Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 29 marca 2021, 14:28

autor: Draug & PefriX

25 najlepszych gier hack’n’slash - diablo dobra lista

Wracamy do naszego zestawienia 25 najlepszych gier z podgatunku hack and slash. W 2021 roku nadszedł bowiem czas na aktualizację tej listy. A zatem siecz i rąb, zbieraj graty i nabijaj poziomy. Czego chcieć więcej?

17. Sacred

Początki pierwszej dekady XXI wieku były czasem, kiedy gros miłośników hack’n’slashy nadal toczyło w najlepsze boje w Diablo II na platformie Battle.net, a w gatunku tylko od czasu do czasu pojawiały się mniej lub bardziej udane twory naśladowców Blizzarda. Wtedy to niemiecki Ascaron postanowił poprowadzić sieczenie i rąbanie w nowym kierunku – wyprowadzić je z mrocznych bagien, lochów i piekielnych czeluści, przenosząc przygody na zielone łąki, do lasów, wiosek i miasteczek. Innymi słowy, wprowadzić gatunek hack’n’slash w otwarty świat. Jednak rozległa i zróżnicowana kraina Ancaria nie była jedynym, co wydane w 2004 roku Sacred miało do zaoferowania.

Gra przyciągała też bajeczną oprawą wizualną z pięknie narysowanymi lokacjami, mnóstwem losowo generowanego żelastwa do zebrania, a także odmienną niż w Diablo mechaniką rozwoju postaci. Na deser wspomnę o wyróżniających się „sztukach walki”, które zdobywało się jako przedmioty, w runach. Sacred po dziś dzień broni się jako wspaniała gra, niezależnie od tego, że tytuł ten doczekał się dobrego sequela. Obie te pozycje, mimo że dzielą wiele rozwiązań, diametralnie różnią się sterowaniem, stylistyką i przedstawionym światem – mimo że i tu, i tu przygoda toczy się w krainie o nazwie Ancaria.

WASZYM ZDANIEM

Właśnie robię trzecie podejście do Sacred, tym razem w wersji Gold z wszystkimi dodatkami (mam nadzieję, że tym razem przejdę je w całości). Grafika jest klimatyczna, muzyka wyśmienita, a mapa świata olbrzymia. Jedyne, co mi się nie podoba, to respawn przeciwników (nawet nie tyle sam respawn, co jego szybkość, 5–15 sekund i wszyscy przeciwnicy są już z powrotem, i tak w koło Macieju, co jest trochę irytujące). Poprzednie dwie próby odpuściłem właśnie przez ten błyskawiczny respawn wrogów (lubię oczyszczać mapy do zera, tu niestety nie da rady), tak że teraz zmieniłem taktykę/schemat przechodzenia i jestem coraz dalej w grze. Gra się bardzo dobrze – sporo zadań, tony sprzętu, ciekawe postacie do wyboru i sama walka sprawiają frajdę. Daję solidną 8, gdyby nie ten szybki respawn, byłaby 9.

GeDo, forum GRYOnline.pl

TWOIM ZDANIEM

Którą z tych gier lubisz najbardziej?

42,1%
Diablo III
28,3%
Grim Dawn
19,7%
Path of Exile
9,9%
Wolcen
Zobacz inne ankiety
Path of Exile

Path of Exile

Diablo III

Diablo III

Grim Dawn

Grim Dawn

Diablo II: Pan Zniszczenia

Diablo II: Pan Zniszczenia

Titan Quest: Anniversary Edition

Titan Quest: Anniversary Edition

Torchlight II

Torchlight II

Bastion

Bastion

Dungeon Siege

Dungeon Siege

The Incredible Adventures of Van Helsing II

The Incredible Adventures of Van Helsing II

Nie tylko Diablo - 12 najlepszych nadchodzących gier hack'n'slash
Nie tylko Diablo - 12 najlepszych nadchodzących gier hack'n'slash

Miłośnicy sieczenia i rąbania monstrualnych hord dotąd zgrupowani byli głównie wokół dwóch tytułów, Diablo III oraz Path of Exile. Nadchodzący pretendenci do tronu hack’n’slash spróbują zmienić ten układ sił.