Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 22 marca 2020, 11:30

autor: Aquma

10 długich gier dla jednego gracza, które w końcu możesz nadrobić

Przymusowy urlop ma swoje zalety, ale ma i wady – jedną z najpoważniejszych jest potencjalna nuda. Doskonałą metodą na poradzenie sobie z obecną sytuacją jest zwrócenie się w stronę gier, w które zawsze chcieliśmy zagrać – ale jakoś nie było kiedy.

Dark Souls (seria)

  1. Powód, dla którego warto zagrać: to gra dostarczająca mnóstwa satysfakcji (i wymagająca równie dużo cierpliwości)
  2. Czas potrzebny do kompletnego przejścia: 100+ godzin

Serii Dark Souls w zasadzie nie trzeba nikomu przedstawiać. Ten cykl RPG akcji, stworzony przez japońskie studio FromSoftware, de facto zapoczątkował zupełnie nowy podgatunek gier. Każda część to bezkompromisowa przygoda, podczas której będziecie wielokrotnie klęli, narzekali i złorzeczyli, starając się pokonać coraz bardziej pokręconych i niebezpiecznych bossów przygotowanych przez deweloperów. Za to kiedy już uda Wam się ich powalić, odczujecie satysfakcję, z którą da się porównać niewiele doświadczeń gamingowych.

Po które „Soulsy” sięgnąć? Mnie osobiście najbardziej do gustu przypadła część trzecia, zaś najsłabiej oceniam drugą. Jeśli ten gatunek to dla Was nowość, warto zacząć od początku – mimo że fabuła nie gra tu głównych skrzypiec, są pomiędzy tymi produkcjami pewne subtelne więzy i wcześniejsze odkrycie świata Lordran z „jedynki” pozwoli Wam bardziej docenić najnowszą część. Co więcej, system walki w „trójce” jest nieco dynamiczniejszy i prawdopodobnie lepiej będzie najpierw nauczyć się podstaw, zanim się za niego zabierzecie.

Skorzystałem z rady i od paru dni nadrabiam pierwsze Dark Souls (na Switchu, polecam). Po latach unikania tego typu tytułów z obawy o zasoby wolnego czasu odkryłem, że wszystko, co słyszałem na temat dzieła FromSoftware, to prawda. Łącznie z tym, że do tego trzeba czasu. A że teraz mamy go trochę więcej...

Marcin Strzyżewski

  1. Więcej o serii Dark Souls

TWOIM ZDANIEM

To jakim kontrolerem przejdziesz Dark Souls?

44,9%
Klasycznie - padem
36,5%
Ekstremalnie - myszką i klawiaturą
10%
Oryginalnie - mikrofonem
8,6%
Nieortodoksyjnie - gitarą do Guitar Hero
Zobacz inne ankiety
Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Dark Souls III

Dark Souls III

Disco Elysium

Disco Elysium

Football Manager 2020

Football Manager 2020

RimWorld

RimWorld

Hollow Knight

Hollow Knight

Persona 5

Persona 5

Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów
Nudzisz się w domu? Oto najlepsze seriale z dużą liczbą sezonów

Tak się złożyło, że zyskaliśmy sporo czasu na oglądanie seriali na Netflixie czy HBO GO. A skoro tak, to pora wskazać najciekawsze tasiemce, które zapewnią zajęcie na wiele godzin.

Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego
Singlowe gry, w które warto grać po ukończeniu wątku fabularnego

Dotarcie do napisów końcowych nie zawsze oznacza koniec przygody z danym tytułem - niektóre gry wciąż skrywają wiele atrakcji prócz wątku fabularnego.