Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 27 stycznia 2020, 15:56

autor: DM

Strzelam i jeżdżę – wirtualnie i w realu. Później o tym piszę – krytycznie lub z zachwytem.

Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych

Gry komputerowe to w dużej części gry wojenne. Jak więc ukazać w rozrywkowym medium tak ponury i tragiczny temat? Świat gier całkiem dobrze sobie z tym radzi, naśladując po części świat filmu.

Wojna. Jedna z największych tragedii, jakie mogą dotknąć zarówno jednostki, jak i całe narody. Wojna jest przy tym tak mocno związana z historią człowieka oraz – co chyba istotniejsze – z ludzką naturą, że już od dawna nie mówi się o niej wyłącznie w poważnym czy smutnym tonie. Wojna stała się tematem żartów, pastiszów czy filmowych komedii i poniekąd jest to chyba jeden ze sposobów na nasze radzenie sobie z tak trudnym tematem.

To jest wojna w grach... - Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych - dokument - 2020-01-27
To jest wojna w grach...

Wojna to także wiodący motyw w świecie gier komputerowych, bo przecież od ich samego początku naszym celem w większości produkcji było i jest zwycięstwo poprzez pokonanie przeciwnika, czyli zwykle zniszczenie go. Takie zasady obowiązują od wieków w pierwowzorach rozrywki tego typu – szachach czy grze go. Rozwój technologii i gier komputerowych jako środka wyrazu artystycznego sprawił dodatkowo, że od jakiegoś czasu wojnę na monitorach obserwujemy w dużo bardziej różnorodnej formie niż kiedyś. Czasem jest ona niezwykle realistyczna, czasem kreskówkowa, zabawna, a niekiedy naprawdę ponura i poważna.

Gry komputerowe mają chyba nawet nieco większe możliwości pokazywania wojny niż świat książek, kina czy telewizji. Nie tylko bowiem możemy zyskiwać wiedzę o czymś lub po prostu dobrze się bawić, ale też aktywnie sprawdzać w roli generała dowodzącego w wielkiej bitwie albo jako pojedynczy żołnierz, kulący się za zasłoną lub biegnący do ataku pod wrogim ostrzałem. I choć nie da się ukryć, że sposoby prezentowania wojny w grach przenikają się nawzajem w różnych gatunkach, można wyróżnić sześć głównych kategorii przedstawiania wojny przez autorów gier komputerowych.

...i to jest wojna w grach komputerowych. Jej wizja mocno się różni – w zależności od konkretnych tytułów. - Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych - dokument - 2020-01-27
...i to jest wojna w grach komputerowych. Jej wizja mocno się różni – w zależności od konkretnych tytułów.

Wojna światów

Wojna totalna. Wojna o przetrwanie ludzkości, w której wszystkie narody walczą ramię w ramię. Wojna o planetę – ludzi (nie małp). Nasz pierwszy wizerunek wojny w grach jest może nieco na wyrost, ale skoro od lat wyobrażamy to sobie na wszelkie możliwe sposoby, nie dziwota, że zawitał on także do świata gier. Ewentualna inwazja kosmitów regularnie i cyklicznie pojawia się w popkulturze od czasów słynnej audycji radiowej z Wojną światów Herberta Wellsa, a my znamy ją głównie z filmów: Żołnierze kosmosu, Dzień Niepodległości, Marsjanie atakują i Inwazja: Bitwa o Los Angeles.

Wojna z kosmitami to niezwykle wdzięczny temat dla twórców gier, bo znikają wtedy wszelkie ograniczenia. Można wymyślać najróżniejsze lokacje, uzbrojenie, pojazdy czy zdolności superżołnierzy. Nie bez znaczenia jest też fakt, że mordowanie w widowiskowy sposób dziwnych form ufoludków, które niekoniecznie muszą mieć czerwoną krew czy w ogóle jakąś krew, jest bardzo wygodne. Nie grożą wtedy kontrowersje, zakazy sprzedaży w paru krajach czy głosy oburzenia strażników moralności.

Wojna z kosmitami to zwykle spora dawka rozrywki bez moralnych dylematów. - Gry wojenne – różne oblicza wojny w grach komputerowych - dokument - 2020-01-27
Wojna z kosmitami to zwykle spora dawka rozrywki bez moralnych dylematów.

Kultowym przykładem wojny z kosmitami w grach jest seria Gears of War studia Epic Games, w której swojsko wyglądający siłacze muszą odpierać ataki hord obleśnej szarańczy. Przeciwników z kosmosu spotykamy chyba w każdym możliwym gatunku gier – od RTS-ów ze StarCraftem na czele, przez RPG z Mass Effectem, po symulatory lotu i serię Wing Commander, gdzie stawialiśmy czoła kotopodobnej rasie Kilrathi. A na pełny etat możemy to robić w modnej ostatnio, niekończącej się grze-usłudze, czyli Destiny 2. Do wyboru, do koloru. Choć biorąc się za temat kosmitów, dużo ciężej jest przemycić poważne kwestie dotyczące moralnych dylematów i powagi tragicznych wydarzeń.

TWOIM ZDANIEM

Jaką wojnę wolisz oglądać w grach?

97,9%
Brutalną i realistyczną
2,1%
Kreskówkową i wesołą
Zobacz inne ankiety
Hearts of Iron IV

Hearts of Iron IV

Battlefield 1

Battlefield 1

Company of Heroes 2

Company of Heroes 2

Six Days in Fallujah

Six Days in Fallujah

This War of Mine

This War of Mine

Squad

Squad

Medal of Honor

Medal of Honor

Spec Ops: The Line

Spec Ops: The Line

11 gier z ważnym przekazem, którego mogliście nawet nie zauważyć
11 gier z ważnym przekazem, którego mogliście nawet nie zauważyć

Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że gry gwarantują nam głównie beztroską rozgrywkę. Są jednak tytuły, które pod płaszczykiem zwykłej „gierki” przemycają poważne myśli, ciekawy przekaz i refleksję.

Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie
Gry wojenne, w których nie chodzi o zabijanie

Wojna nigdy się nie zmienia, ale jej postrzeganie przez gry wideo owszem. Oto dziewięć produkcji, które z tematyką konfliktów zbrojnych rozprawiają się nieszablonowo - nie zawsze zachęcając gracza do bezrefleksyjnej przemocy.

Kobiety na frontach II wojny światowej – Battlefield V a historia
Kobiety na frontach II wojny światowej – Battlefield V a historia

„Dziewczyny rządzą” – i w reklamie, i w materiałach promocyjnych nowego Battlefielda. Historia II wojny światowej zna jednak przypadki, o których się twórcom zwiastunów nie śniło...