Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 28 lipca 2019, 12:14

autor: Adrian Werner

Darmowe gry na Steamie – niezłe gry free-to-play na platformie Valve

Każdy zna ten problem: zagrałoby się w coś nowego, ale w portfelu pustki. Dodatkowo wiele gier free-to-play wymaga instalowania specjalnym programów – postanowiliśmy więc stworzyć listę niezłych darmowych produkcji dostępnych na Steamie.

Steam zdominował większość rynku pecetowego. Jedyny wyjątek stanowi sektor gier free-to-play. Tak się złożyło, że największe i najpopularniejsze tytuły tego typu, takie jak League of Legends, World of Tanks (poza okrojonym World of Tanks Blitz), Crossfire czy Hearthstone, wcale nie są dostępne w tej usłudze.

Mimo to wielu graczy preferuje platformę firmy Valve. Cenią sobie wygodę, łatwość aktualizacji zakupionych produkcji oraz przede wszystkim funkcje społecznościowe, pozwalające posługiwać się jedną listą znajomych w odniesieniu do każdej z gier. Dlatego uznaliśmy, że warto opracować zestawienie najciekawszych pozycji free-to-play dostępnych w Steamie. Zwłaszcza że mimo nieobecności paru gigantów dysponuje on bogatym wyborem wyśmienitych dzieł tego typu.

JAK POWSTAŁA TA LISTA?

Dobierając gry do niniejszego zestawienia, kierowaliśmy się nie tylko ich jakością. Braliśmy pod uwagę także to, czy wciąż posiadają liczne społeczności, czy ich mikropłatności są strawne dla zwykłych graczy oraz jak prezentują się na tle konkurencji w swoim gatunku. Ważna też była stabilność, przez którą rozumiemy brak kontrowersyjnych zmian w ostatnim czasie. Wiele tytułów startuje bowiem dobrze, a potem zostają popsute przez gruntowne przeróbki, najczęściej służące wyciąganiu od użytkowników dodatkowych pieniędzy.

AKTUALIZACJA

Oryginalnie tekst został opublikowany 26 listopada 2017 roku. Od tego czasu wiele się jednak zmieniło. Dlatego zaktualizowaliśmy naszą listę. Część gier pozostała na swoich miejscach, bo dalej na to zasługują. Część pozycji jednak straciła na popularności, więc postanowiliśmy je zastąpić. W ten sposób 28 lipca 2019 roku w artykule pojawiło się siedem nowych tytułów, a wypadły cztery.

Oczywiście żadne takie zestawienie nie może być kompletne. Jeśli zatem macie swoich faworytów, których zabrakło w tym artykule, napiszcie o tym komentarzach.

Dota 2

DOTA 2 W SKRÓCIE

  1. Producent gry: Valve Software
  2. Gatunek: MOBA
  3. Platforma: PC
  4. Data premiery: lipiec 2013 r.

Ranking zaczynamy od królowej kategorii free-to-play na Steamie, czyli Doty 2. To zdecydowanie najpopularniejsza produkcja darmowa z mikropłatnościami dostępna w tym serwisie i przez wiele lat była w ogóle najpopularniejszą pozycją w tej usłudze – z tronu zrzuciło ją dopiero płatne Playerunknown’s Battlegrounds, ale tylko na chwilę.

Dota 2 to gra MOBA stanowiąca bezpośrednią kontynuację modyfikacji do Warcrafta III, który zapoczątkował modę na ten gatunek. Produkcja przeznaczona jest dla osób szukających hardkorowych wyzwań. Poziom umiejętności społeczności jest bardzo wysoki, a do tego większość jej członków ma mało cierpliwości dla popełniających błędy nowicjuszy. Początki są więc trudne, ale osobom, które wykażą się uporem, gra wynagradza to ogromnymi pokładami głębi i najłagodniejszym w tej kategorii modelem darmowym z mikropłatnościami. Dużą zaletę stanowi też mocna pozycja w e-sporcie.

Pomimo sześciu lat na karku Dota 2 jest cały czas rozwijana, a scena e-sportowa tętni życiem. Spokojnie więc można nawet dzisiaj rozpocząć przygodę z tym tytułem, gdyż ma on wciąż przed sobą długie lata życia.

  1. Więcej o grze Dota 2

Dota 2 to gra dla Ciebie, jeśli:

  1. szukasz prawdziwych wyzwań;
  2. cenisz e-sport;
  3. nie przeraża Cię widmo długiego szlifowania umiejętności;
  4. nie tolerujesz inwazyjnych mikropłatności.
Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

Team Fortress 2

Team Fortress 2

Path of Exile

Path of Exile

Warframe

Warframe

War Thunder

War Thunder

Smite

Smite

Paladins: Champions of the Realm

Paladins: Champions of the Realm

Brawlhalla

Brawlhalla

Dota Underlords

Dota Underlords

Trove

Trove

Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play
Najlepsze darmowe gry 2020 roku – top 100 gier free-to-play

Prezentujemy aktualizację naszej listy najlepszych gier free-to-play. W 2020 roku zaszło więcej zmian w zestawieniu niż rok temu – największe z nich jest to Destiny 2 czy CS GO, które trafiły od razu do top 10.

Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek
Najlepsze darmowe gry bez mikropłatności – top 50 darmówek

Wybraliśmy dla Was zestaw 50 godnych polecenia prawdziwie darmowych gier. Coś dla siebie znajdą tu miłośnicy niemal każdego gatunku, poczynając od RPG, przez strategie i przygodówki, a na kosmicznych symulatorach kończąc.