Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 31 lipca 2020, 11:19

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Dota 2

  1. Gatunek: MOBA
  2. Data premiery: 2013
  3. Maksymalna liczba graczy na Steamie w ostatnim czasie: 712 tysięcy

Dota 2 jest kontynuacją popularnego moda Defense of the Ancients do gry Warcraft III: Reign of Chaos. Tytuł ten stworzyło studio Valve przy ścisłej współpracy ze współautorem oryginalnej modyfikacji – IceFrogiem. Podobnie jak w pierwowzorze w Docie 2 przeciwko sobie stają dwie drużyny graczy (maksymalnie pięcioosobowe).

O ile teoretycznie zasady rozgrywki są takie same jak w każdej grze MOBA, tak diabeł tkwi w szczegółach. Nie bez powodu Dota 2 uznawana jest za najtrudniejszą produkcję tego typu. Tutaj bowiem dobija się własne miniony, by przeciwnik nie dostał złota, niszczy drzewa w celu wyrąbania sobie przejścia czy poluje na osiołki dostarczające oręż na pole bitwy. Tytuł cechuje się wysokim progiem wejścia, ale wynagradza to satysfakcjonującymi potyczkami.

MIKROPŁATNOŚCI

Item shop w Docie 2 jest ogromny. Nie trzeba jednak wydawać realnej gotówki na odblokowywanie bohaterów, bowiem dostęp do nich wszyscy mają za darmo. Zamiast tego można wyposażyć się w karnet bojowy przed zawodami The International, kupić lootboksa, nabyć jakieś przedmioty kosmetyczne czy komentatora, zmienić wygląd mapy – do wyboru, do koloru.

Kontrowersyjna wydaje się jedynie niedawno wprowadzona usługa Dota Plus, oferująca szereg bonusów. Opłaciwszy miesięczną subskrypcję, otrzymujemy wirtualnego asystenta, który podpowiada, jakie przedmioty kupować, a przy okazji analizuje nasze wyniki i informuje, nad czym powinniśmy popracować. Nadal nie wygrywa jednak za nas w żaden sposób meczów, choć udostępnia ciekawe statystyki.

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z mikropłatności w grach?

Nigdy nie opłaciłem/łam żadnej mikropłatności
42,9%
Tak, ale rzadko
27,1%
Raptem parę razy
23,4%
Tak, nawet dość często
6,6%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów
Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Premiera CoD: Warzone skłoniła nas aktualizacji tego rankingu. Dodaliśmy dwie nowe gry i zamieszaliśmy trochę kolejnością tytułów na liście. Przed wami 14 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2020 roku

Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz
Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.