Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 25 czerwca 2020, 10:02

autor: Aquma

Czym będzie PS5? Premiera, cena, specyfikacja, tytuły startowe

Kolejna, dziewiąta już generacja konsol coraz wyraźniej rysuje się na horyzoncie, a jej heroldem ma być właśnie PlayStation 5. Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie dotychczasowe pogłoski i przecieki na temat PS5.

Specyfikacja PS5

W marcu 2020 roku Mark Cerny – główny projektant PS5 – poprowadził prezentację, podczas której ujawniono detale ze specyfikacji konsoli.

Szczegółowa specyfikacja PlayStation 5

Procesor

Zen 2 – 8 rdzeni 3.5 GHz (dynamiczne taktowanie)

Układ graficzny

10,28 teraflopa, 36 CUs 2.23 GHz, RDNA 2

Proces technologiczny

7 nm

Pamięć RAM

16 GB GDDR6

Przepustowość pamięci

448 GB/s

Dysk wewnętrzny

dedykowany 825 GB SSD

Dodatkowa pamięć

standardowe karty NVMe SSD, które spełniają specyficzne wymagania konsoli

Pamięć zewnętrzna

obsługa standardu USB 3.2 HDD

Czytnik dysków optycznych

4K UHD Blu-ray Drive

Audio

dedykowany chip Tempest 3D

Dzięki powyższym parametrom platforma będzie zdolna do obsługi ray tracingu, technologii dotychczas działającej wyłącznie na najpotężniejszych pecetach, oraz do wyświetlania gier w rozdzielczości 8K. Otrzymamy też wsparcie dla tzw. primitive shaderów (funkcji przypominającej mesh shadery obsługiwane przez karty graficzne z rodziny Turing, a w przyszłości także przez układy AMD oparte na architekturze RDNA 2).

Co więcej, sprzęt tworzony przez Sony ma zawsze pobierać taką samą ilość energii i korzystać z nowoczesnej technologii dostosowywania zegarów procesora i GPU w oparciu o ustalony limit. Rezultatem zastosowania wszystkich tych technologii (w połączeniu z implementacją dysku SSD, o czym więcej poniżej) powinna być doskonała wydajność – wyższa, niż sugeruje specyfikacja. Równocześnie PS5 ma być urządzeniem charakteryzującym się niską temperaturą i wysoką kulturą pracy.

KŁOPOTLIWE 60 KLATEK

Zupełnie nic nie stoi na przeszkodzie, żeby konsola wyświetlała grafikę w 60 FPS-ach. Potrafiło to nawet pierwsze PlayStation (część gier na PSX-ie działała w 60 klatkach, na przykład Rapid Racer z 1997 roku). To twórcy gier w trakcie prac decydują, w jaki sposób wykorzystać ograniczone zasoby mocy – i muszą wybierać. Jeśli ich produkcja ma działać bardziej płynnie, oznacza to konieczność obniżenia jakości grafiki. Technicznie da się to zrobić, jednak wydawcy wychodzą z założenia, że efektowna grafika sprzeda grę, a 60 klatek już niekoniecznie. Bardzo możliwe więc, że wiele tytułów na PS5 wciąż będzie działać w 30 klatkach na sekundę, za to będą ładniejsze, niż gdyby wyświetlały obraz w 60 FPS-ach.

Piekielnie szybki dysk SSD

Choć pod względem wydajności procesora i GPU PlayStation 5 ustępuje nieco konkurencyjnemu Xboksowi Series X (przynajmniej na papierze), są dwa obszary, w których ma nad nim przewagę. Pierwszy to niesamowicie szybki dysk SSD, o blisko dwukrotnie większej przepustowości niż rozwiązanie zastosowane w XSX. Urządzenie, wraz z zarządzającym nim chipem (tzw. kontrolerem), jest mocno zintegrowane z całą resztą platformy i stanowi najbardziej imponujący element jej specyfikacji. Wielu ekspertów podkreśla, że zarówno jakość tego dysku, jak i sposób, w jaki konsola będzie z nim współpracować, mogą spowodować prawdziwy przełom i zmienić technikę projektowania gier. Praktycznie całkowicie pożegnamy się też z ekranami ładowania.

Zmiany będą dotyczyć także samego funkcjonowania konsoli. Dane mają doczytywać się zdecydowanie szybciej, w związku z czym niepotrzebne stanie się powielanie wielu kopii tego samego pliku, by można było łatwiej się do niego dostać. Zmniejszy to rozmiar gier i pozwoli na instalowanie tylko konkretnych ich elementów – np. kampanii dla pojedynczego gracza czy trybu wieloosobowego – umożliwiając lepsze zarządzanie dostępną pamięcią. Ponadto rozbudowany zostanie interfejs użytkownika, który na bieżąco poinformuje o toczących się rozgrywkach w sieci czy misjach ze specjalnymi nagrodami w konkretnych produkcjach.

Warto odnotować, że dysk SSD PlayStation 5 ma być wymienialny – użytkownicy będą mogli wykorzystać niektóre modele działające w oparciu o PCIe 4.0, pod warunkiem, że spełnią one wymagania w zakresie specyfikacji (mowa o sprzęcie pecetowym, który będzie dostępny na rynku, a nie o specjalnych kartach jak w przypadku Xboksa Series X). Konsola ma też wspierać zewnętrzne nośniki (oczywiście tu nie możemy liczyć na porównywalną prędkość).

Burza dźwięku 3D

Drugą rzeczą wyjątkową dla PS5 jest zastosowanie dedykowanego procesora dźwiękowego, nazwanego Tempest Engine. System ten ma umożliwiać wykorzystywanie kilkuset odmiennych źródeł dźwięku o wysokiej jakości, a także określenie ich lokalizacji względem słuchacza, dzięki funkcji zwanej HRTF – Head-Related Transfer Function (konsola pozwoli nawet na dopasowanie dźwięku do charakterystyki naszego ucha). W rezultacie powinniśmy uzyskać wrażenia dźwiękowe, o jakich dotychczas nawet nam się nie śniło – oczywiście pod warunkiem, że wyposażymy się w dobre słuchawki (choć wcale nie będzie konieczny topowy sprzęt). Z czasem ma pojawić się też wsparcie dla systemów typu Surround.

TWOIM ZDANIEM

Kupisz PlayStation 5?

Tak, jak trochę stanieje
49,4%
Tak, od razu po premierze
36,3%
Nie
14,3%
Zobacz inne ankiety
Centrum PlayStation 5 - Wszystko o konsoli i jej grach
The Last of Us: Part II

The Last of Us: Part II

Grand Theft Auto VI

Grand Theft Auto VI

Horizon: Forbidden West

Horizon: Forbidden West

8 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC
8 rzeczy, które PS5 zrobi lepiej od komputerów PC

Z naszym zestawem ośmiu argumentów przemawiających za PS5 czy nowym Xboxem żadna zażarta dyskusja z fanem sześćdziesięciu klatek na sekundę i rozdzielczości 4K nie będzie Ci straszna!

Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5
Uncharted 5, GTA 6 i inne gry, które chcemy zobaczyć na PS5

PlayStation 5 pojawi się już za parę miesięcy, więc na serio możemy pomarzyć o tytułach, które chcielibyśmy zobaczyć na PS5. Oto nasza list potencjalnych hitów na sprzęt Sony.

Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?
Czy PlayStation 5 jest nam potrzebne już teraz?

Plotki o następcy PlayStation 4 rozpalają wyobraźnię fanów konsol firmy Sony, dając nadzieję na szybką premierę kolejnej generacji. Czy jednak faktycznie potrzebujemy PlayStation 5 tak szybko?