Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 19 listopada 2017, 12:01

autor: Krystian Smoszna & Krzysztof Mysiak

Growo-filmowo-książkowo. Najlepsze easter eggi w grze Wiedźmin 3

Gra Wiedźmin 3: Dziki Gon jest wypchana po brzegi rozmaitymi easter eggami, czyli nawiązaniami do dzieł innych popkultury. W dziele studia CD Projekt Red nie brakuje też rozmaitych smaczków i właśnie tymi dwoma zagadnieniami zajmiemy się w tym artykule.

Growo-filmowo-książkowo

Skazani na Shawshank

To potężny easter egg, który rozciąga się na duży kawałek epilogu Krwi i wina – a właściwie jeden z wariantów zakończenia tego dodatku. Jeśli Geralt doprowadzi do śmierci Syanny, zostanie wtrącony przez Annę Henriettę do więzienia i będzie musiał się z niego wydostać na własną rękę. To zaś oznacza stosunkowo długą sekwencję, której przebieg w sporej mierze oparto na kultowym filmie Skazani na Shawshank, bazującym na nieco mniej kultowej książce Stephena Kinga. Wsparciem wiedźminowi służy przedsiębiorczy Jacques (odpowiednik Reda), Białego Wilka czeka walka z innymi więźniami w pralni, można nawet wejść w posiadanie „plakatu” wyobrażającego dziewczynę w takiej samej pozie jak Rita Heyworth, której wizerunkiem Andy, bohater Skazanych na Shawshank, udekorował swoją celę. Nie zabrakło też małego młotka i dłutka, czyli narzędzi, które posłużyły Andy’emu do wyrwania się na wolność.

Władca Pierścieni

W Krwi i winie nie mogło zabraknąć mniej lub bardziej jawnego mrugnięcia okiem do fanów Władcy Pierścieni. Jest nim notka niejakiego Smigole’a Serkisa, w której ów jegomość ubolewa nad utratą swojego „skarbu” – pewnej wyjątkowej... łyżki. Nietrudno rozpoznać tu nawiązanie do Golluma – wszak Smeagol to jego pierwotne imię (z czasów, kiedy jeszcze był istotą ludzką), zaś nazwisko Serkis nosi aktor, który brawurowo zagrał tę postać w filmach wyreżyserowanych przez Petera Jacksona. A o co chodzi ze „sssskarbem”, tłumaczyć chyba nie trzeba.

Gra o tron

Również Gra o tron doczekała się jeszcze jednego easter egga w dodatku Krew i wino – a dokładniej postać Gregora „Góry, która jeździ” Clegane’a, bodaj czy nie najsilniejszego i najgroźniejszego wojownika w całych Siedmiu Królestwach. Geralt spotyka jego odpowiednik, stając do finałowego pojedynku podczas turnieju rycerskiego – chodzi o niejakiego Gregoire’a z Gorgony, zabijakę zakutego w ciężką zbroję płytową, który – podobnie jak pierwowzór – niewiele mówi i jest wielki jak... cóż... góra. Poza tym Gorgona to nazwa szczytu górskiego wznoszącego się nad Toussaint. Sprytny żarcik, prawda?

Natomiast najciekawszym spośród smaczków dla fanów Pieśni lodu i ognia / Gry o tron, które znalazły się w Dzikim Gonie, jest ten ukryty w zrujnowanej twierdzy Kaer Almhult, która tkwi na jednej z mniejszych wysp archipelagu Skellige. Pokonawszy przywódcę rezydujących tu piratów, Geralt zdobywa klucz do celi w zamczysku, a w jednym z pomieszczeń natyka się na szczególny widok.

Komnacie brakuje jednej ściany, co pozwala „cieszyć się” widokiem na morze i skały kilkadziesiąt metrów niżej, a na podłodze leży martwy karzeł, o którym wiedźmin może wypowiedzieć się, że najwyraźniej nie umiał latać. Tłumacząc żart: wygląd więzienia nawiązuje do Orlego Gniazda (wysokogórskiej siedziby rodu Arrynów), nieboszczykiem jest Tyrion Lannister, któremu zdarzyło się oglądać ów przybytek od środka w Grze o tron (pierwszym tomie Pieśni lodu i ognia), a komentarz Geralta to parafraza słów Roberta Arryna, chorowitego synka lady Lysy, który zwykł prosić matkę, by „nauczyła latać” osoby przetrzymywane w zamku.

Podziemny krąg / Fight Club

Novigradzkim mistrzem walk na pięści jest niezwykle arogancki elf o imieniu Durden, na którego w lokalnym środowisku woła się Krawiec. Postać ta stanowi nawiązanie do słynnej powieści Podziemny krąg (Fight Club) Chucka Palahniuka, która w 1999 roku doczekała się znakomitej ekranizacji w reżyserii Davida Finchera.

Nie chcąc zdradzać w tym miejscu pokręconej fabuły książki i filmu, powiemy tylko, że jednym z bohaterów Podziemnego kręgu jest Tyler Durden – uczestnik nielegalnych zawodów pięściarskich, wokół których osnuta jest cała opowieść Palahniuka. Anglojęzyczna wersja Wiedźmina bezpośrednio odnosi się do tej właśnie postaci, gdyż wspomniany na początku elf nazywa się tam Durden the Tailor. W polskiej edycji z „tailora” zrobiono „krawca”, co jest oczywiście zrozumiałe, jednak osłabia nieco wymowę tego easter egga. Ale grunt, że nawiązanie zostało zachowane.

Zmierzch

W trakcie wykonywania zadania „Wiadomość dla starego przyjaciela” właściciel księgarni położonej na novigradzkim rynku pozwala bez przeszkód pomyszkować w swoim sklepiku, by gracz mógł zlokalizować tajemniczą książkę z czerwoną oprawą. Wszystkie znalezione podczas tej misji księgi są na swój sposób unikatowe, ale Waszą uwagę powinno przykuć zwłaszcza romansidło o nazwie Moribunda, którego fragment wyraźnie nawiązuje do Zmierzchu (Twilight) Stephenie Meyer. Występujący w tekście bohaterowie (Izabella i Edward) są żywcem przeniesieni z kart popularnej powieści dla nastolatek.

Pięćdziesiąt twarzy Greya

Skoro padł tytuł Zmierzch, w naszym zestawieniu nie może też zabraknąć Pięćdziesięciu twarzy Greya (Fifty Shades of Grey) – książki autorstwa E. L. James. Ta „kontrowersyjna” powieść erotyczna koncentruje się na związku studentki Anastazji z bogatym przedsiębiorcą Christianem Greyem, który zachęca dziewczynę do łóżkowych eksperymentów z rodzaju BDSM. Do tejże dwójki bohaterów pije Zoltan w trakcie wykonywania zadania „Spis cudzołożnic” (swoją drogą, nazwa questa również jest easter eggiem – nawiązuje do jednej z książek Jerzego Pilcha). Jeśli Geralt poświęci trochę czasu na drobiazgowe przejrzenie notatnika Jaskra, krasnolud wytłumaczy mu, że jeden ze związków barda do złudzenia przypominał relację Anastazji i Christiana. Na szczęście raczej nie trwał długo – jak to u Jaskra zwykle bywa.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wiedźmin 3: Krew i wino

Wiedźmin 3: Krew i wino

7 najlepszych questów na 7. urodziny Wiedźmina 3
7 najlepszych questów na 7. urodziny Wiedźmina 3

Wiedźmin 3: Dziki Gon kończy dzisiaj siedem lat i ciągle jest wzorem, jeśli chodzi o konstrukcję zadań – zarówno głównych, jak i pobocznych. Poznajcie siedem naszym zdaniem najciekawszych questów w siódmą rocznicę premiery gry.

Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie
Słowiański wiedźmin i niesłowiańskie potwory, czyli monstrów opisanie

Wiedźmińskie uniwersum zamieszkane jest przez dziesiątki krwiożerczych stworzeń i wbrew obiegowej opinii wcale nie są to jedynie bestie ze słowiańskich wierzeń. W tym artykule dowiecie się co nieco na temat genezy potworów, z którymi mierzył się Geralt.

„Dajcie mi pieniądze z góry” - jak Sapkowski sprzedał prawa do Wiedźmina
„Dajcie mi pieniądze z góry” - jak Sapkowski sprzedał prawa do Wiedźmina

Dzisiaj łatwo jest wytykać Andrzejowi Sapkowskiemu krótkowzroczność przy sprzedawaniu praw do swojego uniwersum za przysłowiowe grosze. Jednak w 2002 roku decyzja pisarza wcale nie wydawała się taka nieprzemyślana.