Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać
Publicystyka 24 grudnia 2014, 14:00

autor: Draug

Gracz, fantasta, bibliotekarz. Entuzjasta dobrych opowieści, intensywnych strzelanin i samochodówek.

Top 100 gier RPG wszech czasów - najlepsze RPG-i, które trzeba znać

Top 10, Top 20? Dzisiaj czas na top 100! Zapraszamy do przeglądu największego zestawienia w dziejach gry-online.pl, opracowanego na bazie głosów naszych autorów, redakcyjnych debat i średniej ocen użytkowników serwisu.

5. Planescape: Torment

Budzisz się na stole w kostnicy. Oglądasz swoje pokryte potworną liczbą blizn ciało, dumając nad tym, kim jesteś i skąd się tu wziąłeś, gdy nagle podlatuje do ciebie gadająca czaszka... Pamiętacie te chwile? Torment w 1999 roku zafundował nam jeden z pamiętniejszych początków... No i od pierwszych chwil wgniótł nas w ziemię swoim nieprawdopodobnym klimatem. Niby to mechanika D&D, ale świat – Planescape – był tu tak bardzo odmienny od „pospolitego” Forgotten Realms. Sigil to niesamowite miejsce, jedno z najbardziej niezwykłych, jakie kiedykolwiek odwiedziliśmy w grach. Niesamowite są też postacie, zwłaszcza kompani Bezimiennego i rozwijanie ich możliwości drogą rozmawiania z nimi. Niesamowita jest narracja, prowadzona w oknach dialogowych nie tylko przez wypowiedzi bohaterów, ale również sugestywne opisy. No i niesamowita jest wreszcie fabuła, zadająca nam nieustannie pytanie: Co może zmienić naturę człowieka? Podsumowując, lepiej, żeby Tides of Numenara okazało się godnym spadkobiercą dzieła Black Isle Studios – choć sprostać temu zadaniu będzie nadzwyczaj trudno.

TWOIM ZDANIEM

Która z 20 najlepszych gier RPG podoba Ci się najbardziej?

Gothic
33,6%
The Elder Scrolls V: Skyrim
17%
Wiedźmin 2
9,1%
Gothic 2
8,5%
Baldur’s Gate II
5,3%
Fallout 2
4,4%
Wiedźmin
3,4%
Dragon Age: Początek
3,2%
Mass Effect 3
2,5%
Star Wars: Knights of the Old Republic
2,5%
Planescape: Torment
2,3%
Fallout: New Vegas
1,7%
Mass Effect 2
1,4%
Baldur’s Gate
1,3%
Fallout
0,9%
Vampire: The Masquerade – Bloodlines
0,9%
Chrono Trigger
0,7%
Divinity: Original Sin
0,5%
Betrayal at Krondor
0,5%
System Shock 2
0,5%
Zobacz inne ankiety
Przegapione gry RPG AD 2020 – niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować
Przegapione gry RPG AD 2020 – niezłe erpegi, którymi warto się zainteresować

Niezłych RPG debiutuje dzisiaj niemało. Niestety, wiele z nich nie zdobywa popularności, na jaką zasługuje. Dzisiaj aktualizujemy tekst poświęcony właśnie takim grom, które fani gatunku mogli przegapić – a nie powinni.

Gry RPG w 2020 roku – nie tylko Cyberpunk 2077 i Vampire
Gry RPG w 2020 roku – nie tylko Cyberpunk 2077 i Vampire

Czas na zapowiedź tego, co tygryski lubią najbardziej. RPG. Rok 2020 będzie obfitować w gry fabularne wszelkiego kształtu i rodzaju. Zresztą – wiemy, na co przede wszystkim czekacie. Tak, Cyberpunk 2077 też znajduje się na naszej liście.

Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG
Role play na turowo – 25 najlepszych taktycznych gier RPG

Tak jak jeden skrajny biegun gatunku RPG wyznaczają hack’n’slashe, tak drugi stanowią taktyczne gry role playing – kładące nacisk na złożone, iście strategiczne walki w turach. Przed Wami ranking 25 najlepszych pozycji tego typu według naszej redakcji.