Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 7 marca 2023, 15:09

autor: Michał "Pajdos" Pajda

When the Darkness comes. Kupione chwalicie, a za darmo nie znacie

„Jak dają to bierz – uciekaj dopiero wtedy, gdy biją”. Bierzcie więc i wy z darmowych gier na Steamie, ale zajrzyjcie najpierw które gry brać się opłaca według użytkowników Steama.

When the Darkness comes

Gra wygląda jak rodzaj cyfrowego snu, i to nie jednego z tych przyjemnych. - Darmowe gry na Steam - 17 świetnych darmówek, których nie znasz - dokument - 2023-03-07
Gra wygląda jak rodzaj cyfrowego snu, i to nie jednego z tych przyjemnych.
  1. W skrócie: symulator chodzenia, który chce pokazać, jak trudno poradzić sobie z depresją
  2. Pozytywne recenzje na Steamie: 92%
  3. Czas spędzony z grą: około półtorej godziny

Steama dzień i noc zalewa potok nowych gier, wśród których można znaleźć zarówno pozycje lekkie, proste i przyjemne, jak i tytuły bardziej ambitne, poruszające trudne tematy i łamiące tabu. Twórca When the Darkness comes stara się w serii onirycznych obrazów skłonić nas do refleksji nad życiem i jednocześnie pokazać, jak czuje się człowiek dotknięty depresją.

Twórca ostrzega, że jego gra nie jest dla wszystkich. Poruszane są tutaj takie kwestie jak manipulacja, agresja werbalna, stany lękowe i samobójstwo. Autor podkreśla, że przygotowując swe dzieło, czerpał z własnych trudnych doświadczeń, a bardzo pozytywny odbiór tej pozycji na Steamie wydaje się potwierdzać, że udało mu się stworzyć coś niebanalnego. O ile nie podejdziecie do gry jak do zwykłej przygodówki, możecie spodziewać się naprawdę ciekawych przeżyć.

Recenzje na Steamie

Uncle Blu:

– Epicka gra... lub bardziej pasowałoby tu słowo „doświadczenie”, otwiera drzwi w umyśle.... ta gra uczy nas, że mamy w życiu wybór, że możemy się zmienić, ale najbardziej trafne stwierdzenie: że mamy powody do życia, mimo że świat zależnie od nas obraca talię kolorów uczuć.

Shadow Blood Hunter:

– Świetna gra. Ciekawie pokazuje odczucia bohatera, raz śmiesząc, a raz zmuszając do zadumy. Robi to tylko z jednym jump scare’em, który – jak na ironię – nie przekazuje niczego strasznego. Obydwa zakończenia są dobre, ale jedno bardzo mocne. Jeszcze powiem, że wrażenie potęguje fakt zwracania się do gracza po imieniu i używania części komputera gracza jako doświadczenia. Szkoda, że już nie mogę w tę grę grać. :(

DayVid:

– Jako człowiek ze zdiagnozowaną depresją powiem, że nie spotkałem się jeszcze z niczym, co tak trafnie i prawdziwie przedstawia choćby część tego, co dzieje się w mojej głowie, kiedy jak w tytule „...przychodzi ciemność”. Dla mnie jako osoby chorej było to jak terapia, a dla kogoś zdrowego będzie to próba zrozumienia małej części psychiki chorego.

TWOIM ZDANIEM

Polujesz na darmowe gry?

Jak pies gończy, żadnej nie pominę
3,8%
Staram się, ale bez przesady
31,7%
Jak coś zobaczę, to biorę
54,6%
Nie zwracam na to uwagi
7,5%
Nawet jak widzę, to nie biorę gier za darmo
2,3%
Zobacz inne ankiety
Doki Doki Literature Club

Doki Doki Literature Club

Deceit

Deceit

Everlasting Summer

Everlasting Summer

The Expendabros

The Expendabros

Shadow Warrior Classic Redux

Shadow Warrior Classic Redux

Marie's Room

Marie's Room

Waltz of the Wizard

Waltz of the Wizard

Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności - odsłona druga
Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności - odsłona druga

Przygotowaliśmy dla Was drugi zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych produkcji. Wśród nich znalazły się m.in. gry akcji, RPG, przygodówki, gry logiczne i wyścigowe.