Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 12 maja 2023, 13:31

autor: Mateusz "rassi" Ługowik

Najlepsze mody do Minecraft 2023

Minecraft cieszy się wielką popularnością już od wielu lat. Nic nie wskazuje na to, że zmieni się to w 2023 roku. Gra nie nudzi się m.in. za sprawą tysięcy modów. Przeprowadziliśmy selekcję i w tym zestawieniu prezentujemy najlepsze modyfikacje.

Minecrafta można lubić albo nienawidzić – nie ma nic pośrodku. Ignoranci widzą w nim przede wszystkim produkcję dla dzieci, która jest chętnie streamowana. Wystarczy jednak zagłębić się w mechaniki i możliwości, jakie oferuje ten tytuł, aby szybko zauważyć, że oprócz wzniesienia prostego domku da się tu opracować wiele skomplikowanych wirtualnych wynalazków. Takie projekty jak działający komputer budzą uznanie, i to nawet wśród graczy, którzy nigdy nie zainstalowali dzieła Mojangu. Nie trzeba być jednak inżynierem, aby stworzyć coś niesamowitego. Niektórzy przenoszą do kwadratowego świata rzeczywiste obiekty i nierzadko spędzają na tym wiele lat. Krótko mówiąc, w Minecrafta można grać na wiele różnych sposobów.

Możliwości te są rozszerzane przez tysiące modyfikacji. Minecraft to produkcja, która posiada jedną z największych baz modów. Oczywiście zdecydowana większość z nich wprowadza niewielkie zmiany i można przejść obok nich obojętnie, ale nie brakuje też prawdziwych perełek. Nie ma wątpliwości, że z czasem będzie ich jeszcze więcej – wciąż pojawiają się kolejne.

Smutne jest tylko to, że wiele świetnych projektów zostało porzuconych przez swoich twórców, a co za tym idzie, nie działają one w nowych wersjach Minecrafta. Dlatego naszym priorytetem było umieszczenie na liście modyfikacji kompatybilnych z najnowszym w chwili pisania tego tekstu patchem 1.19.4. W zestawieniu znalazły się też mody powstałe z myślą o 1.19.3 i 1.19.2, które z całą pewnością zostaną zaktualizowane. Ważna była dla nas również różnorodność. Z tego powodu w rankingu zawarliśmy projekty z różnych parafii. Jedne z nich to ogromne dzieła zmieniające kształt rozgrywki, inne wprowadzają małe, acz ważne zmiany.

Jak zainstalować modyfikacje do Minecrafta?

1. Pobierz i zainstaluj narzędzie Minecraft Forge. Żeby uruchomić instalator, niezbędne jest posiadanie oprogramowania Java (najlepiej najnowszej wersji).

2. Teraz musisz odnaleźć główny folder Minecrafta – dysk C:/nazwa użytkownika/AppData/Roaming/.minecraft. Najprostszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarce windowsowej frazy „%appdata%”, a następnie przejście do folderu .minecraft.

3. Znajdziesz tu folder mods (jeśli nie istnieje, możesz go stworzyć samodzielnie). Umieść w nim modyfikację o rozszerzeniu .jar lub .zip.

4. Uruchom Minecrafta, wybierając profil Forge.

5. Gotowe – mod powinien już działać. Pamiętaj, że mody nie zawsze ze sobą współpracują, więc nie ma sensu instalować kilku jednocześnie (wyjątkiem są modpacki). Lepiej robić to pojedynczo i na bieżąco sprawdzać, czy gra działa prawidłowo.

NOWA WERSJA / AKTUALIZACJA MAJ 2023

Wraz z początkiem 2023 roku postanowiliśmy stworzyć nową wersję rankingu najlepszych modyfikacji do Minecrafta. Poprzednia już się mocno zdezaktualizowała.

W maju dodaliśmy do listy kolejną modyfikację. Mowa o Cobblemon. Nowość znajdziecie na ostatniej stronie.

Modyfikacje i paczki modów do Minecrafta. Lista na 2023 rok

Mody do Minecrafta można pobierać nie tylko ze strony curseforge.com. Do zaufanych witryn należą także: minecraftmods.com, 9minecraft.net oraz planetminecraft.com. Używając narzędzia Minecraft Forge, najlepiej jednak będzie korzystać z pierwszej bazy.

 1. OptiFine
 2. Xaero’s Minimap i Xaero’s World Map
 3. Biomes O’Plenty
 4. SimCraft
 5. Litematica
 6. Better PVP Mod
 7. MrCrayfish’s Furniture Mod
 8. Cooking for Blockheads
 9. Aquaculture 2
 10. Better Minecraft (Better MC)
 11. Cobblemon
TWOIM ZDANIEM

Który tryb Minecrafta wolisz?

Przetrwania
69,8%
Kreatywny
21,2%
Hardcore
9%
Zobacz inne ankiety
Minecraft

Minecraft

Minecraft: Windows 10 Edition

Minecraft: Windows 10 Edition

Najlepsze mody do The Sims 4 - TOP modyfikacje na 2023 rok
Najlepsze mody do The Sims 4 - TOP modyfikacje na 2023 rok

Cała seria Sims idealnie nadaje się do modowania. Nie inaczej jest w przypadku „czwórki”. Oto jakie ciekawe mody do The Sims 4 warto pobrać.

Serwery Minecraft i jak je stworzyć
Serwery Minecraft i jak je stworzyć

Jak stworzyć serwer Minecrafta? Jak znaleźć najlepszy serwer? W tym tekście znajdziecie krótką i konkretną odpowiedź na te pytania.

Gry, w których gracze pokazali twórcom, jak należy robić... gry
Gry, w których gracze pokazali twórcom, jak należy robić... gry

Które gry najłatwiej modować? Stworzyliśmy listę produkcji, które pozwalają się łatwo modyfikować, czego efektem są liczne amatorskie dodatki.