Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 27 października 2019, 11:30

autor: Bartosz "Aquma" Świątek

Jakie ma być GTA 6? Analizujemy wszystkie przecieki

W sieci co i rusz pojawiają się plotki i przecieki o GTA 6. Co konkretnie mówią i jakie informacje można z nich wyciągnąć na temat kolejnej produkcji Rockstar Games?

GTA to jedna z tych nielicznych serii, których nowe odsłony powodują olbrzymie zamieszanie na długo przed tym, nim trafią na półki sklepowe. Częściowo wynika to z renomy studia Rockstar Games – od dwóch dekad niemal każda produkcja tego brytyjskiego dewelopera staje się murowanym kandydatem do tytułu gry roku.

Nie bez znaczenia jest też otoczka wokół tego cyklu – jego kolejne części wykorzystują motywy lub poruszają tematy, na które wiele dzieł w naszej branży po prostu sobie nie pozwala. Prezentowana bez ogródek przemoc, seks, tortury, polityka – w Grand Theft Auto jest to wszystko, często w formie bezlitosnej satyry, stanowiącej celny komentarz do otaczającej nas rzeczywistości. GTA słynie z tego, że jest kontrowersyjne, prześmiewcze, obrazoburcze, wyzywające... a do tego jest po prostu cholernie dobrą serią, której trudno wytknąć błędy, nawet kiedy mamy wrażenie, że może posuwać się za daleko. I m.in. za to jest uwielbiane przez miliony graczy na całym świecie.

Nie inaczej ma się rzecz z kolejną odsłoną tego cyklu. Choć GTA 6 nawet nie zostało jeszcze oficjalnie zapowiedziane, w naszym newsroomie gości regularnie, niemal zawsze w towarzystwie takich słów jak plotka” czy przeciek”. Przyjrzyjmy się zatem dokładniej temu, co dotychczas powiedziano o kolejnym projekcie Rockstar Games, oraz temu, jakimi detalami i informacjami uraczyły nas tajemnicze „anonimowe źródła”.

CZY WARTO WIERZYĆ

Z przeciekami bywa różnie, raz się sprawdzają, raz nie i trudno doszukiwać się tu jakichś zasad. Pewne jednak jest, że część tego typu informacji faktycznie się potwierdza. Nie ma w tym niczego dziwnego. Utrzymanie tajemnicy w sytuacji, gdy przed zapowiedzią danego tytułu o grze wiedzą już członkowie studia, marketingowcy, wydawcy, często pracownicy sieci sklepów i sklepów cyfrowych, a także ich rodziny, jest wyjątkowo trudne. W tej chwili można założyć, że szczegóły dotyczące GTA 6 zna od 5 do 10 tysięcy osób na całym świecie. Nic zatem w tym zaskakującego, że część z nich uległa pokusie.

Platformy: GTA 6 na PS4 czy na PS5?

Choć nadal nie wiemy, kiedy GTA 6 pojawi się na rynku, to niemal pewne wydaje się, że w tę produkcję zagramy już na konsolach PlayStation 5 i Xbox Scarlett. Mówiące o tym plotki pojawiły się w tym roku kilkakrotnie. Najpierw mieliśmy przeciek pochodzący z serwisu Pastebin, który sugerował, że z powodu ograniczeń technologicznych (w szczególności w zakresie pamięci operacyjnej) deweloperzy z Rockstar Games nie byliby w stanie zrealizować swojej wizji na PlayStation 4 oraz Xboksie One – dlatego zdecydowano się zadedykować rzeczony tytuł wyłącznie sprzętowi następnej generacji.

Temat powrócił niedawno, bo w październiku – po oficjalnej zapowiedzi i przedstawieniu specyfikacji PlayStation 5 anonimowy europejski deweloper wyznał, że pracował przy tytule AAA, który powstaje na nową platformę Sony, i że posiada dostęp do różnych informacji dotyczących tej konsoli i gier na nią. Człowiek ów potwierdził wcześniejsze doniesienia, stwierdzając, że GTA 6 trafi na konsole nowej generacji. To jednak nie wszystko – Japończykom podobno bardzo zależy na tym, by kolejna odsłona gangsterskiej serii Rockstar Games przez jakiś czas – choćby miesiąc – była dostępna tylko na ich platformie. Warto odnotować, że ta sama osoba była źródłem informacji na temat podzespołów PS5 – ujawnione w grudniu 2018 roku szczegóły okazały się prawdziwe. Nie da się zatem wykluczyć, że faktycznie coś jest na rzeczy.

Oczywiście premiera gry na nowych konsolach nie wyklucza portu na komputery – ten zdaje się być dość prawdopodobny, choć zapewne trzeba będzie poczekać na niego nieco dłużej.

CO BĘDĄ POTRAFIŁY NOWE KONSOLE?

Wiemy już, że obydwie konsole kolejnej generacji – PS5 i Xbox Scarlett – będą wykorzystywać podzespoły firmy AMD. Ich sercem ma być zmodyfikowany procesor z linii Ryzen, stworzony w oparciu o architekturę Zen 2 (choć zgodnie z ostatnimi doniesieniami będzie to raczej „Zen 2,5”). Za obliczenia graficzne ma odpowiadać układ z linii Navi (należą do niej karty Radeon RX 5700 i 5700 XT). Specyfikację uzupełnią szybka pamięć RAM i dysk SSD.

TWOIM ZDANIEM

Kiedy Twoim zdaniem wyjdzie GTA VI?

W jeszcze dalszej przyszłości.
47,5%
2022
34%
2024
11,7%
2023
6,9%
Zobacz inne ankiety
Grand Theft Auto VI

Grand Theft Auto VI

Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto: Vice City

Grand Theft Auto: Vice City

Grand Theft Auto: Vice City Stories

Grand Theft Auto: Vice City Stories

Warto wierzyć w plotki i przecieki? Analizujemy branżowe doniesienia
Warto wierzyć w plotki i przecieki? Analizujemy branżowe doniesienia

"Akcja GTA 6 będzie się toczyć w Teksasie?" - krzyczy nagłówek, a my zastanawiamy się, czy wierzyć, czy nie. Przejrzeliśmy przecieki i plotki z ostatnich lat żeby sprawdzić, czy warto w nie wierzyć.

Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5
Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5

PlayStation 5 pojawi się już za parę miesięcy, więc na serio możemy pomarzyć o tytułach, które chcielibyśmy zobaczyć na PS5. Oto nasza list potencjalnych hitów na sprzęt Sony.

Kiedy wyjdzie GTA 6? Analizujemy, jaka może być data premiery
Kiedy wyjdzie GTA 6? Analizujemy, jaka może być data premiery

Jeśli czegoś na tym nie najlepszym ze światów można być pewnym, to tego, że GTA VI powstanie. To nieuchronne jak wschód słońca. Termin powrotu króla sandboksów pozostaje tajemnicą. Można jednak wskazać kilka prawdopodobnych terminów.