Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 31 lipca 2020, 11:19

autor: Patryk „PefriX” Manelski

MMOholik zagubiony w świecie fantasy. Nie pogardzi dobrą książką lub serialem.

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.

Apex Legends

  1. Gatunek: battle royale
  2. Data premiery: 2019
  3. Liczba graczy: 70 milionów zarejestrowanych osób według danych z października 2019

Apex Legends to kolejny przedstawiciel gatunku battle royale, który chciał podbić rynek. Początkowo udało mu się narobić sporo zamieszania i wzbudzić niemałe zainteresowanie. Niestety, mnogość błędów i powolne tempo pojawiania się aktualizacji sprawiły, że tytuł ten wyhamował. Wciąż jest jednak jedną z chętniej testowanych pozycji F2P, a to za sprawą unikatowego podejścia do tematu i dynamicznej rozgrywki.

Zespół w Apex Legends składa się z trzech graczy. Każdy uczestnik meczu wybiera bohatera, posiadającego unikatowe umiejętności, mające realny wpływ na przebieg zabawy. Nie ma obrażeń od upadku, do tego samo poruszanie się jest płynne, a sprzęt oraz modyfikacje do niego zostały podzielone na różne kategorie jakości. W efekcie dzieło studia Respawn w idealny sposób wypełnia lukę pomiędzy kolorowym i zwariowanym Fortnite’em: Battle Royale a bardziej realistycznym i surowym Playerunknown’s Battlegrounds.

MIKROPŁATNOŚCI

Apex Legends nie oferuje w swoich mikrotransakcjach niczego poza przedmiotami kosmetycznymi oraz przepustką sezonową. Ceny są nieco wygórowane, ale za to osoby płacące nie zyskują nad nikim żadnej przewagi. Za walutę premium można nabyć konkretną skórkę na broń lub dla postaci, która aktualnie dostępna jest w rotacji, albo kupić lootboksy zawierające losową zawartość.

Przepustka bojowa również oferuje głównie przedmioty kosmetyczne oraz walutę premium. Czasami trafi się jakiś bonus do zdobywania punktów doświadczenia, który nie ma żadnego przełożenia na rozgrywkę, a jedynie przyśpiesza rozwijanie konta.

TWOIM ZDANIEM

Czy korzystasz z mikropłatności w grach?

Nigdy nie opłaciłem/łam żadnej mikropłatności
42,9%
Tak, ale rzadko
27,1%
Raptem parę razy
23,4%
Tak, nawet dość często
6,6%
Zobacz inne ankiety
League of Legends

League of Legends

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?
Najpopularniejsze gry świata – w jakie tytuły gra najwięcej osób?

Call of Duty, Minecraft, a może Red Dead Redemption 2? Najpopularniejsze gry świata to tytuły znacznie mniej oczywiste, niż może się to wydawać zapalonym graczom.

Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów
Darmowe strzelanki – 14 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Premiera CoD: Warzone skłoniła nas aktualizacji tego rankingu. Dodaliśmy dwie nowe gry i zamieszaliśmy trochę kolejnością tytułów na liście. Przed wami 14 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2020 roku

Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz
Uczciwe gry na Androida – płacisz raz i grasz ile chcesz

Rynek mobilny zdominowały mniej lub bardziej uczciwe produkcje free to play. A jeśli F2P Wam nie pasuje? Z tego zalewu da się odłowić perły. Świetne produkcje, za które zapłacisz raz i masz spokój. Prezentujemy kilkanaście uczciwych gier mobilnych.