filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy

Filmy i seriale

Filmy i seriale 29 lipca 2021, 09:30

autor: Karol Laska

10 seriali skasowanych z głupich powodów

Znacie to smutne uczucie, kiedy kasowany jest Wasz ulubiony serial? Współczujemy, bo niektóre produkcje po prostu nie zasługują na taki los. Szczególnie gdy są anulowane z powodów dziwnych i często niezrozumiałych – tak jak poniższe dzieła.

Spis treści

Wszyscy jesteśmy zdani na łaskę wielkich panów producentów i władz platform streamingowych. To oni dzielą i rządzą branżą serialową, decydują o tym, co dostanie drugi sezon, a co upadnie kilka dni po premierze. Netflix przyzwyczaił nas do tego, że ma dziwną politykę wydawniczą i ni stąd, ni zowąd potrafi skasować swoją oryginalną produkcję. A nie jest to jedyna firma, która usuwa seriale z absurdalnych, dziwacznych czy po prostu głupich powodów.

Czy to zakulisowe utarczki, czy niespodziewana krytyka opinii publicznej, czy po prostu ludzka złośliwość – uwierzcie mi, producenci telewizyjni nie mają skrupułów i zawsze znajdą coś, co usprawiedliwi pozbycie się choćby i flagowego produktu, jeśli ten zdobędzie mniejszą oglądalność, niż się spodziewali. Opowiedzmy więc sobie o paru takich toksycznych, choć naprawdę interesujących przypadkach skasowania znanych seriali.

Batman

  1. Liczba sezonów: 3
  2. Lata produkcji: 1966–1968
  3. Gdzie obejrzeć: Blu-ray lub DVD

Dziś Batman z lat 60. może wydawać się uroczo tani i nic w tym dziwnego, bowiem dzieło to nie tylko nie należało do najdroższych produkcji w historii telewizji, ale i nie traktowało siebie całkowicie poważnie, bawiąc się historiami z udziałem Człowieka Nietoperza i Robina w sposób dość kiczowaty. Błędem byłoby jednak stwierdzenie, że nie pochłaniało ono sporego budżetu stacji ABC. Ba, ta po jakimś czasie uznała, że dalsza produkcja serialu po prostu się nie opłaca i skasowała go po trzech sezonach.

Batman miał jednak żyć dalej. Pomocną dłoń wyciągnęło do niego NBC, któremu spodobała się jego „campowość” i które nie miało żadnych wątpliwości, że serial nie straciłby grona wiernych odbiorców. Niestety, firma nieco spóźniła się z planami wskrzeszenia marki, gdyż cała ekipa odpowiedzialna za Batmana zdążyła się już pozbyć wszelkich rekwizytów i elementów scenografii, których ponowne wytworzenie byłoby zwyczajnie nieopłacalne.

W związku z tym niefortunnym zbiegiem okoliczności zrezygnowano z decyzji o kontynuowaniu serialu i został on oficjalnie anulowany. Czy jakoś mocno tego żałujemy? Raczej nie. Co prawda do dziś jego seans potrafi wywołać na twarzy uśmiech, ale Człowieka Nietoperza we współczesnej popkulturze nie brakuje. Multum animacji, filmy Tima Burtona oraz Christophera Nolana – Batman jest wśród nas, i to w naprawdę sporych dawkach.

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Czy oglądasz seriale bez zakończenia (skasowane, z niepewną przyszłością)?

Tak, liczy się droga!
50,8%
Nie, to bez sensu! :(
49,2%
Zobacz inne ankiety