filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Źródło fot. Kiler, reż. Juliusz Machulski, Studio Filmowe „Zebra”, 1997 / Parks and Recreation, Michael Schur, Greg Daniels, NBC, 2009.
i
Filmy i seriale 23 lipca 2023, 11:00

autor: Jan Tracz

Mistrzowie drugiego planu. Ci drugoplanowi bohaterowie przyćmili protagonistów

Dziś prezentujemy dziesięć postaci, które udowodniły, że nawet trzymając się drugiego planu, można zapisać się w annałach kina lub telewizji.

Spis treści

Hans Landa – Bękarty wojny

Bękarty wojny, reż. Quentin Tarantino, Universal Pictures, 2009.

Odtwórca roli: Christoph Waltz

Gdzie obejrzeć: Netflix, Amazon Prime Video

Rola Hansa Landy przyniosła Christophowi Waltzowi międzynarodową sławę, pokazała, że jest on aktorem wszechstronnie utalentowanym, a do tego uhonorowała go Oscarem. Czego chcieć więcej od jednego występu w filmie? W Bękartach wojny Waltz wciela się w pułkownika, który prawdopodobnie jest jednym z najbardziej złowieszczych antagonistów XXI wieku. Landa w wysublimowany sposób lawiruje między elokwencją (ten jego złowieszczy uśmiech!) a bardziej psychopatyczną stroną jego postaci. Do tego włada kilkoma językami i (prawie) zawsze jest o kilka kroków przed naszymi bohaterami. Podobno Tarantino ukrywał Waltza przed innymi aktorami – dzięki temu ich szok i strach podczas kręcenia były jeszcze bardziej namacalne dla widzów. Od Landy nie da się oderwać wzroku – wzbudza w nas sprzeczne emocje, a stresogenne sceny z jego udziałem po prostu wywołują ciarki.

Sama historia Waltza także udowadnia, że czasem potrzeba czasu, aby zostać zauważonym przez najważniejszych reżyserów współczesnego kina. Co więcej, przyszłość Christophowi Waltzowi przepowiedział sam Krzysztof Zanussi, jeden z najważniejszych twórców polskiego kina. Aktor ten współpracował z polskim reżyserem dwa razy, który od początku cenił zdolności Waltza. Do dziś obaj panowie z sentymentem wspominają pracę na planie. Wszystkie te doświadczenia pomogły Christophowi przygotować się na szansę, jaką otrzymał od Tarantino – Hans Landa do dziś pozostaje jego „rolą życia”. Przypominając sobie tę postać, aż chce się powtórzyć seans Bękartów wojny.

Jan Tracz

Jan Tracz

Absolwent Film Studies (BA i MA) na uczelni King's College London w Wielkiej Brytanii, aktualnie pisuje dla portalu Collider, WhyNow, The Upcoming, Ayo News, Interii Film, Przeglądu, Film.org.pl i GRYOnline.pl. Publikował na łamach FIPRESCI, Eye For Film, British Thoughts Magazine, Miesięcznika KINO, Magazynu PANI, WP Film, NOIZZ, Papaya Rocks, Tygodnika Solidarność oraz Filmawki, a także współpracował z Rock Radiem i Movies Roomem. Przeprowadził wywiady m.in. z Alejandro Gonzálezem Ińárritu, Lasse Hallströmem, Michelem Franco, Matthew Lewisem i Davidem Thomsonem. Publikacje książkowe: esej w antologii "Nikt Nikomu Nie Tłumaczy: Świat według Kiepskich w kulturze" (Wydawnictwo Brak Przypisu, 2023). Laureat Stypendium im. Leopolda Ungera w 2023 roku. Członek Young FIPRESCI Jury podczas WFF 2023.

więcej