Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 4 września 2021, 11:30

autor: Iltutmiś

16 gier strategicznych, które podbiły serca Polaków

List gier strategicznych na naszej stronie nie brakuje. Tym razem przypomnimy Wam 16 produkcji, które zdobyły serca czytelników GRYOnline.pl i cieszą się największą popularnością na naszej stronie.

W niniejszym tekście znajdziecie trochę nostalgii, odrobinę zaskoczeń i mnóstwo klasyki. Może to zestawienie zainspiruje Was do odświeżenia sobie jednego czy dwóch z wymienionych tytułów albo zagrania w któryś z nich pierwszy raz w życiu.

Na naszej liście wylądowały produkcje reprezentujące wiele strategicznych podgatunków. Nie brakuje tu RTS-ów (powracających obecnie do łask), gier 4X, tzw. grand strategy games czy symulatorów rozwoju miast. Mogę się założyć, że duża część z Was zna większość tych pozycji przynajmniej ze słyszenia, niemniej zachęcam do ich samodzielnego wypróbowania!

Uwaga! Ranking oparty jest na liczbie odwiedzin kart danych produkcji w naszej encyklopedii. Tytuły wydane dawniej, a co za tym idzie – wcześniej zaprezentowane w serwisie GRYOnline.pl, miały więcej czasu na „wypracowanie” swojego wyniku. Prosimy więc nie skupiać się na miejscu danej pozycji na liście i potraktować poniższy tekst jako subtelną zachętę do powrotu bądź odkrycia tych świetnych gier strategicznych.

Anno 1404

  1. Producent: Related Designs
  2. Wydawca: Ubisoft
  3. Platformy: PC, NDS, Wii
  4. Premiera: 20 maja 2009 (Wii, NDS), 25 czerwca 2009 (PC)
  5. Ocena czytelników: 8,6 (PC)
  6. Ocena redakcji: 8,5 (PC)

Czym jest Anno 1404?

To prawdopodobnie najpopularniejsza odsłona niemieckiego cyklu strategii ekonomicznych, w którym duży nacisk położony jest na rozbudowę miast, łańcuchów dostaw oraz na handel. W Anno 1404 dane nam jest zasiedlać wyspy reprezentujące krainy Europy i Orientu, a to wszystko w czasach XV-wiecznego średniowiecza. Gra oferuje przyjemny i krótki tryb kampanii, w którym poznajemy losy lorda Nortburgha i historię jego waśni z niegodziwym arcybiskupem, oraz tryb piaskownicy, w którym spędzamy znaczną część rozgrywki.

Czy warto do tej gry wrócić?

Do serii Anno mam wielki sentyment. Gry z tego cyklu potrafią być bardzo przystępne dla nowych osób (względna prostota podstawowych mechanik), jednocześnie stanowiąc wyzwanie dla weteranów gatunku celujących w jak największą wydajność. Anno 1404 to jedna z tych produkcji, które nie chcą się zestarzeć. Oczywiście jej młodsze rodzeństwo (np. Anno 1800) deklasuje ją pod wieloma względami, ale niskie wymagania sprzętowe i łagodna krzywa nauki powodują, że czwarta odsłona Anno to nadal bardzo popularna gra. To świetny tytuł, który poznać warto i przy kubku ciepłego kakao odpalić w jeden z tych brzydszych weekendów nadchodzących miesięcy.

  1. Największa liczba graczy w ciągu ostatnich 24 godzin (Steam): 114
  2. Rekordowa liczba jednocześnie grających (Steam): 1070
  1. Więcej o grze Anno 1404
Hearts of Iron IV

Hearts of Iron IV

Twierdza: Krzyżowiec

Twierdza: Krzyżowiec

Company of Heroes 2

Company of Heroes 2

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Total War: Shogun 2

Total War: Shogun 2

The Settlers 7: Droga do Królestwa

The Settlers 7: Droga do Królestwa

Medieval II: Total War

Medieval II: Total War

Anno 1404: Wenecja

Anno 1404: Wenecja

15 najpopularniejszych strategii w historii
15 najpopularniejszych strategii w historii

Jakie gry strategiczne cieszą się największą popularnością pośród graczy? Jak dobrze sprzedają się podobne produkcje? Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem podsumowującym kilkanaście czołowych tytułów z tego gatunku.

Najlepsze gry strategiczne 2020 - 10 strategii wartych naszego czasu
Najlepsze gry strategiczne 2020 - 10 strategii wartych naszego czasu

W kończącym się powoli roku na rynku pojawiło się sporo bardzo odmiennych gier strategicznych. Każdy znajdzie coś dla siebie. Pytanie tylko, na które tytuły warto zwrócić uwagę?