Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 11 kwietnia 2020, 11:30

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Co wiemy o Xbox Series X? Premiera, cena, gry

„Najmocniejsza konsola na rynku”. Duża moc obliczeniowa oraz abonament Xbox Game Pass z premierowymi tytułami to główne atuty Microsoftu, by tym razem nie przespać generacji. Oto zestaw wszystkich informacji o Xbox Series X.

Wszyscy trzymamy kciuki za planowe pojawienie się nowej generacji konsol w okresie świątecznym 2020 roku, kiedy to ma zadebiutować m.in. kolejna odsłona sprzętu firmy Microsoft – Xbox Series X. Czy będzie to „najpotężniejsza konsola na rynku”, jak sugeruje producent? O tym, miejmy nadzieję, przekonamy się za kilka miesięcy. Na razie zebraliśmy dla Was wszystkie dostępne informacje na temat nowego „klocka” oraz gier zaplanowanych jako tytuły startowe.

Microsoft w przeciwieństwie do Sony zaprezentował już nową konsolę w całej okazałości. - Co wiemy o Xbox Series X? Premiera, cena, gry - dokument - 2020-04-10
Microsoft w przeciwieństwie do Sony zaprezentował już nową konsolę w całej okazałości.

Dobrym źródłem informacji okazały się oficjalne komunikaty producenta, gdyż Microsoft nie zwlekał za bardzo z ujawnianiem szczegółów i dość wcześnie pokazał nawet ostateczny wygląd obudowy nowego Xboksa wraz z kontrolerem. Przypomnijmy, że pierwszy oficjalny rzut oka na sprzęt o nazwie „Project Scarlett” (jak roboczo ochrzczono Xboksa) miał miejsce w trakcie targów E3 w czerwcu 2019 roku. Kilka miesięcy później, podczas gali Game Awards 2019, doszło już do prezentacji całego urządzenia wraz z podaniem przybliżonej daty premiery, którą zaplanowano na okres świąteczny 2020 roku.

Z powodu światowej pandemii choroby COVID-19 i kolejno odwoływanych branżowych imprez Microsoft musiał zrezygnować z pokazów przewidzianych na czas Game Developer Conference 2020 i podał specyfikację techniczną podczas sieciowej prezentacji, przygotowanej wraz z firmami Digital Foundry oraz Overclock Media. Na razie nie jest jasne, co będzie z pokazem zaplanowanym na również odwołane targi E3. Wiadomo jednak, że do lipca 2021 roku wszystkie prezentacje będą przeprowadzane online. Gigant z Redmond zapewne utrzymuje jeszcze to i owo w tajemnicy, chociażby dłuższą listę tytułów startowych. Artykuł ten będzie uzupełniany o wszelkie dodatkowe informacje, gdy tylko takowe się pojawią.

W SKRÓCIE – CO WIEMY O XBOKSIE SERIES X?

 1. Xbox Series X – to oficjalna nazwa zaprezentowanego dotychczas modelu, a sama nowa konsola to po prostu... Xbox.
 2. W środku znajdzie się ośmiordzeniowy procesor Zen 2 firmy AMD (3.8 GHz), karta graficzna tego samego producenta oparta na architekturze RDNA 2 z obsługą ray tracingu oraz 16 gigabajtów pamięci RAM GDDR6.
 3. Moc obliczeniowa karty graficznej wyniesie 12 teraflopów.
 4. Sprzęt ma wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K i stałych 60 klatkach na sekundę.
 5. Konsola będzie wyposażona w szybki dysk SDD o pojemności 1 TB.
 6. Opcjonalnie pojemność będzie można rozszerzyć dedykowaną kartą Xbox Series X Storage Expansion Card (1 TB).
 7. W zestawie znajdzie się też napęd Blu-ray 4K UHD, obsługa standardów USB 3.2 i HDMI 2.1.
 8. Xbox Series X zaoferuje opcję Quick Resume – szybki powrót do testowanych chwilę wcześniej tytułów, które pozostają w czymś w rodzaju trybu pauzy.
 9. Wsteczna kompatybilność obejmie wszystkie poprzednie generacje Xboksa.
 10. Nowy kontroler będzie nieco ulepszoną wersją tego od Xboksa One, odrobinę mniejszą i z przyciskiem „Share”.
 11. Nad grami na nowy sprzęt pracuje piętnaście zespołów deweloperskich Xbox Game Studios.
 12. Konsola będzie korzystać z pokaźnej biblioteki usługi Xbox Game Pass, w której znajdą się także nowe tytuły startowe.

Wygląd

Podczas oficjalnej prezentacji na gali Game Awards 2019 Microsoft pokazał wygląd obudowy nowego Xboksa Series X. Projektanci postawili na wyjątkowy minimalizm, tworząc niemal jednolity czarny prostopadłościan. Gładką bryłę przecina jedynie szczelina napędu Blu-ray, konsola jest wyposażona także w przycisk „Eject” oraz otwory wentylacyjne na górze. Mają one przykrywać wentylatory hałasujące jedynie na poziomie szeptu. Dodatkowe odprowadzanie ciepła znajduje się z tyłu, razem z zestawem portów.

Minimalistyczny wygląd bryły zakłócają głównie wyloty powietrza u góry. - Co wiemy o Xbox Series X? Premiera, cena, gry - dokument - 2020-04-10
Minimalistyczny wygląd bryły zakłócają głównie wyloty powietrza u góry.

Ujawnione wymiary to: 301 mm (wysokość) x 151 mm x 151 mm (szerokość boków). Takie wymiary mają zapewnić jeszcze lepszą cyrkulację powietrza, a co za tym idzie – cichszą pracę. Dla porównania podamy, że Xbox One S ma wymiary 63,5 mm x 294,6 mm x 228,6 mm.

TWOIM ZDANIEM

Ile jesteś w stanie zapłacić za konsolę nowej generacji?

Do 2500 zł
36,1%
Do 2000 zł
24,2%
Do 1500 zł
22,5%
Do 3000 zł
10,1%
Powyżej 3000 zł
7,1%
Zobacz inne ankiety
Xbox Series X - Wszystko o konsoli i jej grach
Xbox Series X oczami deweloperów
Xbox Series X oczami deweloperów

Premiera nowej konsoli Microsoftu nastąpić ma jeszcze w tym roku, a Phil Spencer zapowiada, że już wkrótce poznamy kilka tytułów startowych Xbox Series X. Przy okazji dowiedzieliśmy się, co deweloperzy myślą o nadchodzącej generacji sprzętu.

PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski
PS5 vs Xbox Series X – porównanie specyfikacji i nasze wnioski

W końcu znamy specyfikację PS5 i Xbox Series X. Która z nich wypada lepiej? Czyżbyśmy byli świadkami nowej konsolowej wojny, której odsłona rozpocznie się pod koniec tego roku? A może Sony i Microsoft najlepsze zostawiają na później?

Pad do PS5 i Xbox Series X – nowa generacja coś zmieni?
Pad do PS5 i Xbox Series X – nowa generacja coś zmieni?

Microsoft, Sony i nawet Google mają swoje plany względem przyszłości kontrolerów. Jaki będzie pad towarzyszący konsolom 9. generacji? Wielkie koncerny podchodzą do tego tematu w zauważalnie różny sposób. Które pomysły okażą się najbardziej trafione?