żeby abonamentoza miała zwolnić. Wręcz przeciwnie, świetnie wpisuje się w ogólne zmiany tego, jak korzystamy z rzeczy i usług. Zamiast kupować rower czy hulajnogę elektryczną, wynajmujemy je. Już nie na dni czy godziny, ale na minuty. Nie posiadamy, tylko używamy.

Netflix ostatnio raportował utratę abonentów. To nie znaczy, że era abonamentów się kończy. - Życie na abonament: jak kolejne branże wyciągają ręce po nasze karty kredytowe - dokument - 2022-05-04
Netflix ostatnio raportował utratę abonentów. To nie znaczy, że era abonamentów się kończy.

SPOSÓB „NA DRUKARKĘ” – ALTERNATYWA DLA ABONAMENTU

Jeżeli nie uda się wprowadzić abonamentu w jakiejś branży, zawsze można zastosować stare zagranie producentów drukarek, sprzedających tanie sprzęty i bardzo drogie materiały eksploatacyjne. Przykład? Ekspresy ciśnieniowe do kawy – od kilku dobrych lat standardem stały się montowane w zbiornikach z wodą filtry, których wymiana trochę kosztuje. Część użytkowników sięgnie po tańsze zamienniki, jednak i tak firmy sporo na tym zarabiają.

W świecie gier komputerowych na razie mamy ciszę przed burzą, z dominującą rolą Game Passa i pomniejszymi abonamentami związanymi z graniem w chmurze. Przypomina to trochę szczytowy moment dominacji Netflixa, tuż przed wejściem na rynek niemal wszystkich wielkich graczy. Choć nowa oferta Sony może wskazywać, że z tej wielkiej chmury spadnie wyjątkowo mały deszcz.

Zostało jeszcze 50% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Konrad Sarzyński

Konrad Sarzyński

Od dziecka lubił pisać i zawsze marzył o własnej książce. Nie spodziewał się tylko, że będzie to naukowa monografia. Niedawno zrobił doktorat z rozwoju miast, pracuje też w wydawnictwie naukowym, w którym prowadzi kilka czasopism i dba o jakość publikowanych tam artykułów. Z GOL-em przygodę zaczął pod koniec 2020 roku w dziale Tech. Mocno związał się z newsroomem technologicznym, a przez krótki moment nawet go prowadził. Obecnie pełni wieczorną i weekendową wartę w dziale Tech, a za dnia składa teksty publicystyczne. Jeżeli w recenzji jakiś obrazek ma zły podpis, to pewnie jego wina. Gra od zawsze, lubi też dużo mówić. W 2019 roku postanowił połączyć obie te pasje i zaczął streamować na Twitchu. Wokół kanału powstała niewielka, ale niezwykła społeczność, co uważa za jedno ze swoich największych osiągnięć. Ma też kota i żonę.

więcej

Z wrażenia odinstalujecie Steama. Oto najlepsze gry RPG w Game Passie
Z wrażenia odinstalujecie Steama. Oto najlepsze gry RPG w Game Passie

Growy Netflix, jak często określa się Game Passa, oferuje coraz więcej tytułów z różnych gatunków. Największe powody do radości mają chyba jednak fani RPG. W ofercie nie brak zarówno klasyków, jak i świeżynek. A nawet zupełnie odjechanych indyków.

Dlaczego kocham i nienawidzę Game Passa
Dlaczego kocham i nienawidzę Game Passa

Dużo, tanio, dobrze i wygodnie – czy można nie kochać Game Passa? Ano można, bo zmienia nasze podejście do elektronicznej rozrywki i gier w ogóle; według mnie – w negatywny sposób.

Nie tylko Netflix. Abonamenty na treści, których możecie nie znać
Nie tylko Netflix. Abonamenty na treści, których możecie nie znać

Abonamenty dla ambitnych – 12 ciekawych usług, które mogą się spodobać także bardziej wymagającym użytkownikom.