Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

Battlestar Galactica. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Battlestar Galactica

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 60–180 minut

Liczba graczy: 3–6

Gatunek: gra kooperacyjna (z motywem zdrajcy)

Klimat: SF

Battlestar Galactica możesz spróbować upolować tutaj

Jeżeli znacie ten kultowy serial science fiction, z pewnością tytuł ten będzie dla Was niemałą gratką, jeżeli nie – przed Wami bardzo dobra droga do poznania tego świata. Nie bójcie się tej drugiej możliwości – ja sam jestem dowodem na to, że nie oglądając wcześniej produkcji telewizyjnej, można bawić się przy tej planszówce nie gorzej od jej wiernych fanów. Zostawmy jednak temat znajomości samego serialu i szczerze powiedzmy, że Battlestar Galactica to po prostu fantastyczna gra!

Zasady są całkiem niebanalne i przede wszystkim klimatyczne, bo kiedy rozpoczniecie zabawę, bez reszty zostaniecie pochłonięci przez atmosferę znajdującego się w ciągłym zagrożeniu kosmicznego krążownika. Każdy z graczy wciela się w jedną z postaci – z jej zaletami i wadami. Cel na pozór jest wspólny: bronić statku przed atakami złowrogich Cylonów, dbając o jego stan, jak i o posiadane zasoby, a ostatecznie uciec na ojczystą Ziemię. Dysponujemy tu prawdziwym morzem możliwości – od strategicznego planowania i konserwacji statku po bezpośrednią walkę w przestrzeni kosmicznej. A dlaczego cel jest wspólny tylko na pozór? Nie wszyscy gramy w jednej drużynie, gdyż przed rozgrywką ciągniemy kartę lojalności, która informuje, czy pozostaniemy zwykłym załogantem, czy też staniemy się tajnym agentem Cylonów. Gdy okażemy się ukrytym wrogiem ludzkości, nasze posunięcia muszą być naprawdę sprytne – z jednej strony powinniśmy sabotować działania załogi, z drugiej nie dać się zbyt łatwo wykryć. Jeżeli ludziom nie uda się zrealizować swoich celów – wygrana należy do agentów!

Battlestar jest więc grą kooperacyjną tylko na pozór. Gramy w dwóch wrogich obozach i żeby było jeszcze ciekawiej, nie wiemy, kto jest naszym sojusznikiem, a kto nieprzyjacielem. Dreszczyk emocji pojawia się więc nie tylko za sprawą ciągłego zagrożenia ze strony atakujących Cylonów czy z powodu kończących się zasobów, ale także bardzo dobrze wyczuwalnej atmosfery intryg. Sprawia to, że ta planszówka okazuje się wprost niesamowita pod względem zaangażowania współgraczy, a także poziomu interakcji, które pełne są nieufności oraz prób wybadania „kolegów”. Działać trzeba w trybie alarmowym, ale nie można skupić się jedynie na przysłowiowym gaszeniu pożarów, bo trzeba pamiętać o strategicznych oraz politycznych rozgrywkach, które są nie mniej kluczowe.

Dziś można kupić już głównie używane egzemplarze podstawki.

Battlestar Galactica to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. jesteś fanem serialu;
  2. lubisz silny dreszczyk emocji;
  3. niestraszne Ci intrygi;
  4. chciałbyś ruszyć w kosmos wielkim statkiem.
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.