Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 30 października 2017, 15:36

battle royale - co to jest?

Jeden z wariantów rozgrywki w grach wideo nastawionych na multiplayerową zabawę, uznawany przez niektórych za odrębny gatunek. W trakcie zmagań od kilkudziesięciu do kilkuset graczy trafia na rozległą mapę, na której walczą aż do momentu, w którym przy życiu pozostanie tylko jedna osoba (lub, w przypadku rozgrywek drużynowych, jeden zespół). Tempo rozgrywki jest natomiast podnoszone przez mechanizm sukcesywnego kurczenia się pola bitwy, co zwiększa prawdopodobieństwo napotkania na drodze innych graczy.Jako ciekawostkę należy dodać, że termin battle royale nawiązuje do japońskiej powieści science fiction o tym samym tytule, a także jej filmowej adaptacji.

Chcąc wypełnić plecak przydatnymi przedmiotami, gracze są zmuszeni do eksploracji rozległych map i walki z napotkanymi osobami. Na zdjęciu gra Playerunknown’s Battlegrounds. - 2017-10-30
Chcąc wypełnić plecak przydatnymi przedmiotami, gracze są zmuszeni do eksploracji rozległych map i walki z napotkanymi osobami. Na zdjęciu gra Playerunknown’s Battlegrounds.

Kluczem do sukcesu w rozgrywkach typu battle royale jest walka o przetrwanie – pomimo że zabawę rozpoczynamy jedynie z podstawowym ekwipunkiem (na przykład nożem), na arenach można znaleźć broń i przydatne narzędzia. Sednem gry są zatem nie tylko starcia z innymi graczami, ale i aspekty survivalowe oraz eksploracja, której celem jest odnalezienie przedmiotów niezbędnych do przeżycia.

Fortnite: Battle Royale to przykład produkcji czerpiącej z założeń Playerunknown’s Battlegrounds. - 2017-10-30
Fortnite: Battle Royale to przykład produkcji czerpiącej z założeń Playerunknown’s Battlegrounds.

Pomimo że gra Playerunknown’s Battlegrounds nie była pierwszym tytułem wykorzystującym mechanizmy charakterystyczne dla battle royale, jej twórcę, czyli Brendana Green’a, uważa się obecnie za ojca tego wariantu rozgrywki. Greene, czyli tytułowy „Playerunknown”, w znacznym stopniu przyczynił się do jego popularyzacji, najpierw tworząc modyfikacje do gier ArmA II i ArmA III, a później pracując nad opartym na podobnych założeniach Just Survive. Pierwsza ze wspomnianych produkcji powstała natomiast w studiu Bluehole, dając początek nowemu trendowi, do którego z czasem przyłączyli się inni deweloperzy, na czele z Epic Games i ich Fortnite: Battle Royale, a także Studiem Wildcard, czyli twórcami ARK: Survival of the Fittest.