Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 18 września 2019, 14:55

autor: Marcin Strzyżewski

Gracz od czasów pierwszego Prince of Persia. Niemal zawalił szkołę przez Settlersy II.

10 dziwnych osiągnieć ze Steama, których nie udało ci się zdobyć

Steam uwielbia achievementy, gracze kochają je zdobywać, a niektórzy twórcy lubują się w wymyślaniu fantazyjnych osiągnięć. Zebraliśmy 10 najciekawszych i jednocześnie rzadkich achievementów, o istnieniu których mogliście nawet nie wiedzieć.

Nie lubię achievementów. Nie to, żebym jakoś szczególnie nimi gardził albo żeby mnie denerwowały, niemniej uważam je za kompletnie niepotrzebny dodatek do grania. Gdyby jednak wszystkie osiągnięcia wyglądały jak te, które znalazły się na tej liście, chyba bym przemyślał sprawę i rozpoczął polowanie.

Wyszukaliśmy najciekawsze, najdziwniejsze, najbardziej zabawne i zaskakujące achievementy, jakie można znaleźć na Steamie i które, w większości przypadków, naprawdę niewielu graczom faktycznie udało się zdobyć. Zapraszamy do lektury.

ZDOBYLIŚCIE JE WSZYSTKIE?

Dużo gramy w gry i kolektywnie jako redakcja mamy na koncie tysiące osiągnięć, ale nie, raczej nie zdobyliśmy wszystkich z tej listy. Przykro nam, jeśli sprawiliśmy Wam tym zawód, jednak najpierw przeczytajcie, o jakich osiągnięciach mowa.

P.S. Jeśli znacie podobne przykłady, napiszcie o tym w komentarzach.

Sniper Elite 4 – szeregowiec Reiner

  1. Jak zdobyć: wystarczy nie zabić żadnego z braci Reinerów
  2. Ilu graczy dało radę: 0,5 %

W świetnej skądinąd grze Sniper Elite 4 (a konkretnie w jednym z DLC do niej) trafiamy do niemieckiej wioski. Musimy tutaj wsadzić kij w szprychy niemieckiej machiny wojennej, bowiem wróg szykuje kolejną „cudowną broń” (twórcy serii Sniper Elite lubią ten motyw). Możemy to oczywiście zrobić albo po cichu, albo strzelając na wiwat i wysadzając wszystko wokół. Osiągnięcie zdobędziemy jednak tylko wtedy, kiedy wypełnimy tę misję, nie zabijając żadnego żołnierza z rodziny Reinerów.

Reiner czy Ryan?

Ale że jak to? W grze, za którą płacimy niemałe pieniądze, by móc strzelać do żołnierzy wroga, mamy oszczędzić przeciwników? To oczywiste nawiązanie do filmu Szeregowiec Ryan i gorzkie przypomnienie, że na wojnie nie walczą żołnierze, tylko czyiś bracia i synowie. Wspomniany film opowiada o walkach w północnej Francji w 1944 roku. Amerykańska sekretarka, wypisująca zawiadomienia o śmierci żołnierzy, orientuje się, że niemal jednocześnie zginęło czterech z pięciu braci Ryan. Dowództwo uznaje zatem, że piąty z nich, zaginiony w akcji, musi wrócić do domu, do matki, żywy. Historię jego poszukiwań przedstawia cały film. Nie myślimy nigdy o takich rzeczach, grając w gry wojenne.

W 1942 roku doszło do wydarzeń mniej dramatycznych, ale równie tragicznych jak w filmie. Lekki krążownik USS Juneau trafiony japońską torpedą zatonął w czasie bitwy pod Guadalcanal. Zginęło wtedy 687 marynarzy, w tym pięciu braci Sullivan z Waterloo w stanie Iowa. Ich śmierć (a także śmierć braci Borgstorm kilka miesięcy później) doprowadziła do powstania regulacji prawnych, chroniących rodziny poległych na służbie przed powołaniem do wojska.

Dodajmy, że na cześć braci Sullivan nazwano dwa okręty wojenne, niszczyciele klasy Fletcher i Arleigh Burke, które rozpoczęły służbę w marynarce odpowiednio w 1943 i w 1997 roku.

TWOIM ZDANIEM

Trofea i osiągnięcia w grach są dla Ciebie ważne?

Tak, ale nie najważniejsze
67,2%
Nie, nie przywiązuję do nich wagi
28%
Tak, gram tylko dla nich
4,8%
Zobacz inne ankiety
Kingdom Come: Deliverance

Kingdom Come: Deliverance

Hearts of Iron IV

Hearts of Iron IV

Sniper Elite 4

Sniper Elite 4

Sleeping Dogs

Sleeping Dogs

NieR: Automata

NieR: Automata

Sid Meier's Civilization V

Sid Meier's Civilization V

BattleTech

BattleTech

Into the Breach

Into the Breach

Mordhau

Mordhau

Red Orchestra 2: Nadciągająca Burza

Red Orchestra 2: Nadciągająca Burza

Rosja to stan umysłu, a dowodem na to przypałowe gry ze Steama
Rosja to stan umysłu, a dowodem na to przypałowe gry ze Steama

Lista tytułów, które pewnie przegapiliście i w które nigdy nie zagracie. A szkoda, bowiem w ich szaleństwie jest coś, co zwyczajnie wciąga! Choć uprzedzam, że nie znajdziecie tu niczego, co można nazwać „zwyczajnym”.

Siedem krępujących osiągnięć, które przyprawiają o ciarki wstydu
Siedem krępujących osiągnięć, które przyprawiają o ciarki wstydu

Osiągnięcia mogą być łatwe, trudne, zabawne – ale powinny raczej budzić dumę niż zażenowanie. A jednak znaleźliśmy siedem osiągnięć z popularnych gier, które pozostawiły po sobie niesmak zamiast zadowolenia z siebie.

Jak zdobyć 10 platyn w jeden wieczór – proste trofea na PS4
Jak zdobyć 10 platyn w jeden wieczór – proste trofea na PS4

Platynowanie gier zazwyczaj wymaga wielu godzin poświęconych na doskonałe rozpracowanie każdego etapu albo na żmudny grind. Ale niekoniecznie – prezentujemy dziesięć gier, które bez większych problemów można splatynować naraz w jeden wieczór.