Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM
Publicystyka 11 października 2023, 10:43

autor: Draug & PefriX

12. Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr. 25 najlepszych gier hack'n'slash

Wracamy z kolejną listą TOP 25. Tym razem spoglądamy w stronę gatunku hack'n'slash. 2023 przywiał tu sporo świeżego powietrza, więc zaczynajmy!

12. Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr

Właściciele praw do uniwersum Warhammera udzielają licencji chyba każdemu chętnemu i w efekcie toniemy w powodzi warhammerowych średniaków. Dlatego do gry Warhammer 40,000: Inquisitor – Martyr należy podchodzić z dystansem. Z jednej stoi za nią znane studio, Neocore Games, które ma już w dorobku niezłe pozycje typu hack’n’slash – serię The Incredible Adventures of Van Helsing.

Z drugiej zaś wczesny dostęp Martyra nie wróżył niczego dobrego. Początek gry był słaby i niesamowicie powtarzalny, ale z czasem projekt nabrał iście imperialnych kształtów. Gra zadebiutowała w Early Accessie w sierpniu 2017 roku, a pełną wersję udostępniono w czerwcu 2018. Początkowo produkcja ta pozostawiała sporo do życzenia, ale jej rozwój wciąż trwa. Ostatni patch wydano na początku lutego 2023 roku. W międzyczasie twórcy dołożyli także sporo dodatkowej płatnej i darmowej zawartości. Pod koniec 2022 roku pojawiły się także wersje na PS5 i Xbox Series X/S.

Wcielamy się tu w tytułowego inkwizytora, którego Imperator wysyła z misją oczyszczenia z herezji imperialnego Sektora Caligari. W zasadzie to już całe streszczenie fabuły, chociaż okazjonalne wydarzenia wprowadzają nowe wątki do historii, co stanowi ciekawe urozmaicenie.

Od strony mechanicznej mamy wszystko, czego można oczekiwać od porządnego hack’n’slasha. Mnóstwo przeciwników, wiele zabawek do zebrania oraz jeszcze więcej przeciwników. Eksterminację uskuteczniamy za pomocą różnorodnych pukawek i bogatego drzewka umiejętności specjalnych. Mamy dostęp nie tylko do zdolności aktywnych, ale i do sporego arsenału efektów pasywnych. Wisienką na torcie są klany oraz warzone, czyli wydarzenia przygotowane dla społeczności gry. Biorąc w nich udział, mamy wrażenie, jakbyśmy rzeczywiście uczestniczyli w konflikcie z siłami Chaosu. Unikatową cechą, nietypową dla gatunku, jest również możliwość chowania się za osłonami, co potrafią robić także przeciwnicy.

WASZYM ZDANIEM

Moim zdaniem, poza lekkimi brakami w polskiej lokalizacji, gra nie ma żadnych wad. O dziwo, jest to chyba najlepszy H&S, w którego grałem od bardzo dawna, dodatkowo świetnie wrzucone wszystko w uniwersum W40K. Od dawna nie jestem fanem gier H&S, ale tym razem zrobię wyjątek. Plusów jest tak dużo, że nie ma co ich wymieniać, autorzy doskonale wiedzieli, co chcieli osiągnąć, i to osiągnęli. Dodatkowo dodali w grze eventy i gildie. Ciężko jednoznacznie tę grę już ocenić – 20 godzin za mną. Więc nie oceniam, ale wstępnie myślę o ocenie 9 lub 9,5/10 – doskonała!

A.l.e.X, forum GRYOnline.pl

TWOIM ZDANIEM

Którą z tych gier lubisz najbardziej?

7,9%
Wolcen
40,9%
Diablo III
32,2%
Grim Dawn
19%
Path of Exile
Zobacz inne ankiety
Diablo IV

Diablo IV

Diablo III

Diablo III

Grim Dawn

Grim Dawn

Path of Exile

Path of Exile

Titan Quest: Anniversary Edition

Titan Quest: Anniversary Edition

Torchlight II

Torchlight II

Diablo II: Pan Zniszczenia

Diablo II: Pan Zniszczenia

Dungeon Siege

Dungeon Siege

Bastion

Bastion

The Incredible Adventures of Van Helsing II

The Incredible Adventures of Van Helsing II

W hack and slashach najfajniejsze są początki
W hack and slashach najfajniejsze są początki

Wiecie, co jest najlepsze w hack and slashach? Początki. To może umknąć, gdy gonimy za dopełniającym build Ostrzem Ostatecznej Zagłady, ale przypomniał mi o tym dopieszczany we wczesnym dostępie Last Epoch.

Nie tylko Diablo - 12 najlepszych nadchodzących gier hack'n'slash
Nie tylko Diablo - 12 najlepszych nadchodzących gier hack'n'slash

Miłośnicy sieczenia i rąbania monstrualnych hord dotąd zgrupowani byli głównie wokół dwóch tytułów, Diablo III oraz Path of Exile. Nadchodzący pretendenci do tronu hack’n’slash spróbują zmienić ten układ sił.