Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 1 marca 2018, 14:58

Gry marca 2018 – najciekawsze premiery i konkurs

W tym miesiącu czeka nas sporo ciekawych debiutów. Powróci seria Far Cry. Swój nowy projekt zaprezentują twórcy This War of Mine. Miłośnicy kooperacji natomiast będą mogli wybierać spośród klimatów pirackich, fantasy i więziennych.

Spis treści

Pizza Connection 3

Data premiery: 22 marca

INFORMACJE
  1. Gatunek: strategia ekonomiczna
  2. Platforma: PC
  3. Przybliżona cena: 96 zł

Na trzecią część zapoczątkowanej przez Pizza Connection serii strategii ekonomicznych czekać musieliśmy niemal dwie dekady – pierwsza odsłona zadebiutowała w 1999 roku, a jej kontynuacja, przewrotnie zatytułowana Pizza Syndicate 2, w roku 2000. Czy oczekiwanie się opłaci? Cóż, to już zależy od tego, czy macie ochotę na to samo danie, ale w ładniejszym opakowaniu, gdyż studio Gentlymad nie zamierza wprowadzać zmian w formule, przede wszystkim dostosowując ją do dzisiejszych standardów.

Tradycyjnie więc wcielimy się we właściciela nowo otwartej, niewielkiej pizzerii, który najpierw postara się uczynić swój lokal najlepszym w mieście, by następnie zabrać się za podbój kolejnych miejsc, ostatecznie stając się pizzowym potentatem. Oprócz tradycyjnych dla gatunku elementów, jak projektowanie i dekorowanie lokali, zarządzanie pracownikami czy sabotowanie działań konkurencji, sporo czasu spędzimy też w samej kuchni, komponując własne wersje słynnego włoskiego dania.

Najważniejszym novum ma być przejście oprawy wizualnej w pełny trójwymiar. Grafika może nie powala liczbą detali, ale za to wydaje się schludna i przejrzysta, co w tym gatunku jest ważniejsze. Oprócz trybu swobodnego otrzymamy pełnoprawną kampanię składającą się z tuzina misji, rozgrywających się w różnych miastach świata, m.in. w Rzymie, Paryżu i Waszyngtonie.

Prawdę mówiąc, nie jestem pewny, czy dla Pizza Connection 3 jeszcze znajdzie się miejsce na rynku. O tym, że sukcesu znamienitych poprzedników powtórzyć się nie da, jestem już raczej przekonany. Beta pokazała, że trzecia odsłona zaserwuje w zasadzie to samo, w co graliśmy przed, o zgrozo, siedemnastu laty. I to dobrze, bo swoje własne przepisy na pizzę układało wtedy wiele dzieciaków w Polsce i na świecie. Ale to również źle, bo Pizza Connection 3 celuje właśnie w tamten target, który niekoniecznie ma dziś czas na prowadzenie – oprócz domu, firmy albo auta – elektronicznego imperium pizzy. Chciałbym się mylić, bo łączą mnie z tą grą (oraz z Pizza Syndicate 2) piękne wspomnienia.

Maciej Pawlikowski

NASZE PRZEWIDYWANIA:

Sięganie do dawnych, a nawet bardzo dawnych czasów w historii gier, by znaleźć inspiracje do tworzenia nowych produkcji, jest ostatnio w modzie. Mimo to zapowiedź reaktywacji gastronomicznej serii sprzed prawie dwóch dekad nieźle mnie zaskoczyła. W końcu dwóm pierwszym częściom Pizza Connection, choć znanym wśród maniaków tycoonów, daleko było do wielkiej popularności innych odświeżanych współcześnie tytułów. Jeśli twórcom uda się udoskonalić, bądź co bądź, przestarzałą już mechanikę pierwowzoru, a poziom techniczny produkcji będzie przyzwoity, Pizza Connection 3 może okazać się ciekawą propozycją dla tych, co lubią, gdy „wirtualny hajs się zgadza”.

Na marginesie – coś wreszcie ruszyło się na rynku strategii ekonomicznych. Tematyka biznesowa przestaje być już tylko domeną ambitnych, lecz ubogich w warstwie audiowizualnej gier niezależnych. Być może absolutna dominacja strzelanek i RPG wreszcie się skończy, a na growej scenie zapanuje tak bardzo wyczekiwana harmonia.

Michał „medic” Wasiak

Michał Grygorcewicz

Michał Grygorcewicz

W GRYOnline.pl najpierw był współpracownikiem, zaś w 2023 roku został szefem działu Produktów Płatnych. Tworzy artykuły o grach od ponad dwudziestu lat. Zaczynał od amatorskich serwisów internetowych, które sam sobie kodował w HTML-u, potem trafiał do coraz większych portali. Z wykształcenia inżynier informatyk, ale zawsze bardziej go ciągnęło do pisania niż programowania i to z tym pierwszym postanowił związać swoją przyszłość. W grach przede wszystkim szuka opowieści, emocji i immersji, jakich nie jest w stanie dać inne medium – stąd wśród jego ulubionych tytułów dominują produkcje stawiające na narrację. Uważa, że NieR: Automata to najlepsza gra, jaka kiedykolwiek powstała.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na którą grę marca czekasz najbardziej?

Burnout Paradise Remastered
2%
Far Cry 5
39,8%
Assassin’s Creed: Rogue Remastered
2%
Agony
3,5%
Pizza Connection 3
3,4%
Frostpunk
17,2%
Warhammer: Vermintide 2
2,7%
Surviving Mars
2,2%
Ni no Kuni II: Revenant Kingdom
3,2%
Pure Farming 2018
2,2%
Final Fantasy XV: Windows Edition
5,5%
Northgard
2,2%
A Way Out
9%
Sea of Thieves
5,1%
Zobacz inne ankiety
Gry maja 2018 – najciekawsze premiery i konkurs
Gry maja 2018 – najciekawsze premiery i konkurs

Głównymi daniami maja są interaktywny film/przygodówka Detroit od twórców Heavy Rain oraz kontynuacja świetnego Pillars of Eternity. Zagramy również w sporo tytułów rodzimych deweloperów.

Gry kwietnia 2018 – najciekawsze premiery i konkurs
Gry kwietnia 2018 – najciekawsze premiery i konkurs

W kwietniu szczególne powody do radości czekają posiadaczy PlayStation 4, na której ukaże się szósta Yakuza oraz długo wyczekiwane nowe rozdanie serii God of War. Nareszcie zagramy też w Frostpunka oraz finalną wersję The Forest.

Gry stycznia 2018 – najciekawsze premiery i konkurs
Gry stycznia 2018 – najciekawsze premiery i konkurs

Początek roku to przede wszystkim uczta dla fanów bijatyk – w krótkim odstępie czasu wyjdą Dragon Ball FighterZ i Street Fighter V: Arcade Edition, aż dwaj solidni pretendenci do miana gatunkowego króla. Coś dla siebie znajdą także miłośnicy gier RPG.