Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 19 listopada 2021, 17:13

Darmowe strzelanki - 15 najlepszych strzelanin za darmo wszech czasów

Premiera Halo Infinite skłoniła nas aktualizacji tego rankingu. Dodaliśmy trzy nowe gry i zamieszaliśmy trochę kolejnością tytułów na liście. Przed wami 15 najlepszych darmowych strzelanek, w które zagracie w 2021 roku.

3. Warframe

WARFRAME W SKRÓCIE

  1. Producent: Digital Extremes
  2. Wydawca: Digital Extremes
  3. Platformy: PC, XOne, PS4, Switch
  4. Data premiery: marzec 2013

Warframe to doskonały przykład tego, jak powinien wyglądać rozwój gry free-to-play na przestrzeni lat. Już w dniu premiery miała ona wiele do zaoferowania, pozwalając cieszyć się wspaniale opracowanym akrobatycznym systemem walki oraz ciekawym stylem graficznym. Do tego to wciąż rzadki (niestety) przypadek w kategorii F2P pozycji nastawionej głównie na tryb kooperacyjny, choć wiele frajdy znajdą tu także zwolennicy rywalizacji z innymi graczami.

Ponadto autorzy postawili na sensowny model biznesowy. Rozwój wymaga dużego wysiłku, ale nigdy nie osiąga to absurdalnej skali, a dopracowana mechanika sprawia, że nawet grindowanie zapewnia masę doskonałej rozrywki.

Wszystkie te cechy wystarczyłyby, aby gra była godna polecenia. Tym, co czyni ją jednak już teraz prawdziwym ewenementem, jest to, jak mocno rozwinięto ją od dnia premiery. Autorzy regularnie dorzucali nowe wyzwania, pancerze i uzbrojenie. Rewolucja nastąpiła w 2017 roku, kiedy to dodatek Plains of Eidolon zaoferował pierwszą lokację z otwartym światem, co mocno odmieniło rozgrywkę. Mimo to ten imponujący projekt był raptem rozgrzewką.

Kolejnym dużym skokiem naprzód okazał się dodatek Fortuna. Wprowadził on zlokalizowaną na planecie Wenus nową strefę Orb Vallis. Kraina ta ma otwartą strukturę i rozmiarami pięciokrotnie przebija mapę z Plains of Eidolon. Dodano także latające deskorolki i nowy sprzęt.

Pod koniec 2019 roku fanom zafundowano kolejną rewolucję za sprawą rozszerzenia Empyrean, które pozwoliło grupom graczy kontrolować wielkie statki kosmiczne i brać udział w gwiezdnych bitwach. W 2020 roku Heart of Deimos dodało do świata gry nowy księżyc, a wraz z jego premierą konsolowe wersje dogoniły pecetową pod względem rozwoju. Tegoroczne Corpus Proxima wprowadziło potrzebne uproszczenia do systemu kierowania statkami oraz zaoferowało sporo dodatkowej zawartości. Natomiast w grudniu 2021 ukaże się New War, czyli największe fabularne DLC w historii gry.

Rozwój Warframe’a prowadzony jest wzorcowo – powinni się temu uważnie przyjrzeć wszyscy deweloperzy pragnący bawić się w tworzenie gier-usług. W produkcji tej cały czas coś się dzieje, a jej poszczególne elementy są ulepszane. Świat został świetnie skonstruowany, a historia w głównym wątku fabularnym systematycznie posuwa się naprzód. W swojej kategorii to po prostu najlepszy tytuł na rynku.

  1. Więcej o grze Warframe

Warframe to gra dla Ciebie, jeśli:

  1. szukasz produkcji z dobrym trybem kooperacyjnym;
  2. potrafisz docenić unikatowy styl graficzny i akrobatyczne potyczki;
  3. masz ochotę być częścią tytułu, który rozwija się szybko, a wprowadzane zmiany są rewolucyjne.
TWOIM ZDANIEM

Czy Valorant wygryzie Counter-Strike GO?

74,6%
Nie, CS: GO jest za mocne
25,4%
Tak, wszystko na to wskazuje
Zobacz inne ankiety
Halo Infinite

Halo Infinite

Fortnite: Battle Royale

Fortnite: Battle Royale

Warframe

Warframe

Unturned

Unturned

Warface

Warface

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Wolfenstein: Enemy Territory

Wolfenstein: Enemy Territory

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Splitgate

Splitgate

PlanetSide 2

PlanetSide 2

Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić
Nowe darmowe gry na PC, które mogliście przegapić

Ciągle gracie w te same pozycje free-to-play i zaczynacie czuć znużenie? Spróbujcie więc czegoś nowego. Oto 8 stosunkowo świeżych darmowych produkcji dostępnych na pecetach.

15 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł
15 klasycznych gier za darmo. Bilet na wyprawę w przeszłość za 0 zł

Nostalgia to zdradliwa bestia. Czasem wydaje się, że genialne tytuły z naszej młodości wciąż takimi są, ale gdy kupujemy je po latach, możemy doznać bolesnego rozczarowania. Na szczęście wiele z nich da się wypróbować za darmo.

Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę
Uczciwy free-to-play. Darmowe gry, które nie naciągają na kasę

Wbrew pozorom są na rynku gry free-2-play, które nie zmuszają gracza do ciągłych inwestycji i nie dają nieuczciwej przewagi płacącym. To nie są częste przypadki, więc warto je opisać i pochwalić.