Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 19 listopada 2017, 12:01

autor: Krystian Smoszna & Krzysztof Mysiak

Wiedźmin 3: Dziki Gon - smaczki, easter eggi, nawiązania do gier i filmów

Gra Wiedźmin 3: Dziki Gon jest wypchana po brzegi rozmaitymi easter eggami, czyli nawiązaniami do dzieł innych popkultury. W dziele studia CD Projekt Red nie brakuje też rozmaitych smaczków i właśnie tymi dwoma zagadnieniami zajmiemy się w tym artykule.

Spis treści

RED-zi RED-om

Hrabia Monnier

Ostatnią kategorią easter eggów są te, którymi studio CD Projekt RED odwołuje się… do studia CD Projekt RED. Szczególnie dużo znalazło się ich w dodatku Krew i wino. Zacznijmy od turnieju gwinta, w którym występują dwie postacie bezpośrednio nawiązujące do projektantów owej karcianki. Hrabia Monnier jest organizatorem konkursu, którego przebieg zakłóca protest grupy krasnoludów, z jegomościem imieniem Yaki na czele. Pierwszy z panów to w istocie Damien Monnier, zaś inspiracją dla drugiego był Rafał Jaki – obaj są współtwórcami gwinta.

Zdjęcie na Gorgonie

Kunszt studia CD Projekt RED poświadcza fakt, że potrafi ono umieścić w swojej grze interesujące atrakcje dla graczy nawet w tych miejscach, których… gracze teoretycznie wcale nie powinni oglądać. Przekonali się o tym ciekawscy moderzy, którzy postanowili dotrzeć na szczyt Gorgony. Góra wznosząca się nad krainą z Krwi i wina jest niedostępna przy użyciu tradycyjnych środków lokomocji, ale staje się osiągalna, jeśli aktywujemy konsolę w grze i wklepiemy w nią komendę odpowiadającą za uwolnienie kamery. W ten sposób można przekonać się, że na szczycie góry deweloperzy zostawili bardzo miłą niespodziankę – „obraz” przedstawiający zespół deweloperski, który stworzył rzeczony dodatek.

Cmentarne żarciki

Jakoś tak się przyjęło w gatunku RPG, że deweloperzy kumulują rozmaite żarciki na cmentarnych nagrobkach. Nie inaczej jest w dodatku Krew i wino, a dokładniej na cmentarzach rozrzuconych wokół Beauclair. Wśród osób, jakie rzekomo spoczywają w mogiłach, przewija się sporo nazwisk brzmiących podejrzanie podobnie do tych, które noszą członkowie ekipy CD Projekt RED. Ot, choćby Conrrad Tomashckievich (Konrad Tomaszkiewicz, reżyser gry) albo Katarine Vladyka (Katarzyna Władyka, projektantka zadań).

Nie zabrakło też nawiązań wszelkiego innego sortu, na przykład – ciekawostka – do serii Dragon Age. Na grobie niejakiego Christophe’a Ch’oo widnieje taka oto inskrypcja: „Przybył z Thedas na Kontynent i tak się zakochał, że został do śmierci”. Jak widać, w Wiedźminie 3 warto być hieną cmentarną.

Chory fan

Na sam koniec zostawiłem easter egg inny niż wszystkie poprzednie, który tak na dobrą sprawę… wcale nie jest easter eggiem. A w każdym razie na pewno nie przystoi nazywać go żartem. Mowa o niespodziance, którą twórcy trzeciego Wiedźmina zgotowali jednemu ze swoich fanów. Pod koniec ubiegłego roku do studia dotarł wzruszający list od Amerykanina cierpiącego na chroniczne migreny. Nick zdradził, że ukojenia szuka w grach komputerowych, gdyż – jak twierdzi – pozwalają mu one na chwilę zapomnieć o chorobie i szczególnie liczy na Dziki Gon w tej kwestii. „RED-zi” postanowili złożyć chłopakowi niebywałą propozycję: dali mu szansę wystąpienia w Wiedźminie 3. Na podstawie nadesłanego zdjęcia stworzyli model postaci, który wykorzystano jako jeden z wzorów dla mieszkańców Skellige – w tym dla kowala z Kaer Trolde, z którym wiąże się nawet pomniejsze zadanie poboczne. To się nazywa gest!

ŹRÓDŁA I INSPIRACJE

Pierwsza wersja tego artykułu powstała jeszcze w 2015 roku, a stworzył ją Krystian Smoszna. Aktualizując ten tekst w 2017 roku skorzystaliśmy z kilku źródeł – na czele z serwisem Ciekawostki ze świata gier, prowadzonym przez Krystiana, a będącym największą bodaj kopalnią easter eggów z Wiedźmina i nie tylko.

7 najlepszych questów na 7. urodziny Wiedźmina 3
7 najlepszych questów na 7. urodziny Wiedźmina 3

Wiedźmin 3: Dziki Gon kończy dzisiaj siedem lat i ciągle jest wzorem, jeśli chodzi o konstrukcję zadań – zarówno głównych, jak i pobocznych. Poznajcie siedem naszym zdaniem najciekawszych questów w siódmą rocznicę premiery gry.

Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie
Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie

Wiedźmińskie uniwersum zamieszkane jest przez dziesiątki krwiożerczych stworzeń i wbrew obiegowej opinii wcale nie są to jedynie bestie ze słowiańskich wierzeń. W tym artykule dowiecie się co nieco na temat genezy potworów, z którymi mierzył się Geralt.

„Dajcie mi pieniądze z góry” - jak Sapkowski sprzedał prawa do Wiedźmina
„Dajcie mi pieniądze z góry” - jak Sapkowski sprzedał prawa do Wiedźmina

Dzisiaj łatwo jest wytykać Andrzejowi Sapkowskiemu krótkowzroczność przy sprzedawaniu praw do swojego uniwersum za przysłowiowe grosze. Jednak w 2002 roku decyzja pisarza wcale nie wydawała się taka nieprzemyślana.