Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 20 maja 2021, 09:30

autor: Karol Laska

Na jaki film pójść do kina w Polsce, gdy wreszcie je otworzą?

Maj to miesiąc, na który czekali wszyscy polscy filmomaniacy. Multipleksy oraz kina studyjne w końcu się otwierają i na starcie zaoferują widzom nie lada repertuar. Podpowiadamy, jakich premier nie wypada przegapić.

Chyba wszyscy jesteśmy zmęczeni tym ponadrocznym okresem pandemicznym, który zmusił nas do izolacji, tymczasowego odsunięcia się od życia społecznego i sprawił, że nie mogliśmy korzystać z wszystkich przyjemności, które oferuje nam branża kulturowa, gastronomiczna i turystyczna. Powoli jednak świat, jaki znamy, powraca do żywych, a wraz z nim ponownie dają o sobie znać kina – i te mniejsze, i te trochę większe. Tym razem są one w pełni przygotowane na otwarcie, czego najlepszym dowodem jest przedstawiany przez nie repertuar, w którym każdy widz znajdzie coś dla siebie. Następne tygodnie przyniosą wiele ciekawych premier filmowych, a ja z miłą chęcią przedstawię Wam najgłośniejsze i najbardziej wartościowe z nich.

CO I KIEDY SIĘ OTWIERA?

Zanim jednak przejdę do opisu konkretnych pozycji, dam Wam garść informacji o tym, kiedy otworzyły się albo zostaną otwarte poszczególne sieci kin. Do niektórych placówek tego typu możecie udać się już od 15 maja, choć mowa tu o jedynie o obiektach, które są w stanie zaoferować seanse na otwartym powietrzu (mowa więc o niektórych „studyjniakach”). Do środka mniejszych kin wejdziemy 21 maja, podobnie ma się sytuacja z Heliosem. Zaś giganci polskiego rynku – Cinema City oraz Multikino – wznowią działanie 28 maja. Do końca miesiąca cała polska branża kinowa powinna więc powoli stanąć na nogi.

Co w duszy gra (Soul)

  1. Co to: nagrodzona Oscarem animacja Pixara podejmująca trudne życiowe tematy
  2. W kinach od: 15 maja (choć film oficjalnie zadebiutował w Polsce 5 marca)
  3. Reżyseria: Pete Docter, Kemp Powers

Pixar Animation Studios to wytwórnia, która od wielu lat dostarcza nam filmy animowane na najwyższym poziomie technologicznym. Nie należy jednak zapomnieć, że każda z tych produkcji kryje za sobą prostą, choć wartościową historię z uniwersalnym morałem zarówno dla widzów niepełnoletnich, jak i dorosłych. Znajdzie się także garstka dzieł autorstwa tegoż studia, które poruszają o wiele bardziej złożone tematy o charakterze egzystencjalnym. Taki był wybitny Odlot, mocno surrealistyczne W głowie się nie mieści, a teraz do tego grona dołączyło Co w duszy gra.

Jest to opowieść o muzyku jazzowym, który na co dzień dzieli się fachowym doświadczeniem w szkole jako nauczyciel. Teoretycznie prowadzi stabilne życie, a mimo to powoli zaczyna kwestionować jego sens i zastanawiać się nad jego istotą. Czy znajdzie odpowiedzi na nurtujące go pytania? Tylko jeżeli spojrzy na swój żywot z nieco innej perspektywy. Dlatego też przenosi się do czegoś w rodzaju limbo – krainy przejściowej pomiędzy życiem a śmiercią. Limbo zamieszkane jest przez urocze, zmaterializowane dusze, które pomagają mężczyźnie przetrwać ten mały kryzys.

Raczej trudno sobie wyobrazić, że taki opis fabuły miałby zachęcić do seansu pierwszego lepszego ośmiolatka. Nie da się ukryć, że mówimy tu o animacji, która celuje w nieco bardziej dojrzałą widownię, choć oczywiste jest, że piękne kolorki i sympatyczne postacie pozwolą wkręcić się w film także młodszym odbiorcom. Soul chwyta za serca i jest kolejną animacją Pixara, która nie pozostawiła złudzeń swoim oponentom w drodze po Oscary i zgarnął dwie statuetki dla siebie. Konkurencja nie zgłaszała żadnych sprzeciwów, bo trudno nie docenić tego, co zrobili Docter z Powersem.

KRUDOWIE 2: NOWA ERA – 28 MAJA

Innym wartym uwagi filmem animowanym, który trafi do kin w najbliższym czasie, są Krudowie 2: Nowa era autorstwa DreamWorks. Jasne, to nieco mniej rozpoznawalna marka niż Pixar, choć i tak jeden z największych graczy na rynku, bo odpowiedzialny za takie hity jak Madagaskar czy Kung Fu Panda. Krudowie 2 to, jak sama cyferka w tytule wskazuje, sequel trochę niedocenionej animacji z 2013 roku o jaskiniowcach, który obiecuje sobą jeszcze więcej jakości i akcji. W końcu bowiem będzie można odstawić na bok elementy ekspozycji i dać się w pełni porwać tej współczesnej wersji Flinstonów. Jeśli szukacie czegoś na wspólny rodzinny wypad, Krudowie 2 będą idealnym wyborem.

TWOIM ZDANIEM

Wolisz filmy Marvela czy DC?

78,6%
Marvela
21,4%
DC
Zobacz inne ankiety