Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 31 lipca 2020, 11:19

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Fallout Shelter

  1. Gatunek: strategia ekonomiczna
  2. Data premiery: 2015
  3. Maksymalna liczba graczy na Steamie w ostatnim czasie: 1,4 tysiąca

Kto by się spodziewał, że Bethesdzie uda się wydać Fallouta, na którego fani nie będą narzekać? Wbrew pozorom nie ma w tym jednak nic dziwnego, bowiem Fallout Shelter broni się jako mała i niezobowiązująca produkcja mobilna. Sprawdza się idealnie również na pecetach. Może na tle innych strategii ekonomicznych nie jest czymś wybitnym, niemniej prowadzenie własnego schronu potrafi być satysfakcjonujące.

Zwłaszcza od kiedy zmieniono nieco system walki oraz ulepszono wycieczki poza schron. Fallout Shelter przestał być produkcją pasywną i rzeczywiście jest tu co robić. Oczywiście z czasem dbanie o zasoby, rozwijanie naszych podopiecznych oraz odpieranie ataków coraz cięższych przeciwników zaczyna nużyć. Przez kilkanaście pierwszych godzin nie ma jednak na co narzekać. A są i tacy, którzy spędzili z tą grą setki godzin.

MIKROPŁATNOŚCI

Bethesda zachowała się całkiem w porządku, jeśli chodzi o mikropłatności. Jak na darmową grę o mobilnym rodowodzie płatnych opcji nie ma tu wcale tak wiele. Przede wszystkim możemy kupić lunchboksy, czyli swoiste lootboksy z postaciami do gry, bronią, ubraniami, kapslami i tym podobnymi losowymi bonusami. Otrzymujemy je jednak również w toku normalnej rozgrywki, więc jedyne, co dają, to ewentualny (o ile mamy szczęście) szybszy dostęp do lepszego sprzętu.

Warto przy tym zaznaczyć, że Fallout Shelter nie jest pozycją sieciową, więc żaden z tych przyśpieszaczy nie ma bezpośredniego wpływu na balans gry. Co najwyżej ułatwiają one zabawę niecierpliwym graczom.

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z mikropłatności w grach?

Nigdy nie opłaciłem/łam żadnej mikropłatności
42,9%
Tak, ale rzadko
27,1%
Raptem parę razy
23,4%
Tak, nawet dość często
6,6%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów
Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Premiera CoD: Warzone skłoniła nas aktualizacji tego rankingu. Dodaliśmy dwie nowe gry i zamieszaliśmy trochę kolejnością tytułów na liście. Przed wami 14 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2020 roku

Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz
Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.