Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 lipca 2012, 11:43

autor: Muninn

Zapowiedziano War Z – MMO o przetrwaniu w świecie rządzonym przez zombie

Przedstawiciele studia Hammerpoint Interactive zapowiedzieli powstanie gry MMO o świecie po apokalipsie zombie. Produkcja będzie nosić tytuł War Z i duży nacisk zostanie w niej położony na interakcje z innymi graczami, realizm świata oraz ogromne, szczegółowe mapy.

Przedstawiciele studia Hammerpoint Interactive zapowiedzieli nową grę MMO z apokalipsą zombie w tle, noszącą tytuł War Z. W trakcie wywiadu dla serwisu IGN producent tytułu Sergey Titov i projektant gry Eric Nordin ujawnili wiele interesujących informacji na temat tej ciekawie zapowiadającej się produkcji.

Zapowiedziano War Z – MMO o przetrwaniu w świecie rządzonym przez zombie - ilustracja #1
Screen z gry War Z
Gra War Z zaoferuje:
  1. realistyczny świat po wybuchu apokalipsy zombie;
  2. dwa tryby gry: Normalny (po zabiciu bohatera zostanie on na pewien czas zablokowany) i Hardcore (śmierć jest ostateczna);
  3. tryb FPP lub TPP do wyboru;
  4. ogromne mapy (200-400 km2);
  5. możliwość zostawiania notatek, dzięki którym można wezwać pomoc lub zastawić pułapkę na innych graczy;
  6. zabawę bez konieczności opłacania abonamentu.

Według twórców, produkcja gry rozpoczęła się mniej więcej w tym samym czasie, co tworzenie modyfikacji do ArmA II pod tytułem DayZ (więcej o niej w ramce i tym artykule). Producenci nie ukrywają, że skorzystali z sugestii i opinii graczy, odnoszących się do wspomnianego moda. Studio chciałoby wywołać podobne uczucie, jakiego doznają gracze podczas zabawy z DayZ: osamotnienie w ogromnym, nieprzyjaznym świecie, gdzie największymi wrogami nie są zombie, lecz inne osoby biorące udział w rozgrywce, usiłujące przetrwać jak najdłużej.

Jednakże War Z nie będzie jedynie bardziej rozbudowanym klonem moda do ArmA II. W produkcji Hammerpoint Interactive zostanie stworzona inna rzeczywistość, od początku zaprojektowana jako najbardziej realistyczne przedstawienie świata po przejściu plagi zombie Jak wspominają twórcy, „chcemy, by gracze widzieli oznaki walki ludzi i zombie, odczuwali strach i niepokój podczas zwiedzania świata gry”.

Zapowiedziano War Z – MMO o przetrwaniu w świecie rządzonym przez zombie - ilustracja #2
Screen z gry War Z

Akcja War Z będzie się toczyć w pięć lat po wybuchu zarazy, w trakcie której większość populacji ludzi została zmieniona w zombie. Po pewnym czasie odkryto nowy, specyficzny gatunek nieumarłego, którego komórki mogą zostać użyte do stworzenia specjalnych szczepionek, przeciwdziałających niebezpiecznemu wirusowi. Od tej pory ludzie polują na ten gatunek zombie, by sprzedać jego komórki za twardą walutę i uratować się od zarazy zmieniającej ich w żywe trupy.

Lokacje, w których zostanie umieszczona akcja, będą bazować na prawdziwych miastach, takich jak Nowy Jork, Los Angeles czy Paryż. Na każdej mapie (o wielkości od 200 do 400 km2) w zabawie będzie mogło uczestniczyć około 250 graczy, co, według producentów, ma gwarantować większe poczucie realizmu, a także wywołać konkretne powiązania pomiędzy graczami oraz interesujące wydarzenia z ich udziałem.

Gracze będą mogli zawiązywać sojusze i dołączać do różnych grup, zwiedzać rozbudowany świat w poszukiwaniu rzadkich przedmiotów, broni, amunicji, jedzenia czy lekarstw. Szczególnie te ostatnie są niezwykle istotne dla przetrwania, ponieważ pozwalają na leczenie odniesionych ran. Podczas samotnych wypraw warto posiadać także zapas szczepionki przeciwko wirusowi, gdyż każde ugryzienie zombie powoli będzie zamieniać postać gracza w żywego trupa do chwili otrzymania odtrutki lub całkowitej przemiany w bezmózgą istotę.

Zapowiedziano War Z – MMO o przetrwaniu w świecie rządzonym przez zombie - ilustracja #3
Screen z gry War Z
Zapowiedziano War Z – MMO o przetrwaniu w świecie rządzonym przez zombie - ilustracja #4

Day Z to mod do gry ArmA II, w którym do dyspozycji graczy oddane zostało 225 km2 post-sowieckiego świata. Mieszkańcy tego obszaru zostali dotknięci infekcją, która w krótkim czasie zabiła większość zamieszkujących teren ludzi. Gracz wciela się w jednego z ocalałych, wędrującego po pustkowiu i walczącego z resztkami dotkniętej zarazą populacji. Modyfikacja stworzona jest w konwencji gry MMO, w której największy nacisk położony został na polowanie, przetrwanie i walkę.

W każdym świecie będzie można natknąć się na specjalne misje, najczęściej w stylu „zabij określoną liczbę zombie”, „znajdź konkretny przedmiot” czy „otwórz sejf w bazie wojskowej”. Podczas zabawy gracze napotkają także specjalne notatki, zostawione przez NPC lub innych uczestników zabawy. Dzięki zawartym w zapiskach informacjom można będzie np. znaleźć miejsce, w którym ktoś ukrył wartościową rzecz. Szczególnie interesująca jest możliwość zostawiania notek przez graczy, co z pewnością umożliwi kreatywnym wielbicielom War Z zabezpieczanie się na wypadek porażki (np. przez zostawienie informacji o celu wędrówki), przesłanie listu z prośba o pomoc czy nawet zastawienie pułapki.

W trakcie zabawy zwiedzimy także bezpieczne osady, w których znajdą się sklepy, tablice ogłoszeń (dzięki nim będzie można oznajmić o poszukiwaniu towarzysza wędrówki lub zlecić misję). W takich osiedlach znajdą się również strażnicy, którzy będą strzec porządku i dbać o względne bezpieczeństwo przed agresywnymi graczami.

Przed rozpoczęciem zabawy stworzymy pięciu ocalałych. Produkcja zostanie wyposażona w dwa tryby gry: normalny, w którym po zabiciu postaci będzie ona przez pewien czas nieaktywna, oraz Hardcore, gdzie po śmierci bohater, jego przedmioty i doświadczenie ulegną całkowitej utracie. W War Z dokonamy również wyboru pomiędzy perspektywą pierwszoosobową a trzecioosobową.

Zapowiedziano War Z – MMO o przetrwaniu w świecie rządzonym przez zombie - ilustracja #5
Screen z gry War Z

W trakcie zwiedzania świata i walki z przeciwnikami postaci będą zdobywać doświadczenie, które może zostać spożytkowane na nauczenie się umiejętności z jednego z kilku osobnych drzewek. Każde z nich pozwala na wytrenowanie zdolności z konkretnego obszaru, jak np. walki na dystans, leczenia, tropienia czy przetrwania. Gra nie będzie posiadać limitu punktów doświadczenia.

Zamknięte beta-testy gry War Z odbędą się jeszcze tego lata. Wezmą w nich udział wszyscy posiadacze tytułu zakupionego w pre-orderze oraz wybrani spośród tych, którzy zapiszą się na testy na stronie gry.

Producenci stwierdzili, że zrezygnują z wprowadzenia miesięcznego abonamentu na rzecz jednorazowej płatności w wysokości 29,99 dolarów (ok. 100 zł). Wspomniano także o mikorpłatnościach, jednakże nie będzie za nie można kupować przedmiotów czy umiejętności pozwalających na zdobycie przewagi nad innymi graczami. Za rzeczywiste pieniądze wielbiciele produkcji zakupią m.in. możliwość zdobycia efektywniejszego jedzenia czy lekarstw, co uczyni grę bardziej komfortową.

  1. Oficjalna strona gry War Z
  2. Wywiad z producentami gry War Z na serwisie IGN