Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Minecraft Publicystyka

Publicystyka 8 kwietnia 2021, 17:39

autor: Radosław "Wacha" Wasik

Serwery Minecraft i jak je stworzyć

Jak stworzyć serwer Minecrafta? Jak znaleźć najlepszy serwer? W tym tekście znajdziecie krótką i konkretną odpowiedź na te pytania.

Niesamowitej popularności Minecrafta dowodzi nie tylko liczba świetnych modyfikacji. Gracze zakochali się w sieciowej rozgrywce, a na wszelkiej maści serwerach nierzadko przebywają ich tysiące jednocześnie. Nie ma w tym nic dziwnego – rywalizacja lub kooperacja zdecydowanie nakręcają zabawę. Kolejną zaletą jest łatwy dostęp do nowej zawartości. Korzystając z serwerów, nie ma konieczności samodzielnego wgrywania dodatków – wystarczy wejść na odpowiedni adres IP, by cieszyć się niezliczoną ilością dostępnych trybów.

Najlepsze serwery Minecraft - lista

Niniejszy artykuł porusza obszerną tematykę serwerów. Dowiecie się, jak w prosty (i darmowy) sposób stworzyć serwer Minecrafta, by wspólnie bawić się ze znajomymi. A dla niezainteresowanych prowadzaniem własnego serwera przygotowaliśmy zestawienie najlepszych już istniejących. Opis najpopularniejszych trybów Minecrafta wprowadzi Was do wieloosobowej zabawy. Na serwerach MiniGames, SkyBlock, KitPvP czy SkyWars poznajcie drugą stronę kwadratowej produkcji, całkiem odmienną od samotnej rozgrywki.

AKTUALIZACJA

W roku 2021, tekst doczekał się aktualizacji. Po pierwsze – dowiecie się, jak zrobić serwer Minecraft bez Hamachi. Po drugie – znajdziecie tu najlepsze serwery RealLife i Survival.

To wszystko może być Twoje. Jak założysz własny serwer. - Serwery Minecraft i jak je stworzyć - dokument - 2021-04-09
To wszystko może być Twoje. Jak założysz własny serwer.

JAK WEJŚĆ NA SERWER MINECRAFTA?

W głównym menu gry przejdź do zakładki Multiplayer. Następnie naciśnij przycisk Direct Connect i w nowym polu wklej (kombinacją klawiszy CTRL+ ) adres wybranego serwera. To tyle – po chwili dołączysz do sieciowej rozgrywki.

Jak zrobić serwer Minecraft Hamachi?

Darmowy serwer Minecrafta to świetna okazja do wspólnej zabawy ze znajomymi. Autorzy tej produkcji udostępniają graczom niezbędne pliki, a sam proces nie jest skomplikowany – odrobina wysiłku wystarczy, by stworzyć własny serwer oparty na oprogramowaniu Hamachi.

Przygotowania – pliki serwerowe i Hamachi

Do utworzenia własnego serwera Minecrafta wymagane jest pobranie wspomnianych plików serwera, narzędzia Hamachi i (jeśli jeszcze nie posiadasz) najnowszej wersji oprogramowania Java.

Zainstaluj narzędzie Hamachi oraz oprogramowanie Java, a pobrane pliki serwerowe umieść w dowolnym katalogu. Warto od razu utworzyć nową sieć Hamachi. W tym celu uruchom narzędzie, a następnie wybierz opcję „Sieć”, a dalej „Utwórz nową sieć”. Potem wprowadź nazwę sieci oraz hasło – tymi danymi będziesz musiał podzielić się z osobami, z którymi zechcesz zagrać w Minecrafta.

Tworzenie serwera Minecrafta

Teraz przejdź do folderu, w którym umieściłeś pliki serwerowe (czyli plik o nazwie „server.jar”). Uruchom go i poczekaj, aż w Twoim folderze utworzy się katalog „logs” oraz pliki „eula” i „server.properties”. Następnie otwórz Notatnikiem plik „eula” – ujrzysz tam linię:

eula=false

Zamień ją na:

eula=true

Zapisz wprowadzone zmiany i ponownie uruchom plik „server.jar”. W folderze pojawią się kolejne pliki. Serwer został utworzony – pozostaje już tylko odpowiednia konfiguracja.

Konfiguracja serwera Minecrafta

Aby do Twojego serwera mogli dołączyć inni gracze, musisz ustawić w nim odpowiedni adres IP. W tym celu otwórz Notatnikiem plik „server.properties”. Znajdź w nim linię „server-ip” i przypisz do niej adres IP przydzielony przez narzędzie Hamachi. Adres ten widnieje w głównym oknie Hamachi obok przycisku włączania i wyłączania sieci. Przykładowy poprawnie przypisany adres wygląda w pliku „server.properties” w ten sposób:

server-ip=25.92.214.111

Gotowe, serwer Minecrafta został udostępniony. Gracze, którzy chcą do niego dołączyć, muszą znajdować się w tej samej sieci Hamachi. Pamiętaj również o tym, że serwer jest aktywny tylko przy uruchomionym pliku „server.jar”.

TWOIM ZDANIEM

Który tryb Minecrafta wolisz?

Przetrwania
69,9%
Kreatywny
21,1%
Hardcore
8,9%
Zobacz inne ankiety
Minecraft

Minecraft

Najlepsze mody do Minecraft 2023
Najlepsze mody do Minecraft 2023

Minecraft cieszy się wielką popularnością już od wielu lat. Nic nie wskazuje na to, że zmieni się to w 2023 roku. Gra nie nudzi się m.in. za sprawą tysięcy modów. Przeprowadziliśmy selekcję i w tym zestawieniu prezentujemy najlepsze modyfikacje.

Dlaczego Minecraft odcina się od Notcha – ojca kultowej gry?
Dlaczego Minecraft odcina się od Notcha – ojca kultowej gry?

Wygląda na to, że Microsoft nie chce mieć nic do czynienia z kontrowersyjnym ojcem Minecrafta. Czy rzeczywiście powodem jest kilka niepoprawnych politycznie tweetów?