Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Filmy i seriale

Filmy i seriale 9 maja 2020, 09:30

autor: Karol Laska

Naziści, klątwy i przeklęte porsche - dziwne legendy Hollywood

Hollywood – zmitologizowane do granic możliwości centrum światowej kinematografii. Odrealnione do tego stopnia, że niesie ze sobą wiele miejskich legend o mrocznym podłożu. Jak w rzeczywistości wygląda amerykański sen? Przekonajcie się sami.

Fale 5G? Reptilianie? A może płaska Ziemia? Wystarczy tylko wstać z łóżka i wyjrzeć przez okno, by zostać zasypanym przez teorie spiskowe. Część z nich wydaje się dosyć abstrakcyjna i na dłuższą metę niewiarygodna, ale każda ma jakieś swoje źródło, na czymś się opiera. To chyba to ziarnko prawdy, o którym nam opowiadali w szkole podstawowej.

Nie wiem, czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale Hollywood opiera się właśnie na takim rodzaju sensacji, tajemnicy, wiecznej manipulacji. Jest to miejsce, które stało się ofiarą autokreacji. Świecące słońce, gargantuiczny napis na wzgórzu, tona pieniędzy i wyboiste kariery setek tysięcy gwiazd. Wszystko okryte fałszywym splendorem. Dziś, z dużą dozą dystansu, skupimy się właśnie na tej ciemnej stronie fabryki snów. Przygotowaliśmy dla Was 13 (szczęśliwa liczba) mrożących krew w żyłach ciekawostek – i do śmiechu, i do strachu, i do refleksji. Czas start!

Tajemnice śmierci rodziny Lee

Ekran kinowy potrafi być zwodniczy. Jako widzowie przyzwyczailiśmy się do wszędobylskich wybuchów, pościgów i morderstw. Masa efektów specjalnych oraz trików kaskaderskich dynamizuje dany film, a my niemal bezmyślnie to wszystko chłoniemy. Łatwo zapomnieć, że za całym tym procesem stoją inni ludzie, którzy często ryzykują zdrowiem (a w tym przypadku nawet życiem), by dostarczyć nam atrakcyjny produkt końcowy.

Tragicznymi ofiarami swojego fizycznego poświęcenia na planie filmowym zostali Bruce i Brandon Lee, ojciec i syn. Bruce – legendarny już mistrz sztuk walki, który swoje spektakularne umiejętności przelewał na akcyjniakowe podwórko – padł ofiarą własnej perfekcji. Zaangażowany był nie tylko w grę aktorską, lecz również w przygotowywanie innych aktorów do wykonywania odpowiednich ruchów i ciosów.

Nie wszyscy na wschodzie pochwalali taką popularyzację tajników kung-fu. Starszy Lee miał więc – według powszechnej narracji – zostać ukarany za swoją niedyskrecję dotykiem śmierci (to ten flagowy atak chińskich mnichów). W rzeczywistości jednak Bruce borykał się z poważnymi problemami zdrowotnymi, szybko tracił kilogramy i zażywał różne substancje. Przyczyna zgonu nie jest oficjalnie znana.

Trochę bardziej odjechana historia wiąże się z synem Bruce’a, Brandonem. Ten dożył zaledwie 28 lat i zginął w przeokropnych okolicznościach kilkanaście dni przed swoim ślubem. Stało się to na planie filmu Kruk (1994), w którym to odgrywał tragiczną rolę rockmana Erica. (Uwaga, za chwilę spoiler na potrzeby kontekstu). Eric zostaje brutalnie zastrzelony, a cała scena mordu przybiera kształt paranoicznego, demonicznego snu.

Wyobraźcie sobie, że do zabójstwa rzeczywiście doszło, choć w sposób całkowicie przypadkowy – z broni na planie wystrzelona została prawdziwa kula. Cały film odbierany jest jako pewnego rodzaju hołd dla Brandona i osobiste rozliczenie aktora z życiem, a krążące wokół plotki zahaczają o celowość całego wydarzenia w ramach satanistycznego rytuału. Los bywa okrutnie przewrotny.

PEWNEGO RAZU… W HOLLYWOOD

Osoba Bruce’a Lee została w bardzo przerysowany sposób ukazana w najnowszym dziele Quentina Tarantino, pt. Pewnego razu… w Hollywood. Oprócz humorystycznej sceny bójki z Cliffem Boothem (granym przez Brada Pitta) ujrzeć tam też można, jak Bruce uczy Sharon Tate podstawowych technik walki. Córka amerykańsko-chińskiej ikony była mocno oburzona obrazem zaprezentowanym przez reżysera i uznała za mocno niestosowne śmianie się z pewnych specyficznych zachowań jej ojca.

TWOIM ZDANIEM

Czy wierzysz w którąkolwiek z legend o Hollywood?

Mooooże w jedną lub dwie, przecież w każdej historii tkwi ziarno prawdy...
55,3%
Nie, to tylko urocze bajki...
26,7%
Tak. (Zakłada foliową czapeczkę)
18%
Zobacz inne ankiety
Tygrysy, ludzie i władza – serialowe narkotyki Netflixa
Tygrysy, ludzie i władza – serialowe narkotyki Netflixa

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness to jedna z najlepszych premier w historii Netflixa, jednak na pierwszy rzut oka serial nie wygląda na kino najwyższych lotów. Pozory mylą, a historię zwariowanego hodowcy tygrysów warto poznać z kilku powodów.

Niepokojące filmy, po których będziesz potrzebować terapeuty
Niepokojące filmy, po których będziesz potrzebować terapeuty

Filmy wzbudzają całe spektrum emocji – od radości, przez wzruszenie, aż po strach. Dziś przyjrzymy się jednak dziełom dziwacznym i niepokojącym, które trudno jednoznacznie określić, a jeszcze trudniej przetrawić.

Nawiedzony kartridż i zabójczy automat - straszne legendy miejskie i mity ze świata gier
Nawiedzony kartridż i zabójczy automat - straszne legendy miejskie i mity ze świata gier

Samokasująca się gra, nawiedzony kartridż, duch zmarłego brata Notcha nawiedzający Minecrafta czy pechowy automat, zagranie na którym potrafiło zabić - świat gier doczekał się wielu mrocznych i niepokojących miejskich legend.