Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Pokemon GO Android

Stworzona przez studio Niantic we współpracy z The Pokemon Company mobilna gra RPG, wykorzystująca technologię rzeczywistości rozszerzonej (ang. Augmented Reality).

RPG, Pokemon, rzeczywistość rozszerzona, zagraj za darmo.

Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326129Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326128Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326127Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326126Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326125Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326124Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326123Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326122Pokemon GO - screen - 2016-07-14 - 326121

wersja językowa:
EN napisy i dialogi

Data premiery gry Pokemon GO | AND

6lipca2016

16lipca2016

Google Play

Android
Okładka Pokemon GO (AND)
Pokemon GO

Pokemon GO to wydana na urządzeniach przenośnych z systemem AND i iOS, niezwykle oryginalna gra RPG, łącząca uniwersum sympatycznych Pokemonów z najnowszymi osiągnięciami techniki mobilnej oraz technologią rzeczywistości rozszerzonej. Opisywana produkcja jest efektem współpracy posiadającej wyłączną licencję na wykorzystanie marki tytułowych stworków firmy The Pokemon Company, z będącą częścią koncernu Google ekipą Niantic Labs, znaną głównie za sprawą popularnej aplikacji Ingress.

Mechanika

Gra Pokemon GO pozbawiona jest klasycznej warstwy fabularnej, a celem rozgrywki – podobnie jak w większości odsłon popularnego cyklu – jest zbieranie tytułowych stworków, a następnie trenowanie ich i wystawianie do walki na specjalnych arenach. Sama rozgrywka przebiega tu jednak w zupełnie inny sposób, niż przyzwyczaiły nas do tego klasyczne produkcje z Pokemonami w roli głównej, znane głównie z przenośnych oraz stacjonarnych konsol firmy Nintendo. Choć gra czerpie z typowych dla serii elementów mechaniki, a podczas zabawy zajmujemy się głównie eksploracją świata w poszukiwaniu kolejnych gatunków Pokemonów, główna różnica polega jednak na tym, że rolę wirtualnego, wykreowanego na potrzeby gry świata, zastąpił świat realny, rejestrowany za pomocą wbudowanej kamery urządzenia mobilnego. Rolą gracza jest zaś jego przemierzanie przy użyciu wirtualnego awatara i szukanie ukrywających się w nim stworków za pomocą smartfona.

W pierwotnej wersji gry znalazło się 150 klasycznych Pokemonów i co ciekawe, podczas zabawy łapiemy je w ich naturalnym środowisku (np. Pokemony trawiaste w lesie, a wodne w okolicach rzek, jezior czy mórz). W przeciwieństwie do większości gier z cyklu, aby zwerbować napotkanego stworka nie musimy z nim walczyć. Trójwymiarowy model stworka zostaje tu nałożony na obraz z kamery, a my musimy jedynie wystrzelić w jego kierunku tzw. Pokeballa, czyli specjalną kulkę, służącą do łapania Pokemonów. Trzeba to jednak zrobić umiejętnie, aby nie spłoszyć zaskoczonego stworka. Może również zdarzyć się, że silniejsze Pokemony będą w stanie oswobodzić się z pułapki i do ich złapania konieczne będzie użycie więcej niż jednego Pokeballa.

Nieco inaczej w grze przedstawia się również system rozwoju postaci. W Pokemon GO nie levelujemy bowiem poszczególnych stworków, ale awatar gracza, który zdobywa punkty doświadczenia w zamian za wykonywanie określonych zadań, np. złapanie nowego Pokemona czy odwiedzanie różnych ciekawych punktów na mapie, określanych mianem PokeStopów. Same stworki odznaczają się zaś jednym kluczowym parametrem, czyli tzw. Combat Points i dysponować mogą różnymi rodzajami ataków. Ciekawostkę stanowi fakt, że podczas rozgrywki zamiast Pokemona możemy również znaleźć jego jajo, a wyhodowanie z niego młodego osobnika wymagać będzie przejścia określonej ilości kilometrów, bądź użycia specjalnego inkubatora. Niektóre z Pokemonów mogą też ewoluować i zmieniać się w coraz potężniejsze okazy. Do ewolucji oraz trenowania stworków wykorzystujemy zaś specjalne cukierki, przypominające znane z głównych odsłon serii łakocie o nazwie Rare Candy.

Tryby gry

Ze względu na specyfikę rozgrywki, w Pokemon GO większość czasu bawimy się głównie w pojedynkę, przemierzając realny świat i kolekcjonując kolejne Pokemony. Po osiągnięciu piątego poziomu gracza, możemy jednak wystawiać naszych podopiecznych do walk na rozsianych po okolicy, wirtualnych gymach. Rywalizacja ta nie ma jednak formy klasycznej rozgrywki PvP. Niezajęte przez innych graczy areny możemy obsadzić własnym stworkiem, po czym zostaje on, aby pilnować danej lokalizacji do czasu, aż zostanie pokonany. Podczas zabawy, gracze mogą dołączać do jednej z trzech drużyn i wspólnie bronić poszczególnych aren, a także atakować Poke Gym, zajęty przez ekipę przeciwną. Prócz tego, w finalnej wersji gry znalazły się typowe dla ostatnich odsłon serii opcje społecznościowe, dzięki którym gracze za pomocą łącza bluetooth mogą wymieniać się i handlować znalezionymi Pokemonami.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie AND i iOS gra Pokemon GO czyni użytek z technologii rzeczywistości rozszerzonej (ang. augmented reality). Podczas zabawy wykorzystujemy więc obraz otaczającego nas świata, rejestrowany za pomocą kamery smartfona lub tabletu, a następnie silnik gry nakłada na niego dodatkowe, trójwymiarowe obiekty. Do idealnego działania gry wskazane jest posiadanie aktywnego modułu GPS, choć gra sprawdza się także przy użyciu Wi-Fi z opcją lokalizacji telefonu. Na potrzeby gry przygotowano też specjalny, przypominający smartwatcha gadżet o nazwie Pokemon Go Plus. Po sparowaniu go z naszym smartfonem, wibruje on zawsze wtedy, gdy w naszej okolicy znajduje się Pokemon. Dzięki temu zaś możliwe są np. wspólne wyprawy dzieci i rodziców w poszukiwaniu sympatycznych stworków.

Dodatkowe informacje

Niewątpliwym atutem gry Pokemon GO jest fakt, że zachęca ona do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, zamiast żmudnego siedzenia przed ekranem komputera lub konsoli. Okazuje się jednak, że zaproponowana przez studio Niantic Labs formuła rozgrywki może nieść ze sobą także wiele niebezpieczeństw. Już kilka dni po premierze gry pojawiły się doniesienia o nastolatkach, które w pogoni za swymi ulubionymi stworkami doprowadziły do groźnych, a często tragicznych w skutkach wypadków. Policja w Australii wystosowała zaś do graczy oficjalną wiadomość, aby podczas zabawy nie wchodzili oni do budynków, gdyż Pokemony złapać można również stojąc na zewnątrz.

Minirecenzja Pokemon GO – społecznościowy eksperyment (dotyczy wersji 0.29.2)

PLUSY:
  1. dobry krok w kierunku rozwoju serii;
  2. sporo pokemonów czekających na złapanie;
  3. wielki nacisk na aspekty społecznościowe.
MINUSY:
  1. strasznie szybko wysysa z baterii całą energię;
  2. mechanika walki i elementy RPG obecnie nie oferują zbyt wiele głębi;
  3. brak kilku obiecanych elementów.

Od jakiegoś czasu Nintendo stawia pierwsze, nieśmiałe kroki na rynku gier przeznaczonych na smartfony i tablety. Efektem tych starań jest niezbyt wyjątkowe match-3 Pokemon Shuffle oraz hit ostatnich dni – Pokemon GO. Pełnoprawną recenzję tej produkcji przeczytacie tutaj, natomiast w tej minirecenzji skupiliśmy się tylko na kilku najważniejszych cechach aplikacji (uwaga: dotyczy ona wersji 0.29.2).

Przechodząc od razu do konkretów trzeba przyznać, że choć gra nie jest w pełni dopracowana i brakuje w niej kilku funkcji obiecywanych podczas zapowiedzi, tak stanowi duży, i wydaje się, że właściwy krok w rozwoju marki. Przede wszystkim, gra podąża za najnowszymi trendami i naszpikowana jest elementami społecznościowymi. Styl rozgrywki promuje spotykanie się z innymi osobami, nawiązywanie znajomości i wspólną zabawę. Poza tym przemierzanie miasta w poszukiwaniu stworków samo w sobie jest bardzo fajne i pozwala niemal poczuć się jak prawdziwy trener pokemonów. Nie bez znaczenia jest też spora liczba pokemonów (tych starych, uwielbianych przez fanów) czekających na nowego właściciela czy też przyzwoity system mikropłatności.

Z drugiej strony Pokemon GO wydaje się być zbyt proste. W porównaniu do normalnych odsłon serii, rozgrywka nie oferuje takiej samej głębi, a elementy RPG i walka są mocno wykastrowane. Naturalnie trzeba pamiętać, że to gra przeznaczona do zabawy na ekranach dotykowych, ale pole do popisu w tym temacie jest jeszcze spore. Tak samo jeżeli chodzi o brakujące elementy, które zapowiedziano, ale na razie ich jeszcze nie ma (np. wymiana pokemonów). Wszystko to sprawia, że produkcja z czasem traci na „fajności”, zaczyna się tęsknić za rankingami czy rozbudowanym systemem walki, ale mamy nadzieję, że braki te zostaną szybko uspełnione. Tak obiecują w każdym razie twórcy aplikacji ze studia Niantic.

Pokemon GO w obecnej chwili jawi się jako coś w rodzaju wielkiego, społecznościowego eksperymentu, który zdecydowanie sprawia frajdę, ale też nie jest w pełni rozbudowany i dopracowany. Dla fanów serii z pewnością jest to pozycja obowiązkowa, gracze do tej pory niezainteresowani pokemonami również powinni sprawdzić tę aplikację, ale w obecnej formie daleko jej jeszcze do ideału.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena gry 6.905 / 10 na podstawie 854 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.5 / 10 na podstawie 210 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Pokemon GO

odpowiednia dla każdego wieku

Recenzja gry Pokemon GO – społecznościowy fenomen, słaba gra

Recenzja 21 lipca 2016, 13:00

Sama walka jest o wiele mniej taktyczna niż w poprzednich odsłonach serii i wymaga przede wszystkim zręczności – odpowiednich uników i energicznego uderzania w dotykowy ekran, gdyż w ten sposób pomagamy naszemu pokemonowi pokonać wroga. Niestety, nikt nas nie informuje, jak działają np. ataki specjalne, które znacząco ułatwiają walkę, gdyż bazują na mechanice żywiołów z gier – odpowiedni dobór stworzenia może pomóc powalić pozornie potężniejszego wroga. Tak jak na Game Boyu – ognisty atak drastycznie osłabia liściastego stwora, a strumień wody to najgorsze, co może spotkać przedstawiciela żywiołu kamiennego. Zapomnijcie jednak o głębi pojedynków z głównej serii – potyczki w Pokemon GO mają być proste i przyjemne. I mimo że początkowo takie właśnie są, na dłuższą metę okazują się płytkie, co sprawia, że zarówno laicy, jak i wieloletni fani oryginału mogą szybko poczuć niedosyt i nudę.

Komentarze Czytelników (111)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
17.07.2016 22:32
odpowiedz
1 odpowiedź
zanonimizowany1186483
0
Centurion

Nie miałem jeszcze okazji wypróbować tego fenomenu, ponieważ aplikacja nie jest dostępna na Galaxy S3.. I co teraz?

18.07.2016 14:03
odpowiedz
Świadomy_Gracz
15
Pretorianin

Dzisiaj się wybrałem z buta na wioskę. Myślałem, że guzik będzie ale w 15 minut wpadło 5 sztuk w tym np. Goldeen. Zaczęły się pojawiać blisko kościoła i jeziorka. To bodaj jedyny punkt gdzie coś jest. Tak czy siak, wiocha ale jednak można coś złapać.

18.07.2016 14:15
odpowiedz
1 odpowiedź
blofeld18
1
Junior

Mój problem polega na tym, że gdy włączam transfer danych i gps to cały czas jest komunikat ''GPS signal not found''. Włączyłem pozorowanie lokalizacji, ale cały czas jest to samo. Gra normalnie działa z WiFi, jednak gdy włączę transfer danych to nie ma sygnału GPS. Mój telefon to Huawei P8 lite. Ktoś ma podobny problem i wie jak to rozwiązać?

18.07.2016 14:16
odpowiedz
cycu2003
167
Legend

Znalazlem egg w pokestopie ale nigdzie go nie widze potem. W inkubator tez wejsc niw moge. Gdzie sie to wywoluje?

18.07.2016 14:17
1
odpowiedz
1 odpowiedź
Damian1539
87
4 8 15 16 23 42

Cycu - Jak masz pokemony, to tylko przewiń w prawo.

18.07.2016 19:35
odpowiedz
ErzaScarlet
23
Chorąży
2.0

Weście zabijcie tych którzy robią takie pojebane gry !!!

19.07.2016 10:47
😒
odpowiedz
1 odpowiedź
kys
53
Centurion
9.0

Czy miał już ktoś podobny problem ?? Otóż nie działa mi opcja AR, rozszerzona rzeczywistość. Przy włączeniu komunikat że ma problem z "zorientowaniem telefonu" "pozycji", ciężko powiedzieć, ogólnie ma problem z kamerą.

19.07.2016 16:44
odpowiedz
Konrad1515
13
Legionista

Czekam na Harry Potter Go :) są nawet artykuły o tym:)

19.07.2016 22:54
2
odpowiedz
fenfir
110
Generał

Jeśli chodzi o wykluwanie jajek to trzeba chodzić z włączonym ekranem telefonu czy można wyłączyć ekran i mieć telefon w kieszeni by zliczało przebyte kilometry?

20.07.2016 15:23
odpowiedz
domin123456
29
Centurion
8.0

Gra ogólnie spoko jednak uważam że to trochę nie na miejscu że ludzie wchodzą na teren auschwitz żeby łapać pokemony.

21.07.2016 10:01
odpowiedz
3 odpowiedzi
zanonimizowany1186483
0
Centurion

Czy ktoś gra na Galaxy S3? Gra nie jest dostępna w Google Play. Niby można pobrać app z zewnętrznego źródła, ale czy gra wtedy nie będzie miała błędów i najważniejsze - czy będzie wsparcie? Trochę słabo, że S3 nie obsługuje, bo jest to wydajnościowo dobry telefon i tylko wersja Androida blokuje możliwość pobrania gry. Szkoda, bo nawet nie wypróbowałem tego fenomenu , a nowego telefonu dla tej gry nie zamierzam kupować :D

23.07.2016 05:40
odpowiedz
A.W.
14
Legionista

Usuńcie te "reklamy" pakietu trenerskiego bo to po prostu próba oszustwa, tak samo "pocemon" w wersji Pl. Pilnuje tu ktoś jeszcze?

23.07.2016 15:06
odpowiedz
Aventador
16
Chorąży
5.0

Grałem przez jakieś półtora tygodnia od premiery. T.zn miałem przez półtora tygodnia na telefonie, a użyłem może z 5 razy. Po kilku dniach mi się znudziło to raz. Dwa, że dostawałem kurwi*y jak więcej czasu spędzałem nad resetowaniem gry i czekaniem aż się wczyta niż graniu. Szczególnie kochałem laga jak łapało się pokemona (czasem rzadkiego). Trzy, zużycie baterii pokazało większe niż sam android zużywa. Cztery, skończyłem grać gdy chciałem przejąc arenę, wystawiłem 5 pokemonów, pokonałem dwa, ostatniemu z areny zostało 1hp i na 1hp zabił wszystkie moje 4 pozostałe podczas gdy one mu nic nie brały. I tak 3 razy. Pięć, gra bez najmniejszego celu na razie. Łapać ciągle te same pokemony po to żeby je ulepszyć i co kilka godzin przejąć gym'a.
Gra fajna ale jak dla mnie na 3 dni.
Dałem na początku 7, ale po tych crashah, lagach itd. zmieniam na 5.

post wyedytowany przez Aventador 2016-07-23 15:07:45
23.07.2016 22:24
👎
odpowiedz
natanello123
1
Junior

Porażka. Pranie mózku.,,, Okropiństwoo..!! Kontrolaa .. otwarta furtka dl a włamywaczy

24.07.2016 10:48
odpowiedz
sebcia91
1
Junior

pakiety do odebrania na tej stronce odbierzpokemony pl / 23189 kto wie jaki to pokemon w drugim pakiecie? odebrałem pakiet 1 to jest pikachu i 3 pakiet to hypno a jaki to jest pokemon aby zgarnąć drugi pakiet?

post wyedytowany przez sebcia91 2016-07-24 10:49:28
24.07.2016 19:10
😒
odpowiedz
1 odpowiedź
Jakorz12
1
Junior

Nie Można na Samsunga galaxy Core Plus. Proszę o zrobienie wersji Pokemon GO na Androida 4.4.2

25.07.2016 18:01
odpowiedz
1 odpowiedź
Jakie życie taki rap
1
Junior

JAk w to można w ogóle grać ? Chyba nie zagrałem nigdy w nudniejsza gre łazisz i rzucasz pokebolem jak przgłup i ludzie jeszcze sie tym jarają jak orgazmem. Ta gra pokazuje tylko jakie społeczeństwo jest głupie i prostackie HITLER WRÓC

25.07.2016 18:50
odpowiedz
andrzejek22
1
Junior

no i ruszyl konkurs, fajna opaska dotarla po 3 dniach [link]

25.07.2016 20:01
odpowiedz
Pokemon Go Hack
1
Junior

Najnowsze Hacki do Pokemon. Map Hack, Master Ball Hack, Poke Coin Hack Zapraszam gamehacker.pl

post wyedytowany przez Pokemon Go Hack 2016-07-25 20:01:46
29.07.2016 17:01
👎
odpowiedz
NelsonPL
26
Konsul

Po co latać po mieście za pokemonami kiedy wszystkie siedzą w Warszawie na Wiejskiej....
A tak na poważnie...to gra dla pacanów.
Gorszego badziewia chyba jeszcze nikt nie stworzył.

post wyedytowany przez NelsonPL 2016-07-29 17:04:07
04.08.2016 15:35
odpowiedz
StaneK2K
14
Chorąży

Moje oczekiwania co do tej gry byly ogromne patrząc na hype i zachwyt społeczności lecz jest ona poprostu płytka i nudna a szkoda ehhhhh.

05.08.2016 22:07
odpowiedz
Wielki Gracz od 2000 roku
109
El Kwako

Nie działa na telefonie z 512 mb ramu - absurd, przecież ta gra jest prosta jak konstrukcja cepa, czego ona niby wymaga.

06.08.2016 12:57
odpowiedz
1 odpowiedź
ryder wieczny palacz
72
miszczupiszczu

A na prawde nie macie nic lepszego do robienia tylko grac w to?

11.08.2016 00:09
👍
odpowiedz
autentyklol
2
Junior

Gra jak najbardziej w porządku jedyne co boli że idzie na kompie grać spokojnie ;) Choć jeśli ktoś by to robił z rozwagą to nie mam nic do tego tak czy inaczej polecam ! :)

15.08.2016 14:41
😜
odpowiedz
Altarian
44
Pretorianin
24.08.2016 13:28
odpowiedz
bsbar
38
Chorąży

grałam ale jakos bez szału, nie wiem jakoś nie wciągneło mnie to natomiast córka mojej kuzynki to oszalała na tym punkcie, dobrze że na jej telefonie nie działa bo ma dosyć wiekowy ten tel, bo by młoda chyba ciągle w to pykała,j€ż sporo się słyszy o tym że się włamują i robią podróbki pokemonów, tutaj fajny artykuł https://blog.gdatasoftware.com/2016/07/28734-pokemon-go-catch-em-all-but-not-at-any-cost

26.08.2016 13:37
odpowiedz
regalplastikowy
1
Junior

Znacie może jakieś szybkie sposoby jak zwiększyć CP pokemona ?

20.09.2016 19:29
👎
odpowiedz
raczek88
5
Legionista
0.5

strasznie nudna gra, nie rozumiem czemu jest taka popularna

25.09.2016 00:53
odpowiedz
Mathias007
5
Centurion
7.0

W wakacje sporo czasu spędziłem ze smartfonem w ręku w poszukiwaniu pociesznych kieszonkowych potworów. Przez pierwsze tygodnie gra mnie naprawdę wciągnęła i mimo początkowych problemów z serwerami, a także ogólnych kłopotów z moim słabym telefonem grałem naprawdę sporo :).

Po czasie Pokemon GO okazywało się strasznie ubogie i monotonne, od pewnej aktualizacji przestały się w mojej okolicy respić inne pokemony niż najpowszechniejsze. Do rozbudowania kolekcji zostawał mi losowy drop z jajek, ale tu z kolei pojawił się problem z naliczaniem kilometrów (nie wiem, na ile wina sprzętu, a na ile serwera). W gymach trochę się pobawiłem, ale generalnie nie wciągnęła mnie ta opcja.

Po ponad miesiącu zabawy skończyłem grę. Niedawno próbowałem zajrzeć do aplikacji i nie chciała się ona włączyć, twierdząc uparcie, że mam niewłaściwy soft (wcześniej działała, a aktualizacji systemu nie robiłem w tym czasie).

Chętnie wrócę do gry na nowym sprzęcie, ale tylko wówczas, gdy pojawią się jakieś porządne zmiany. Pokemon GO nie jest grą złą, ma potencjał, ale z czasem się nudzi z powodu niedużej zawartości i wielu uproszczeń mechanicznych w stosunku do klasycznych Poków.

15.02.2017 14:56
👍
odpowiedz
bogi1
124
The Best in the World

W końcu 2 generacja:
https://www.youtube.com/watch?v=R04u9E5INTI

Na 4 czyli moją ulubioną pewnie jeszcze z 2 lata będę musiał poczekać. Obecnie i tak lepiej mi się gra w Pokemon Duel na telefonie

post wyedytowany przez bogi1 2017-02-15 15:00:55
Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze