Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 5 sierpnia 2020, 14:36

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Nowy Xbox Series X – premiera, cena, gry

„Najmocniejsza konsola na rynku”. Duża moc obliczeniowa oraz abonament Xbox Game Pass z premierowymi tytułami to główne atuty Microsoftu, by tym razem nie przespać generacji. Oto zestaw wszystkich informacji o Xbox Series X.

Wszyscy trzymamy kciuki za planowe pojawienie się nowej generacji konsol w okresie świątecznym 2020 roku, kiedy to ma zadebiutować m.in. kolejny sprzęt firmy Microsoft – Xbox Series X. Tuż na początku maja gigant z Redmond potwierdził, że cały czas planuje premierę w tym terminie. Czy będzie to „najpotężniejsza konsola na rynku”, jak sugeruje producent? O tym, miejmy nadzieję, przekonamy się za kilka miesięcy. Na razie zebraliśmy dla Was wszystkie dostępne informacje na temat nowego „klocka” oraz gier zaplanowanych jako tytuły startowe.

Nowy Xbox prezentuje się dość oryginalne. - Nowy Xbox Series X – premiera, cena, gry - dokument - 2020-08-05
Nowy Xbox prezentuje się dość oryginalne.

Dobrym źródłem informacji okazały się oficjalne komunikaty producenta, gdyż Microsoft nie zwlekał za bardzo z ujawnianiem szczegółów i dość wcześnie pokazał nawet ostateczny wygląd obudowy nowego Xboksa wraz z kontrolerem. Przypomnijmy, że pierwszy oficjalny rzut oka na sprzęt o nazwie „Project Scarlett” (jak roboczo ochrzczono Xboksa) miał miejsce w trakcie targów E3 w czerwcu 2019 roku. Kilka miesięcy później, podczas gali Game Awards 2019, doszło już do prezentacji całego urządzenia wraz z podaniem przybliżonej daty premiery, którą zaplanowano na okres świąteczny 2020 roku.

Z powodu pandemii choroby COVID-19 i kolejno odwoływanych branżowych imprez Microsoft musiał zrezygnować z pokazów przewidzianych na czas Game Developer Conference 2020 i podał specyfikację techniczną podczas sieciowej prezentacji, przygotowanej wraz z firmami Digital Foundry oraz Overclock Media. Targi E3 natomiast, a wraz z nimi coroczną konferencję Microsoftu z prezentacjami nadchodzących tytułów, zastąpiono sieciowymi pokazami o nazwie Xbox 20/20. Począwszy od maja, w każdym miesiącu prezentowane są najciekawsze gry zmierzające na konsolę Xbox Series X oraz przedstawiane ciekawostki na temat nowego sprzętu i usług firmy Microsoft.

Coraz częściej słyszy się również plotki o słabszej wydajnościowo, ale tańszej wersji nowego Xboksa o nazwie Xbox Series S. Artykuł ten będzie uzupełniany o wszelkie dodatkowe informacje, gdy tylko takowe się pojawią.

WSZYSTKO, CO WIEMY O XBOKSIE SERIES X

 1. Xbox Series X – to oficjalna nazwa zaprezentowanego dotychczas modelu, a sama nowa konsola to po prostu... Xbox.
 2. W środku znajdzie się ośmiordzeniowy procesor Zen 2 firmy AMD (3.8 GHz), karta graficzna tego samego producenta oparta na architekturze RDNA 2 z obsługą ray tracingu oraz 16 gigabajtów pamięci RAM GDDR6.
 3. Moc obliczeniowa karty graficznej wyniesie 12 teraflopów.
 4. Sprzęt ma wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K i stałych 60 klatkach na sekundę.
 5. Konsola będzie wyposażona w szybki dysk SDD o pojemności 1 TB.
 6. Opcjonalnie pojemność będzie można rozszerzyć dedykowaną kartą Xbox Series X Storage Expansion Card (1 TB) firmy Seagate, a w późniejszym terminie wersją o pojemności 2 TB.
 7. W zestawie znajdzie się też napęd Blu-ray 4K UHD, obsługa standardów USB 3.2 i HDMI 2.1.
 8. Xbox Series X zaoferuje opcję Quick Resume – szybki powrót do testowanych chwilę wcześniej tytułów, które pozostają w czymś w rodzaju trybu pauzy.
 9. Część gier wykorzysta opcję Smart Delivery – automatyczną instalację odpowiedniej wersji gry dla danego sprzętu, zoptymalizowanej np. z myślą o Xboksie Series X lub Xboksie One, zależnie od konsoli, na której ją instalujemy.
 10. Wsteczna kompatybilność obejmie wszystkie poprzednie generacje Xboksa, a wiele tytułów ma działać z większą liczbą klatek i ulepszeniami w postaci np. trybu HDR.
 11. Nowy kontroler będzie nieco usprawnioną wersją tego od Xboksa One, odrobinę mniejszą i z przyciskiem „Share”.
 12. Nad grami na nowy sprzęt pracuje piętnaście zespołów deweloperskich Xbox Game Studios.
 13. Konsola będzie korzystać z pokaźnej biblioteki usługi Xbox Game Pass, w której znajdą się także nowe tytuły startowe.

Wygląd i wymiary

Podczas oficjalnej prezentacji na gali Game Awards 2019 Microsoft pokazał wygląd obudowy nowego Xboksa Series X. Projektanci postawili na wyjątkowy minimalizm, tworząc niemal jednolity czarny prostopadłościan. Gładką bryłę przecina jedynie szczelina napędu Blu-ray, konsola jest wyposażona także w przycisk „Eject” oraz otwory wentylacyjne na górze. Mają one przykrywać wentylatory hałasujące jedynie na poziomie szeptu. Dodatkowe odprowadzanie ciepła znajduje się z tyłu, razem z zestawem portów.

Minimalistyczny wygląd bryły zakłócają głównie wyloty powietrza u góry. - Nowy Xbox Series X – premiera, cena, gry - dokument - 2020-08-05
Minimalistyczny wygląd bryły zakłócają głównie wyloty powietrza u góry.

Ujawnione wymiary to: 301 mm (wysokość) x 151 mm x 151 mm (szerokość boków). Takie wymiary mają zapewnić jeszcze lepszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie – cichszą pracę. Dla porównania podamy, że Xbox One S ma wymiary 63,5 mm x 294,6 mm x 228,6 mm.

TWOIM ZDANIEM

Ile jesteś w stanie zapłacić za konsolę nowej generacji?

Do 2500 zł
41,9%
Do 2000 zł
24,8%
Do 1500 zł
17,4%
Do 3000 zł
9,7%
Powyżej 3000 zł
6,2%
Zobacz inne ankiety
Xbox Series X oczami deweloperów
Xbox Series X oczami deweloperów

Premiera nowej konsoli Microsoftu nastąpić ma jeszcze w tym roku, a Phil Spencer zapowiada, że już wkrótce poznamy kilka tytułów startowych Xbox Series X. Przy okazji dowiedzieliśmy się, co deweloperzy myślą o nadchodzącej generacji sprzętu.

PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski
PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski

W końcu znamy specyfikację PS5 i Xbox Series X. Która z nich wypada lepiej? Czyżbyśmy byli świadkami nowej konsolowej wojny, której odsłona rozpocznie się pod koniec tego roku? A może Sony i Microsoft najlepsze zostawiają na później?

Pad do PS5 i Xbox Series X – nowa generacja coś zmieni?
Pad do PS5 i Xbox Series X – nowa generacja coś zmieni?

Microsoft, Sony i nawet Google mają swoje plany względem przyszłości kontrolerów. Jaki będzie pad towarzyszący konsolom 9. generacji? Wielkie koncerny podchodzą do tego tematu w zauważalnie różny sposób. Które pomysły okażą się najbardziej trafione?