Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 15 listopada 2022, 16:13

autor: Janek Podraza

Osadnicy: Narodziny imperium. Gry planszowe - oto nasz ranking na 2022 rok

Gdy wpadają znajomi, nie ma nic lepszego niż dobra planszówka. Wybraliśmy najciekawsze naszym zdaniem gry planszowe, które warto mieć pod ręką.

Osadnicy: Narodziny imperium

PODSTAWOWE INFORMACJE

Szacowany czas rozgrywki: 60 minut

Liczba graczy: 1–4

Gatunek: gra karciana

Klimat: „cywilizacyjny”

Grę Osadnicy: Narodziny imperium kupisz tutaj

Osadnicy to gra, która powoli staje się kultowa, o czym świadczy chociażby cała rzesza rozszerzeń, w jakie ten tytuł obrósł. Bez wątpienia to produkcja, której warto się przyjrzeć, bo nie przez przypadek ta polska gra zdobyła tyle zagranicznych nagród. Osadnicy są pozycją stricte karcianą, co nie zmienia faktu, że budowanie tutaj swojej cywilizacji okazuje się niezwykle satysfakcjonujące oraz pozwala docenić własne dobre decyzje. Zasady trudne nie są, choć nie powiedziałbym też, że należą do tych najbardziej podstawowych, ale z pewnością da się je wytłumaczyć każdemu chętnemu do słuchania i wcale nie wymaga to dużo czasu czy wysiłku. Co więcej, Osadnicy całkowicie nadają się na grę typu „gateway”, czyli wprowadzenie dla tych, co z planszówkami za dużo do czynienia nie mieli.

Każdy z graczy zaczyna z planszetką swojej cywilizacji, wokół której będzie powstawać jego karciane imperium. To, czy kierujemy, powiedzmy, Rzymem, czy barbarzyńcami, ma znaczenie, bo każda cywilizacja posiada inne początkowe zasoby, frakcyjne budowle oraz swój unikatowy styl gry. Oś rozgrywki stanowią karty budynków (zarówno wspólne, jak i przyporządkowane poszczególnym frakcjom) oraz zasoby, które pozwalają działać. Wznoszone przez nas budowle albo produkują nowe zasoby, albo mają jakąś stałą cechę dającą pewien profit, albo pozwalają na specyficzne akcje. Wszystko kręci się tu wokół zdobywania nowych zasobów i kart, a później skutecznego ich wykorzystywania. Tak naprawdę w tylu słowach da się streścić ducha Osadników, a jeżeli jesteście ciekawi konkretnych zasad, podobnie jak w przypadku innych tytułów, zachęcam, by zerknąć do instrukcji.

Jest to gra nie tylko ciekawa, ale i ładna. Ma swój styl graficzny, który oczywiście nie każdemu musi się podobać, niemniej jest on znakiem rozpoznawczym tej planszówki. Podobnie ma się rzecz z samą rozgrywką, gdyż cechują ją pewne elementy planowania, strategii oraz radosnej rozbudowy naszego imperium. Gra dostarcza przede wszystkim pozytywnych wrażeń, bo choć występuje tu opcja najeżdżania przeciwnika, to jest to tylko jedna drobna mechanika, wcale nie taka dostępna ani nad wyraz opłacalna. Jeśli lubicie dużo kminić, jednocześnie nie łamiąc sobie jakoś specjalnie głowy i macie wolną „stówkę”, to ten tytuł jest właśnie dla Was.

Osadnicy to propozycja dla Ciebie, jeśli:

  1. chcesz zbudować swoje własne imperium;
  2. potrafisz nieźle kombinować;
  3. gustujesz w przyjaznych klimatach;
  4. szukasz czegoś lekkiego, ale i ambitnego.
TWOIM ZDANIEM

Grywasz czasami ze znajomymi w planszówki?

Tak
89,4%
Nie
10,6%
Zobacz inne ankiety
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021
Najlepsze gry planszowe na świąteczny prezent 2021

Grudzień, a szczególnie święta Bożego Narodzenia, to czas, który umilają głównie najrozmaitsze prezenty. I choć zwykle polecamy Wam gry wideo, tak dziś powiemy, jakie planszówki można kupić swoim bliskim.

Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman
Najlepsze gry planszowe i karciane – nie tylko Star Wars i Talisman

Powracamy do tematu gier planszowych, ale tym razem nie ograniczając się wyłącznie do produkcji imprezowych – pod lupę bierzemy także tytuły towarzyskie i te dla największych zapaleńców.

Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane
Planszówka na imprezę, czyli najlepsze imprezowe gry planszowe i karciane

Dixit, Jenga, Jungle Speed. Jeśli te nazwy nic Ci nie mówią, to jesteś szczęściarzem. Oznacza to bowiem, że odkrycie niesamowitego świata imprezowych gier bez prądu dopiero przed Tobą.