Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Publicystyka 18 kwietnia 2020, 11:30

autor: Michał Pajda

Ateny czy Rzym? Porównujemy wielkość miast w serii Assassin's Creed

W dobie nieustającego rozwoju gier wideo coraz większym uznaniem cieszy się nowa forma spędzania czasu podczas zabawy w wirtualnych światach. Mowa o e-globtroterstwie, czyli... zwiedzaniu i poznawaniu cyfrowych krain.

Spis treści

2. Paryż

  1. Odsłona gry: Assassin’s Creed Unity
  2. Najciekawsze miejsce warte odwiedzenia: katedra Notre Dame
  3. Stopień ryzyka zwiedzania: znikomy (zwiedzaj do woli, bo na żywo to już nie to samo)

WIELKOŚĆ: 2 440 000 m2

Bohaterem ósmej części gier z serii Assassin’s Creed – o podtytule Unity – której akcja toczy się w okresie rewolucji francuskiej, jest Paryż, stolica Francji. Istnieją tu opcje zabawy w multiplayerze, jednak – w przeciwieństwie do trybów online z poprzednich odsłon cyklu – rozgrywka w sieci skupia się na kooperacji, a nie na wzajemnej eliminacji poszczególnych graczy.

Rys historyczny

Paryż nie był przesadnie ważnym miejscem na mapie Francji – przynajmniej w czasach starożytnych, kiedy to w innych rejonach kraju znajdowały się istotniejsze ośrodki miejskie. Sytuacja ta uległa jednak zmianie, gdy w 987 roku n.e. hrabia Paryża, Hugo Kapet, koronował się i stał władcą całego kraju. Włodarze miasta inwestowali niemałe sumki w ulepszanie paryskich fortyfikacji – co pozwoliło w późniejszym czasie na rozwój duchowo-intelektualny paryżan oraz ludności przybywającej tam ze wszystkich stron kraju.

Ciekawe miejsca w Paryżu

Najważniejszym miejscem w Assassin’s Creed Unity – i to nawet nie w kontekście religijnym, a kulturowym – jest katedra Notre Dame, którą w niezniszczonej formie można podziwiać już jedynie na zdjęciach, w animacjach i w grze Ubisoftu właśnie. Na szczególną uwagę zasługuje misterna praca, jaką włożono w odwzorowanie tej świątyni. Nie jest to oczywiście projekt 1:1 budowli, którą w kwietniu ubiegłego roku zniszczył pożar. Niemniej pospacerowanie po niej i obejrzenie nieistniejącego już dachu (także stojąc na nim) to fantastyczne doświadczenie. Warto koniecznie zwiedzić Notre Dame – od zewnątrz i wewnątrz – ponieważ proces projektowania, a następnie tworzenia modelu budowli zajął niemal dwa lata i to widać.

Poza katedrą wypada obejrzeć Luwr (w grze można przemierzać jego korytarze bez towarzystwa tłumu turystów), pałac Tuileries czy Bastylię.

CZY WIESZ, ŻE...

Grę przez ograniczony czas można było dostać za darmo – Ubisoft udostępnił ją w kwietniu 2019 roku bez pobierania opłat, oddając tym samym hołd katedrze Notre Dame, olbrzymią część dachu której strawił wtedy pożar. Ponadto Ubisoft zdecydował się na wsparcie finansowe odbudowy katedry – na ten cel przeznaczył aż 500 tysięcy euro.

  1. Więcej o grze Assassin’s Creed: Unity
TWOIM ZDANIEM

W grach wolisz wędrować po fikcyjnych czy prawdziwych miastach?

Prawdziwe, zawsze to iluzja rzeczywistości
77,4%
Fikcyjne, lubię uciekać z rzeczywistości
22,6%
Zobacz inne ankiety
AC Infinity to nie jest dobry kierunek. Asasyny i tak są za długie
AC Infinity to nie jest dobry kierunek. Asasyny i tak są za długie

Ubisoft ujawnił istnienie Assassin's Creed: Infinity – olbrzymiej gry-usługi, której skala ma być nieporównywalnie większa niż jakiejkolwiek wcześniejszej odsłony serii. Niestety, ja raczej po nią nie sięgnę, bo po Odyssey boję się już ogromu Valhalli.

AC Valhalla - tak może wyglądać nowe Assassin’s Creed
AC Valhalla - tak może wyglądać nowe Assassin’s Creed

Ubisoft pokazał pierwszy teaser nowego Assassin's Creed. Plotki i przecieki o podróży do krainy wikingów okazały się prawdziwe. Co to może oznaczać dla graczy?

Asasyńskie miejscówki - najciekawsze lokacje z serii Assassin's Creed
Asasyńskie miejscówki - najciekawsze lokacje z serii Assassin's Creed

Jedna z najważniejszych gier akcji obchodzi właśnie swoje dziesiąte urodziny. A że wspaniałe widoczki zawsze były znakiem markowym cyklu, wybraliśmy dla Was 10 najlepszych lokacji z serii Assassin's Creed.