Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 13 września 2016, 10:10

Zmiany w systemie ocen na Steamie mają położyć kres oszukiwaniu przez deweloperów

Ostatnia aktualizacja w systemie ocen na platformie Steam zlikwidowała możliwość wystawiania not przez graczy, którzy aktywowali daną produkcję przy pomocy cyfrowego klucza. Nadal mogą oni jednak publikować pisemne recenzje.

Firma Valve zabrała się za kwestię celowego zawyżania średnich ocen gier przez jej deweloperów na platformie Steam. W najnowszej aktualizacji, dokładnie opisanej pod tym adresem, koncern wprowadził opcję filtrowania recenzji pod kątem źródła ich zakupu, a także zlikwidował możliwość wystawiania not produkcjom aktywowanym za pośrednictwem kluczy. Od teraz gry oceniać mogą wyłącznie osoby, które kupiły dany tytuł na Steamie.

Niestety, styczniowa afera z Vendetta: Curse of Raven's Cry nie była odosobnionym przypadkiem nieetycznych zachowań deweloperów. - Zmiany w systemie ocen na Steamie mają położyć kres zawyżaniu średniej przez deweloperów - wiadomość - 2016-09-13
Niestety, styczniowa afera z Vendetta: Curse of Raven's Cry nie była odosobnionym przypadkiem nieetycznych zachowań deweloperów.

Dotyczy to wyłącznie ocen branych pod uwagę przy obliczaniu procentowego udziału pozytywnych opinii. Osoby, które aktywują grę kluczem, nadal będą mogły opublikować pisemną recenzję. Valve uzasadnia ten krok nasilającymi się przypadkami sztucznego „nadmuchiwania” średniej przez deweloperów. „Przeprowadzona przez nas analiza wykazuje, że co najmniej 160 tytułów ma znacznie wyższą ocenę wśród graczy, którzy aktywowali grę kluczem” - twierdzą przedstawiciele firmy we wpisie dotyczącym aktualizacji. „W wielu przypadkach nadużycia są wyraźnie widoczne – recenzje są generowane kilkukrotnie lub wystawia je posiadacz konta powiązanego z danym studiem”. Valve zapowiedziało, że ma zamiar usuwać takie opinie i kończyć współpracę z deweloperami dopuszczającymi się podobnych praktyk. Oprócz samych producentów zmiany na Steamie dotkną także osoby, które kupują klucze za pośrednictwem stron trzecich lub otrzymują je w prezencie.

Darmowe klucze są zawsze do dyspozycji producenta danej produkcji i niestety wielu z nich najwidoczniej korzysta z nich do poprawiania swoich notowań. Jednym z głośniejszych takich przypadków była sprawa Vendetta: Curse of Raven's Cry z początku tego roku. Gra swoją wysoką średnią ocen zawdzięczała recenzjom wystawionym z kont powiązanych z wydawcą, firmą TopWare Interactive. Valve przyjrzało się tej sytuacji i zadecydowało o tymczasowym usunięciu tytułu z platformy Steam. Miejmy nadzieję, że wprowadzone obostrzenia skutecznie położą kres podobnym aferom.

  1. Wpis dotyczący aktualizacji systemu oceniania gier

Jakub Mirowski

Jakub Mirowski

Z GRYOnline.pl związany od 2012 roku: zahaczył o newsy, publicystykę, felietony, dział technologiczny i tvgry, obecnie specjalizuje się w tematach, które mało kto czyta. Napisał zarówno recenzje trzech odsłon serii FIFA, jak i artykuł o afrykańskiej lodówce low-tech. W kwestii gier jego zakres zainteresowań jest nieco węższy i ogranicza się do wszystkiego, co wyrzuci z siebie FromSoftware, co ciekawszych indyków i tytułów typowo imprezowych. Poza GRYOnline.pl jego materiały na temat uchodźców, migracji oraz zmian klimatycznych publikowane były m.in. w Krytyce Politycznej, OKO.press i Nowej Europie Wschodniej.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Piszesz recenzje gier zakupionych na Steamie?

Zawsze staram się je oceniać.
2,6%
Tylko jeśli gra jest dla mnie naprawdę istotna.
44%
Nie napisałem tam żadnej recenzji.
53,3%
Zobacz inne ankiety