Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 26 września 2016, 14:00

Odświeżanie z klasą – 20 najciekawszych remasterów i remake’ów gier

Trudno dziś o dobre skojarzenia ze słowem „remaster” – ale czy na pewno słusznie? Przypominamy najlepsze przykłady odświeżania gier w historii branży, te starsze i te nowsze, zarówno remastery, jak i całościowe remake'i.

Spis treści

Przygodówki Sierry w wersji VGA

Wyliczankę zaczęliśmy od przygodówki, więc w ramach klamry kompozycyjnej na przygodówce również zakończymy – a właściwie na przygodówkach, bo pomówimy o kilku przedstawicielach klasyki firmy Sierra w wersjach VGA. Niech będzie to również namacalny dowód na to, że spektakularne (względnie) odświeżanie gier jest nie tylko domeną naszych czasów, ale funkcjonowało już na przełomie lat 80. i 90. XX wieku (wcześniej zresztą też). Na pierwszy plan wysuwa się odświeżone Quest for Glory z 1992 roku, w którym można zaobserwować najwięcej zmian. Poza tą oczywistą i kolosalną, jaką jest przejście z 16 kolorów na 256 – czyli ze standardu EGA na VGA – warto wymienić rozbudowanie konwersacji (drzewko kwestii dialogowych zamiast ręcznego wklepywania pytań) i systemu walki, a nawet „zaktualizowanie” easter eggów.

Po lewej oryginalne Quest for Glory z 1989 roku, po prawej wersja VGA z 1992 roku. - 2016-09-26
Po lewej oryginalne Quest for Glory z 1989 roku, po prawej wersja VGA z 1992 roku.

Oprócz tego w latach 1991–1992 przygotowano odświeżone wersje pierwszych części Space Questa, Police Questa i Leisure Suit Larry, w których też dokonano przeskoku z 16 na 256 kolorów, a w dodatku zamieniono archaiczny interfejs tekstowy na point-and-click. O dziwo, takiego samego remake’u nie doczekała się sztandarowa pozycja z katalogu Sierry – King’s Quest. Wprawdzie w 1990 roku pojawiło się nowe wydanie tego tytułu, ze znacząco poprawioną zarówno grafiką, jak i warstwą „merytoryczną”, ale zachowała się w nim 16-kolorowa paleta barw. Na wersję VGA graczom przyszło czekać do 2001 roku, kiedy to została ona wypuszczona jako nieoficjalny, fanowski projekt przez zespół AGD Interactive (ten sam deweloper w kolejnych latach gruntownie odświeżył też King’s Questa II i III oraz Quest for Glory II).

Po lewej oryginalny King’s Quest z 1983/1984 roku, po prawej remake (nadal w 16 kolorach!) z 1990 roku.
Po lewej oryginalny King’s Quest z 1983/1984 roku, po prawej remake (nadal w 16 kolorach!) z 1990 roku.
  1. Seria Quest for Glory w encyklopedii gier GRYOnline.pl
  2. Seria King’s Quest w encyklopedii gier GRYOnline.pl
  3. Seria Space Quest w encyklopedii gier GRYOnline.pl
  4. Seria Police Quest w encyklopedii gier GRYOnline.pl
  5. Seria Leisure Suit Larry w encyklopedii gier GRYOnline.pl

Krzysztof Mysiak

Krzysztof Mysiak

Z GRYOnline.pl związany od 2013 roku, najpierw jako współpracownik, a od 2017 roku – członek redakcji, znany także jako Draug. Obecnie szef Encyklopedii Gier. Zainteresowanie elektroniczną rozrywką rozpalił w nim starszy brat – kolekcjoner gier i gracz. Zdobył wykształcenie bibliotekarza/infobrokera – ale nie poszedł w ślady Deckarda Caina czy Handlarza Cieni. Zanim w 2020 roku przeniósł się z Krakowa do Poznania, zdążył zostać zapamiętany z bywania na tolkienowskich konwentach, posiadania Subaru Imprezy i wywijania mieczem na firmowym parkingu.

więcej

Mam już dość tych wszystkich remake’ów gier
Mam już dość tych wszystkich remake’ów gier

Z roku na rok coraz więcej reedycji HD, remasterów oraz remake’ów poszerza nasze kolekcje gier. Producenci prześcigają się w zapowiedziach „nowych-starych” gier, tylko czy to właśnie ich potrzebuje współczesny gracz oraz cała branża?

Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy
Odświeżenie potrzebne od zaraz - remastery i remaki, na które czekamy

Wszyscy na nie psioczymy, ale i tak każdy szybko poda kilka tytułów, które przyjąłby w takiej formie z otwartymi ramionami – remastery i remaki już na dobre zadomowiły się w branży. A my wybraliśmy gry, które chcielibyśmy dostać w wersji odświeżonej.

Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy
Krytykowane, ale kochane – nisko ocenione gry, które zdobyły serca graczy

Znacie to uczucie, gdy Wasza ulubiona gra jest mieszana z błotem przez recenzentów? My też, dlatego zrobiliśmy zestawienie pozycji, które dostały od krytyków niezbyt wysokie oceny, a mimo to dziś cieszą się wielkim uznaniem.