Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 31 lipca 2020, 11:19

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Warframe

  1. Gatunek: trzecioosobowa strzelanka
  2. Data premiery: 2013
  3. Maksymalna liczba graczy na Steamie w ostatnim czasie: 58 tysięcy

Warframe to unikatowa produkcja, w której wcielamy się w „kosmicznego ninja”. Tak przynajmniej możemy przeczytać w opisie. W rzeczywistości jest to specyficzna gra akcji, kładąca nacisk na dynamikę potyczek – sami decydujemy, czy koncentrujemy się na walce w zwarciu, dystansowej, czy też szalejemy, korzystając z atutów naszej zbroi. Ona z kolei pełni funkcję klasy postaci, a biorąc pod uwagę liczbę dostępnych wariantów, na brak różnorodności nie ma co narzekać.

Tytuł ten może pochwalić się aktywną populacją, a regularne aktualizacje zachęcają do interesowania się uniwersum gry. Co ciekawe, twórcy zatroszczyli się również o odpowiednią fabułę, więc jest co śledzić. Zwłaszcza że całość dostępna jest za darmo, a w chwili publikacji tego tekstu powinien pojawić się już ogromny pakiet kolejnych nowości o nazwie Fortuna.

  1. Zagraj w Warframe za darmo

MIKROPŁATNOŚCI

Warframe to jedna z uczciwszych produkcji, jeśli chodzi o mikropłatności. Nie oznacza to, że ich tu nie ma. Jest wręcz odwrotnie, sklepik zachęca do wydawania platyny (waluty premium), by szybciej odblokować nowe zbroje czy kupić przedmioty kosmetyczne. Niemniej można w zupełności się bez tego obyć. Dlaczego? Sama gra pozwala na „wyfarmienie” części potrzebnych do stworzenia nowej zbroi.

Jest to zajęcie czasochłonne, ale nie aż tak, by czuć się z tego tytułu pokrzywdzonym. Zwłaszcza że w dużej mierze na tym polega zabawa w Warframie, więc korzystając ze sklepiku, sami pozbawiamy się przyjemności. Nie musimy również posiadać wszystkich frame’ów, a większość przedmiotów z oferty item shopu da się odkupić od innych graczy.

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z mikropłatności w grach?

Nigdy nie opłaciłem/łam żadnej mikropłatności
42,9%
Tak, ale rzadko
27,1%
Raptem parę razy
23,4%
Tak, nawet dość często
6,6%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów
Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Premiera CoD: Warzone skłoniła nas aktualizacji tego rankingu. Dodaliśmy dwie nowe gry i zamieszaliśmy trochę kolejnością tytułów na liście. Przed wami 14 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2020 roku

Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz
Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.