Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 31 lipca 2020, 11:19

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Paladins

  1. Gatunek: hero shooter
  2. Data premiery: 2018
  3. Maksymalna liczba graczy na Steamie w ostatnim czasie: 17 tysięcy

Paladins przeszło długą drogę. Hi-Rez regularnie modyfikuje ten tytuł, który aktualnie zdecydowanie odbiega od początkowych założeń. Warto dodać, że grę szybko ochrzczono „darmowym klonem Overwatcha”, ale rozgrywka jest tu odmienna na tyle, że nie do końca okazuje się to prawdą.

Sama gra to sieciowa strzelanka, która garściami czerpie ze sprawdzonej formuły Team Fortress 2 (tak samo jak wspomniany Overwatch), jednocześnie modyfikując ją na swój sposób. Wprowadzono tu na przykład elementy karciankowe, które zresztą były wielokrotnie zmieniane. W obecnej formie Paladins to wesoły miks gatunkowy, w który można grać z przyjemnością.

MIKROPŁATNOŚCI

Tak jak z samymi założeniami rozgrywki, tak i z item shopem Hi-Rez kombinowało wiele razy. Paladins jest wprawdzie grą darmową, ale w sklepiku znaleźć mogliśmy różne rzeczy. Oprócz standardowych przedmiotów kosmetycznych, które nie dawały żadnej przewagi, swego czasu dostępne były też pakiety z kartami, które wpływały na umiejętności herosów. Normalnie trzeba było je grindować, więc osoby płacące znajdowały się na uprzywilejowanej pozycji.

Aktualnie sytuacja ustabilizowała się i po wielu zmianach Paladins można nazwać prawdziwie darmową produkcją. Za realną gotówkę da się nabyć co prawda karnet bojowy, który zapewnia dostęp do ekskluzywnych misji oraz przedmiotów kosmetycznych, jednak nie ma to żadnego wpływu na rozgrywkę. Nie ma również problemu z odblokowywaniem kolejnych postaci.

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z mikropłatności w grach?

Nigdy nie opłaciłem/łam żadnej mikropłatności
42,8%
Tak, ale rzadko
27,1%
Raptem parę razy
23,5%
Tak, nawet dość często
6,6%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów
Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Premiera CoD: Warzone skłoniła nas aktualizacji tego rankingu. Dodaliśmy dwie nowe gry i zamieszaliśmy trochę kolejnością tytułów na liście. Przed wami 14 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2020 roku

Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz
Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.