Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 12 września 2021, 10:45

autor: Marcin Strzyżewski

Gracz od czasów pierwszego Prince of Persia. Niemal zawalił szkołę przez Settlersy II.

Nie masz czasu grać? Mamy 7 porad, które pomogą rozwiązać problem

Przez ostatnie trzy lata redagowałem teksty, które pojawiały się na GOL-u. Duża część z nich to listy gier, w które warto zagrać. Chciałem w nie grać. Zwykle nie miałem kiedy. O tym jest ten tekst.

Mniej śpij

Spanie jest konieczne, ale można krócej.

Doba ma 24 godziny. 8 godzin dziennie pracujemy i 8 śpimy. Pracy nie ruszamy. Jest nam zbyt potrzebna, bo granie kosztuje. Poza tym śpimy codziennie, a pracujemy niekoniecznie codziennie. W 2021 roku mamy 252 dni pracujące (bez świąt i weekendów). Odjąć trzeba też urlop, czyli 20–26 dni. Zostaje około 230 dni pracy na 365 dni w roku. Innymi słowy, to nie tu trzeba szukać oszczędności. Lepiej skrócić sen.

Śpimy codziennie, 365 dni w roku. Jeśli zamiast 8 godzin, będziemy spać 7,5, zyskamy około 240 godzin rocznie na granie. Ile to jest 240 godzin? Zdążylibyśmy w tym czasie przejść Cyberpunka, Horizon Zero Dawn, Hadesa, Inside, Dark Souls, Dark Souls 3 i jeszcze zostanie jakieś 20 godzin na coś sieciowego.

No dobrze, ale co zrobić ze zmęczeniem, niewyspaniem, wywołanym przez to bólem głowy, niechęcią do życia, ciągłą irytacją, brakiem umiejętności skupienia się i zaburzeniami snu? Najlepiej ukojenia poszukać w grach, one bardzo dobrze poprawiają humor.

TWOIM ZDANIEM

Jaką długość gry wolicie?

20-50 godzin
37,3%
50-100 godzin
24,8%
100+ godzin
20,1%
10-20 godzin
14,8%
5-10 godzin
2,4%
Do 5 godzin
0,7%
Zobacz inne ankiety
Gry, które kradną nam życie - z jakimi tytułami spędzamy najwięcej czasu
Gry, które kradną nam życie - z jakimi tytułami spędzamy najwięcej czasu

Kilkanaście, kilkadziesiąt, kilkaset – często porzucamy gry na długo przed napisami końcowymi, ale są takie produkcje, od których po prostu nie da się odkleić. Przygotowaliśmy listę pozycji, w które użytkownicy Steama grają najdłużej.

Granie na pełny etat – kiedy zabawa staje się pracą, czas odpuścić
Granie na pełny etat – kiedy zabawa staje się pracą, czas odpuścić

Kiedy grindując kolejne nagrody za codzienne logowania, daily misje i ograniczoną czasowo zawartość czujemy się jak byśmy byli w drugiej pracy, czas odpuścić.