Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać

Publicystyka

Publicystyka 19 kwietnia 2019, 10:16

autor: Radosław "Wacha" Wasik

Gra o tron – najlepsze gry i mody osadzone w Westeros

Gra o tron to jeden z najpopularniejszych seriali, oparty na cyklu powieści autorstwa George’a R. R. Martina. Co ciekawe, uniwersum to nie doczekało się jeszcze swojej wielkiej gry, co nie znaczy, że wirtualnego Westeros nie da się już teraz odwiedzić.

Uniwersum Gry o tron, a bardziej konkretnie – serii powieści fantasy Pieśń lodu i ognia, przyciągnęło ogromną rzeszę fanów. Stało się to głównie za sprawą niezwykle popularnego serialu, oglądanego przez miliony widzów na całym świecie – w Polsce finał siódmego sezonu był nawet odtwarzany w kinach. Taki rozgłos często prowadzi do masowej produkcji gier, próbujących osiągnąć sukces z wykorzystaniem znanej marki. Pomimo wielkiej grupy odbiorców świat wykreowany przez George’a R. R. Martina doczekał się jedynie kilku adaptacji komputerowych i sporej liczby modyfikacji do różnych tytułów. Niestety, tylko niewielka część modów to całkowite konwersje, przenoszące oryginalną rozgrywkę do Westeros i starające się oddać mroczny klimat uniwersum.

W niniejszym tekście postanowiliśmy przyjrzeć się produkcjom czerpiącym ze świata Gry o tron. Choć owe dzieła nie są idealne, sympatycy uniwersum powinni znaleźć tu coś dla siebie. Trudno jednak nie podkreślić, że fanowskie modyfikacje przewyższają oficjalne gry i oferują ciekawszą rozgrywkę. O najlepszych modach pisaliśmy już w tym artykule, ale wiele dodatków doczekało się aktualizacji, więc warto jeszcze raz poświęcić im trochę uwagi.

AKTUALIZACJA

Ósmy sezon serialowej Gry o tron w końcu ruszył! Z tego powodu postanowiliśmy nieco odświeżyć niniejszy artykuł. Do listy dołączyła nietypowa produkcja Reigns: Game of Thrones, a także mod dla fanów strategii – Seven Kingdoms do gry Total War: Attila.

GRA O PRZEGLĄDARKOWY TRON

Trudno wymienić tę grę wśród najlepszych tytułów osadzonych w tym uniwersum, ale jednocześnie trudno też przemilczeć jej istnienie. Przeglądarkowe Game of Thrones: Winter Is Coming zadebiutowało niedługo przed premierą finałowego sezonu serialu w towarzystwie potężnej kampanii marketingowej – reklamy tej gry atakują po prostu zewsząd. Pozycja ta prezentuje się bardzo ładnie jak na produkcję przeglądarkową, ale to wciąż dość typowa strategia online, niewyróżniająca się z tłumu podobnych tytułów i intensywnie zachęcająca do mikropłatności.

Gra o tron: Początek – strategia w Westeros

Gra o tron: Początek
  1. Platforma: PC
  2. Producent: Cyanide Studio
  3. Gatunek: strategia

Uniwersum stworzone przez George’a R. R. Martina doczekało się swojej pierwszej komputerowej adaptacji w postaci strategii czasu rzeczywistego z elementami turówki. Gra o tron: Początek (A Game of Thrones: Genesis) nie opowiada historii znanej z serialu telewizyjnego, tylko składa się z kilku kampanii, które pokazują różnorodne wydarzenia – przybycie Nymerii do Westeros, wojnę domową między Targaryenami, podboje Daerona I, rebelię wszczętą przez Daemona Blackfyre’a czy niektóre działania młodego Stannisa Baratheona. Poza tym dostępny jest jeszcze swobodny tryb „ród vs ród”, w którym każdy przywódca dąży do objęcia władzy w krainie.

Zwycięstwo można odnieść poprzez wykorzystanie armii, osłabienie ekonomii przeciwnika czy dzięki politycznym intrygom. Działania militarne i ekonomiczne wypadają dość przeciętnie – tak naprawdę to system dyplomacji jest najciekawszym aspektem gry. Szpiedzy mogą zawierać tajne umowy, które zmieniają postanowienia oficjalnych porozumień, a szlachetne panie potrafią uwodzić wrogów i przeciągać ich na naszą stronę. Ponadto możliwe jest użycie skrytobójców do cichego pozbycia się problemu czy wzniecenie buntu w szeregach przeciwnika.

TWOIM ZDANIEM

Czy oglądasz Grę o tron?

Tak, jestem na bieżąco.
73%
Tak, ale dopiero nadrabiam zaległości.
7%
Nie, nigdy nie oglądałem/oglądałam.
13,9%
Nie, odpadłem/opadłam w jednym z poprzednich sezonów.
6,1%
Zobacz inne ankiety
Gra o tron

Gra o tron

Game of Thrones: A Telltale Games Series - Season One

Game of Thrones: A Telltale Games Series - Season One

Gra o tron: Początek

Gra o tron: Początek

10 gier, które modami zmienisz w Gwiezdne wojny
10 gier, które modami zmienisz w Gwiezdne wojny

Z jakiegoś powodu kiedy tylko pojawia się możliwość tworzenia modów do jakiejś gry, zaraz ktoś wpada na pomysł, żeby wrzucić do niej Jedi, X-Wingi i szturmowców. Mamy dla Was listę najlepszych gier, które możecie zmienić modami w Star Wars.

Gra o tron – największe absurdy w 8. sezonie GoT
Gra o tron – największe absurdy w 8. sezonie GoT

Najnowszy sezon Gry o Tron budzi ogromne wątpliwości fanów. Czy scenarzyści faktycznie stracili kontakt ze zdrowym rozsądkiem, czy intryga zgubiła logikę? Przedstawiamy największe absurdy, do jakich doszło ostatnio w Westeros.

Systemy RPG, które chcielibyśmy ujrzeć w postaci gier wideo – część II
Systemy RPG, które chcielibyśmy ujrzeć w postaci gier wideo – część II

W poprzedniej odsłonie zestawienia wymieniliśmy systemy RPG, które jeszcze nie pojawiły się na naszych monitorach i telewizorach. Tym razem idziemy dalej – obok systemów niezbadanych przypominamy te dawno nieodwiedzane.