Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 31 października 2019, 16:22

autor: Czarny Wilk

Bez umiaru pożre gry oraz filmy, nie pogardzi też soczystym komiksem albo dobrze upieczonym serialem.

Niesamowite detale Red Dead Redemption 2 – gra dopracowana jak żadna inna

Rockstar znów to zrobił – Red Dead Redemption 2 zostało wypełnione po brzegi toną niezwykłych szczegółów, detali i smaczków, jakich próżno szukać w którymkolwiek konkurencyjnym dziele. Nie było jeszcze gry tak dopracowanej.

Ogień w Twoich oczach

Na tej stronie opisujemy ciekawostki związane bezpośrednio z fabułą Red Dead Redemption II. Odradzamy ich czytanie osobom, które jeszcze nie poznały historii Arthura Morgana. Jeśli spotkanie z RDRII dopiero przed Wami, sugerujemy przeskoczenie na kolejną stronę tego artykułu.

Jednym z najważniejszych motywów fabuły Red Dead Redemption II jest przemiana przywódcy gangu Dutcha van der Linde. Ta charyzmatyczna postać stopniowo popada w szaleństwo i coraz bardziej się izoluje. Z tą ostatnią kwestią związany jest bardzo subtelny smaczek, jaki można zaobserwować w kolejnych rozdziałach gry. W miarę jak gang zmienia położenie obozu, Dutch zaczyna stawiać swój namiot coraz dalej od podwładnych. Na początku zabawy, w Horseshoe Overlook, przywódca decyduje się ulokować w samym centrum obozu, ale już w Clemens Point przenosi się nad brzeg jeziora, w Lakay wybiera domek na uboczu, zaś w Beaver Hollow usadawia się blisko wejścia do jaskiń, w sporym oddaleniu od innych członków gangu.

W pierwszym rozdziale Dutch trzyma się blisko swoich ludzi, ale w miarę postępów fabularnych sytuacja ta ulega zmianie. - Niesamowite detale Red Dead Redemption 2 – gra dopracowana jak żadna inna - dokument - 2019-10-31
W pierwszym rozdziale Dutch trzyma się blisko swoich ludzi, ale w miarę postępów fabularnych sytuacja ta ulega zmianie.

Inną ciekawostką związaną z Dutchem jest to, że obserwując go w obozie, prędzej czy później „przyłapiemy” go na tym, jak przygotowuje i ćwiczy swoje charyzmatyczne, porywające tłumy przemowy. Lider obozu jest też jedyną osobą, która nie dorzuca się do puli finansowej gangu, co można łatwo sprawdzić w księdze rachunkowej.

Jedną z najbardziej pamiętnych scen w trakcie kampanii okazuje się libacja alkoholowa, jakiej Arthur oddaje się razem z Lennym w Valentine. W pewnym momencie panowie się rozdzielają, a mocno ululany główny bohater zaczyna pełną halucynacji wędrówkę po saloonie w poszukiwaniu towarzysza. Deweloperzy oprócz majaków, w związku z którymi Freud miałby zapewne bardzo wiele do powiedzenia o Arthurze, zadbali również o taki detal jak literówki w interfejsie, które pojawiają się wyłącznie w trakcie tej sekwencji.

Smaczek, który łatwo przegapić, dotyczy sceny, w której wybieramy się z Sadie Adler do miasteczka Rhodes. Kobieta udaje się na zakupy, a nas wysyła na pocztę. Jeśli zignorujemy cel zadania i zamiast tego pójdziemy za Sadie, zobaczymy, że twórcy dokładnie zaprogramowali jej zachowanie. Kobieta faktycznie wejdzie do sklepu i zacznie wybierać towary. Zapyta nawet Arthura, dlaczego nie poszedł na pocztę.

Arthur miał zdecydowanie większy talent rysowniczy. Screen pochodzi z youtubowego kanału o Knightz o. - Niesamowite detale Red Dead Redemption 2 – gra dopracowana jak żadna inna - dokument - 2019-10-31
Arthur miał zdecydowanie większy talent rysowniczy. Screen pochodzi z youtubowego kanału o Knightz o.

Po śmierci Arthura John przejmuje jego notatnik. Obaj panowie, jeśli trafią na interesujący obiekt albo miejsce, rysują je na kartkach. John ma jednak wyraźnie mniejszy talent od swego poprzednika i jego szkice są znacznie mniej szczegółowe. Arthur przebija Marstona również pod względem zdolności pływackich – ten drugi na głębokiej wodzie idzie na dno dużo szybciej od Morgana. Jest to zgodne z tym, co pamiętamy z pierwszego Red Dead Redemption, gdzie John Marston także nie radził sobie w wodzie.

Zależnie od tego, jak wyglądał nasz wskaźnik honoru w chwili śmierci Arthura, jego grób będzie prezentować się inaczej. Gdy byliśmy prawi i sprawiedliwi, znajdziemy przed nim sporo kwiatów i będzie na nim siedział orzeł. Jeśli „nasz” Morgan był nikczemnikiem, to jego jałową mogiłę odwiedzi wyłącznie czarny pies. Różne będą również napisy na nagrobku. W pierwszym przypadku przeczytamy na nim: „Błogosławieni, którzy łakną i pragną sprawiedliwości”, a w drugim: „Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem będą oni pocieszeni”.

TWOIM ZDANIEM

Na jakiej platformie grasz lub będziesz grać w Red Dead Redemption 2?

Na PC (jeśli ta edycja trafi do sklepów)
44,2%
Na PlayStation 4
42%
Na Xboksie One
13,8%
Zobacz inne ankiety
Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2

Grand Theft Auto V

Grand Theft Auto V

5 powodów, dla których musisz zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC
5 powodów, dla których musisz zagrać w Red Dead Redemption 2 na PC

RDR2 w końcu zostało oficjalnie zapowiedziane na komputery PC. Oto pięć powodów, dla których pecetowcy powinni zapoznać się z jedną z najlepszych gier tej generacji. Nawet jeśli znają ją już z konsol.

Kto się boi Rockstara? Jesień pod dyktando Red Dead Redemption 2
Kto się boi Rockstara? Jesień pod dyktando Red Dead Redemption 2

Red Dead Redemption 2 drastycznie zmienił jesienny krajobraz premier gier, wysyłając sporą część konkurencji na przymusowy urlop aż do lutego.

Dobre, złe i brzydkie oblicza gier w serialu Westworld, czyli Red Dead Redemption naprawdę
Dobre, złe i brzydkie oblicza gier w serialu Westworld, czyli Red Dead Redemption naprawdę

Serial Westworld stacji HBO zaatakował znienacka na przełomie jesieni i zimy. Zaintrygował historią, oczarował aktorstwem i widokami. Pomiędzy wierszami sprzedawał zaś ciekawy i dość niejednoznaczny obraz gier.